وعده جبران خسارت احتمالی اقلیم کردستان

یک‌سوم صادرات ایران به عراق به اقلیم می‌رود

وعده جبران خسارت احتمالی اقلیم کردستان

11 مهر 1396 17:2

گروه اقتصادی: چند روزی از برگزاری همه‌پرسی استقلال در اقلیم کردستان عراق می‌گذرد. طی روزهای گذشته تقریبا تمام کشورها نسبت به این همه‌پرسی واکنش منفی نشان داده‌اند. در این میان مهم‌ترین کشورها، ایران و ترکیه، همسایه‌های اقلیم هستند که از چند روز مانده به برگزاری همه‌پرسی مرزهای خود را با این منطقه بستند. حالا آن‌طور که دبیرکل اتاق بازرگانی ایران و عراق می‌گوید 500 کامیون از فراورده‌های نفتی در مرز مانده است. براساس صحبت‌های مطرح‌شده از سوی تجار کشور تا امروز تنها مرز «بانه» بسته است و سایر مرزها و گمرکات باز و مشغول فعالیت هستند. 

گروه اقتصادی: چند روزی از برگزاری همه‌پرسی استقلال در اقلیم کردستان عراق می‌گذرد. طی روزهای گذشته تقریبا تمام کشورها نسبت به این همه‌پرسی واکنش منفی نشان داده‌اند. در این میان مهم‌ترین کشورها، ایران و ترکیه، همسایه‌های اقلیم هستند که از چند روز مانده به برگزاری همه‌پرسی مرزهای خود را با این منطقه بستند. حالا آن‌طور که دبیرکل اتاق بازرگانی ایران و عراق می‌گوید 500 کامیون از فراورده‌های نفتی در مرز مانده است. براساس صحبت‌های مطرح‌شده از سوی تجار کشور تا امروز تنها مرز «بانه» بسته است و سایر مرزها و گمرکات باز و مشغول فعالیت هستند. 
بسته شدن مرزهای اقلیم کردستان هرچند تصمیمی‌سیاسی است، اما موجب نگرانی‌هایی درباره وضعیت تجار و صادرات کالا به بازارهای عراق شده است. با این همه آن‌طور که یحیی آل‌اسحاق، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق اعلام کرده، تنها یک‌سوم از صادرات کالاهای ایرانی به عراق از اقلیم کردستان عبور می‌کند. آن‌طور که پیش از این اعلام شده بود براساس شواهد موجود آثار منفی برگزاری همه‌پرسی جدایی اقلیم کردستان عراق بر اقتصاد این منطقه و روابط تجاری آن با همسایگان بسیار سنگین‌تر از پیامدهای احتمالاً مثبت این اتفاق است. به‌طور مثال پروژه‌های عمرانی که با سرمایه‌گذاری پیمانکاران ایرانی در کردستان عراق انجام شده و بخش عمده مبادلات تجاری با این منطقه نیز به همین واسطه با چالش مواجه خواهد شد. 
طی روزهای گذشته صحبت‌های مطرح‌شده از سوی مسئولان کشور ترکیه درباره اینکه پس از برگزاری همه‌پرسی استقلال، اجازه صادرات نفت از اقلیم کردستان را نخواهند داد، مورد توجه رسانه‌ها و بازارهای جهانی قرار گرفته بود. در واکنش به این موضوع بود که قیمت نفت در بازارهای جهانی تا حدودی با افزایش مواجه شد. با این همه روز گذشته نشست رفراندوم اقلیم کردستان عراق و تاثیر آن بر روابط اقتصادی و سیاسی با ایران برگزار شد؛ برنامه‌ای که در آن مسئولان اتاق بازرگانی ایران و عراق به تشریح وضعیت و برنامه‌های پیش روی تجار ایرانی پس از برگزاری همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق پرداختند. 
تجار تابع تصمیم نظام هستند
رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق تصریح کرد که روابط اقتصادی ایران و اقلیم کردستان عراق بسیار مهم است اما همه فعالان اقتصادی تابع تصمیم نظام هستند. یحیی آل‌اسحاق در نشست رفراندوم اقلیم کردستان عراق و تاثیر آن بر روابط اقتصادی و سیاسی با ایران، اظهار کرد: ما مردم کرد را بیشتر فارس و ایرانی می‌دانیم. ملت کرد دوست ما هستند. ما روابط تاریخی با مردم کرد داریم و نمی‌خواهیم هیچ آسیبی به این ملت وارد شود. وی افزود: ما به دنبال توسعه روابط هستیم. یک‌سوم از روابط‌مان با عراق به روابط با اقلیم کردستان مربوط می‌شود. ما در 6 ماه گذشته یک میلیارد دلار صادرات به کردستان عراق داشته‌ایم اما مجموع حوادثی که در منطقه پیش می‌آید بالاتر از مسائلی اقتصادی است و ما به عنوان فعال اقتصادی تابع سیاست‌های کشور و نظام هستیم و امیدواریم روابط با کردستان عراق توسعه پیدا کند. 
رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق عنوان کرد: چنین تصمیماتی به ضرر خود مردم کردستان عراق است. ما از کردستان خودمان نگرانی نداریم و کردستان ما در شرایط بسیار خوبی است، بلکه نگرانی از بابت اقلیم کردستان عراق است. به اعتقاد آل‌اسحاق، مناسب‌ترین شکل برای حل و فصل این قضیه همان‌گونه‌ای است که آیت‌الله سیستانی فرمودند و ظاهراً طرفین هم قبول کردند. امیدوار هستیم این مسئله به قانون اساسی ارجاع داده شود و در چارچوب آن عمل شود. روابط اقتصادی ایران و اقلیم کردستان عراق برای ما بسیار مهم است ولی همه فعالان اقتصادی تابع تصمیمات نظام هستند. 
ایران به دنبال توسعه روابط اقتصادی
حمید حسینی، دبیرکل اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق هم روز گذشته در این نشست گفت: ما به دنبال توسعه روابط اقتصادی هستیم و اصرار داریم که در این جریان روابط اقتصادی کمترین آسیب را ببیند. وی افزود: تصمیم‌گیری درباره این قضیه در اتاق مشترک کار ساده‌ای نیست. انتظار داریم شورای عالی امنیت ملی با دیدن همه جوانب امر تصمیم بگیرد و تحریم و بستن مرزها آخرین مرحله باشد. وی ادامه داد: وقتی الگوی برجام را داریم، می‌توانیم با همین الگو در منطقه فعال باشیم و مشکل را بین اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق حل کنیم. این انتظار وجود دارد که ایران با گفتگو در این جریان پادرمیانی کند. حسینی اضافه کرد: همه فکر می‌کردند رفراندوم لغو می‌شود به هر حال رفراندوم، چه قانونی و چه غیرقانونی برگزار شد و اکنون مسئله برای ما اجرای رفراندوم است. اکنون باید دید که چه کار می‌توان کرد که اقلیم کردستان از عراق جدا نشود. 
دبیرکل اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق اظهار کرد: کردهای ما تحت تاثیر کردهای عراق نیستند و خودشان را جزء ایران می‌دانند. ما در این قضیه نباید جلوتر از دولت مرکزی عراق حرکت کنیم. دولت عراق روابطش را با اقلیم قطع نکرده و ما هم نباید پیش‌دستی و تندروی کنیم. وی تصریح کرد: اکنون 500 کامیون از فراورده‌های نفتی لب مرز مانده که باید اجازه داده شود کامیون‌هایی که قبل از این تصمیم بارگیری شده‌اند از مرز عبور کنند. در حال حاضر هم فقط مرز بانه بسته و سایر مرزها و گمرکات باز هستند. 
آمار تجارت ایران و عراق
حسینی ضمن ارائه‌ ارقامی‌از تجارت ایران با عراق گفت: در 6 ماه اول امسال صادرات به عراق سه میلیارد و 277 میلیون دلار بوده است و همانند گذشته ماهانه 600 میلیون دلار صادرات به عراق داشته‌ایم. عددها نشان می‌دهد چیزی در حدود یک‌سوم صادرات ما به عراق به اقلیم کردستان است، یعنی در سال حدود دو میلیارد دلار. این رقم معادل صادرات ما به آسیای میانه است و در این سال‌ها عده‌ای از ایرانیان در آنجا سرمایه‌گذاری کرده‌اند. باید تلاش کنیم از طریق گفتگو مشکل را حل کنیم، چراکه قطعا این تصمیم درستی نبوده است. او ادامه داد: فعلا هیچ‌کس حاضر نشده از رفراندوم کردستان حمایت کند و همه از یکپارچگی عراق حمایت کرده‌اند. روزانه کامیون‌های زیادی از کردستان عراق به ایران می‌آیند و حجم روابط برای مناطق مرزی ما از جمله کردستان و کرمانشاه اهمیت دارد و باید براساس مصلحت خودمان و کردستان عمل کنیم. در حال حاضر هم مشغول رصد کردن هستیم و فعلا مشکلی در مرزها وجود ندارد. 
دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق تصریح کرد: دولت عراق هم باید همراهی کند و سهمی‌را که عادلانه است به کردها بدهد تا فشارهای مالی که روی کردستان وجود دارد، برطرف شود. کردستان عراق حدود 80 میلیارد دلار بدهی دارد که این خود می‌تواند عامل انشقاق شود. ما قطعا می‌توانیم با پا در میانی منافع خودمان و کردها را حفظ کنیم. حسینی در پایان عنوان کرد: تجاری که به صورت رسمی‌به اقلیم کردستان صادرات داشتند نباید نگران باشند، چون صندوق ضمانت صادرات هر خسارتی که اتفاق بیفتد را جبران خواهد کرد‌. 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما