معیشت و سیاست دو اولویت اصلاح‌طلبان است

بهرام پارسایی در گفتگو با «روزان»:

معیشت و سیاست دو اولویت اصلاح‌طلبان است

5 مهر 1396 14:52

سخنگوی فراکسیون امید در دوره دهم مجلس شورای اسلامی‌در حاشیه جلسه علنی روز گذشته مجلس شورای اسلامی‌و در گفتگویی با «روزان» به اولویت‌های اصلاح‌طلبان و نیز مسئله توسعه تشکیلات اصلاح‌طلبان و به صورت مشخص شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان می‌پردازد.

گروه سیاسی- بهرام پارسایی، سخنگوی فراکسیون امید در دوره دهم مجلس شورای اسلامی‌در حاشیه جلسه علنی روز گذشته مجلس شورای اسلامی‌و در گفتگویی با «روزان» به اولویت‌های اصلاح‌طلبان و نیز مسئله توسعه تشکیلات اصلاح‌طلبان و به صورت مشخص شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان می‌پردازد. آنچه در کلام پارسایی اهمیت ویژه‌ای دارد لزوم توجه همزمان جریان اصلاح‌طلب به مطالبات معیشتی و اقتصادی در کنار مطالبات سیاسی است. به‌خصوص آنکه غفلت از هر کدام از این مسائل می‌تواند بخشی از بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان را سرخورده کرده و تداوم موفقیت‌های این جناح را با دشواری مواجه کند. امری که یک بار در دوران دولت اصلاحات تجربه شده است. 
او در این خصوص به ما می‌گوید که « تشکیل اتاق فکرهای متعدد در عرصه‌های مختلف از سوی شورای عالی سیاست‌گذاری می‌تواند اتفاق خوبی برای حل این تک‌صدایی‌های هرچند معدود و موقتی باشد. باید شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در این مسیر یک راهکار دقیق را تدبیر کند.» به گفته او: «مهم‌ترین اولویت‌هایی را که اکنون پیش‌روی اصلاح‌طلبان قرار دارد می‌توان اولا در حوزه اقتصادی و معیشتی و سپس آن را در حوزه مسائل سیاسی دید. به نظر من باید اصلاح‌طلبان از همین حالا و همان‌طور که در ایام انتخابات به مردم وعده داده بودند از طریق رایزنی با سایر نهادهای حکومتی زمینه آن را فراهم کنند که نهادهای مدنی و تشکل‌های اجتماعی در چارچوب قانون اساسی آزادی عمل و آزادی بیان داشته باشند.»
*فکر می‌کنید مهم‌ترین اولویت‌های اصلاح‌طلبان در ادوار انتخاباتی آینده چیست؟
اکنون گفتمان اصلاحات در شرایط حساس و مهمی‌به سر می‌برد. از یک طرف پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری دوره دوازدهم و از طرف دیگر حضور جدی‌تر اصلاح‌طلبان در مجلس شورای اسلامی‌و شوراهای اسلامی‌شهرها به‌ویژه کلان‌شهرها باعث می‌شود که آنان بیش از پیش زیر ذره‌بین باشند و بر همین اساس باید اصلاح‌طلبان از یک طرف خود را برای موفقیت در ادوار انتخاباتی پیش‌رو آماده کنند و از طرف دیگر مهیای آن باشند که مطالبات و انتظارات مردم را در مدتی که امور اجرایی و نظراتی را عهده دار هستند، حل و رفع کنند. من فکر می‌کنم که برای رسیدن به این اهداف که البته بسیار مهم و حیاتی هستند ابتدا به ساکن مطالبات مردمی‌و عمومی‌کشور را مورد رسیدگی قرار دهیم‌. یعنی با یک اولویت‌بندی و تقسیم‌بندی سنجیده تمامی‌مطالبات عمومی‌مردم را بررسی و راهکارهای لازم را برای آنان سنجیده و عملیاتی کنیم. 
*اصلاح‌طلبان چه موضوعاتی را باید در برنامه‌های اصلی خود قرار دهند؟
مهم‌ترین اولویت‌هایی را که اکنون پیش‌روی اصلاح‌طلبان قرار دارد می‌توان اولا در حوزه اقتصادی و معیشتی و سپس آن را در حوزه مسائل سیاسی دید. به نظر من باید اصلاح‌طلبان از همین حالا و همان‌طور که در ایام انتخابات به مردم وعده داده بودند از طریق رایزنی با سایر نهادهای حکومتی زمینه آن را فراهم کنند که نهادهای مدنی و تشکل‌های اجتماعی در چارچوب قانون اساسی آزادی عمل و آزادی بیان داشته باشند و در ادامه نیز برای حل برخی اختلافات باقیمانده از گذشته و همین‌طور برخی موانع در حوزه سیاست داخلی و نیز برخی وعده‌های انتخاباتی مانند رفع حصر یا رفع ممنوع‌التصویری تلاش کنند. 
*فکر می‌کنید که مهم‌ترین موانع پیش‌رو در این مسیر چه موضوعات و عواملی خواهد بود؟
مشخصا یکی از مشکلاتی که پیش‌روی اصلاح‌طلبان در این دوران وجود دارد، آن است که حل تمامی‌مشکلات و مطالبات مردمی‌تنها به دست دولت یا مجلس یا شوراهای شهری حل نمی‌شود. باید در این خصوص سایر نهادها و دستگاه‌های غیردولتی نیز همکاری و همراهی داشته باشند. علاوه بر این نیز من فکر می‌کنم که بعضا برخی موضع‌گیری‌ها افراد و تکصدایی که از سوی برخی از چهره‌های اصلاح‌طلب در کشور مطرح می‌شود، به انسجام گفتمانی آسیب می‌زند و بهتر است که شورای عالی اصلاح‌طلب راه مشخصی را برای برون رفت از این مسئله پیدا کند. 
*پیشنهاد شما برای حل این موانع چیست؟
تشکیل اتاق فکرهای متعدد در عرصه‌های مختلف از سوی شورای عالی سیاست‌گذاری می‌تواند اتفاق خوبی برای حل این تکصدایی‌های هرچند معدود و موقتی باشد. باید شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در این مسیر یک راهکار دقیق را تدبیر کند.  

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما