آشپزهای شهرداری هم تبلت دارند

پاسخ محسن هاشمی ‌به منتقدان خرید تبلت برای اعضای شورای تهران:

آشپزهای شهرداری هم تبلت دارند

5 مهر 1396 13:39

گروه اجتماعی- مشکلات مالی شهرداری تهران این روزها مهم‌ترین دغدغه شورای شهر جدید پایتخت است

گروه اجتماعی- مشکلات مالی شهرداری تهران این روزها مهم‌ترین دغدغه شورای شهر جدید پایتخت است. مشکلاتی که حسن رسولی، عضو شورا، از آن به عنوان«شرایط خطرناک مالی شهرداری» تعبیر می‌کند. داستان تبلت‌ها و قرائت گزارش پلاسکو هم روز گذشته جزء مهم‌ترین موضوعات مطرح شده در جلسه شورای شهر پایتخت بودند. برخی اعضا هم نگران نحوه جمع‌آوری کودکان‌ کار بودند و به رئیس شورا تذکر دادند. برخورد بد شهردار منطقه 18 با یکی از اعضای شورا هم باعث شد تا درخواست تغییر وی مطرح شود. 
خرید خودرو در شهرداری عادی است
محسن هاشمی‌رفسنجانی، رئیس شورای شهر، پس از پایان جلسه شورا در جمع خبرنگاران در مورد خرید یک میلیاردی تبلت و ماشین برای اعضای شورای شهر جدید توضحاتی ارائه کرد و گفت: با توجه به به‌روز شدن تکنولوژی تبلت‌ها دیگر جای لپ‌تاپ را گرفته‌اند و روزانه در شهرداری بیش از 20 تا 30 تبلت یا لپ‌تاپ در حال خرید است. حال خرید چند تبلت را به نام اعضای شورا بزنند، مقداری کم‌لطفی است. 
وی تاکید کرد: علی‌رغم اینکه لپ‌تاپ‌ها دراختیار کارکنان و کارشناسان قرار دارد؛ حتی در آشپزخانه‌های شورا و شهرداری نیز با کامپیوتر اقدامات لازم را انجام می‌دهند. با خرید تبلت صرفه‌جویی زیادی در مصرف کاغذ انجام می‌شود و این صرفه‌جویی قطعاً بالاتر از مبلغ تبلت‌های خریداری‌شده خواهد بود. 
هاشمی ‌همچنین در مورد خرید خودرو برای اعضای شورا گفت: خرید خودرو در شهرداری تهران یک رویه عادی است؛ اینکه خودروها اختصاص به یک فرد داده شود، وجود ندارد. 
شهرداری مقصر اصلی پلاسکو است
گزارش هیات ملی بررسی حادثه پلاسکو روز گذشته درصحن شورای شهر قرائت شد. هداوند، عضو این هیات در جلسه شورا، از مسئولیت 25 سازمان در وقوع حادثه پلاسکو خبر داد و تاکید کرد؛ مهم‌ترین نقش طبق قانون بر عهده شورای شهر و شهرداری تهران بوده است؛ زیرا آنها با داشتن دو سازمان تخصصی آتش‌نشانی و پیشگری و مدیریت بحران، مسئول اصلی ایمنی ساختمان بودند. 
محمود میرلوحی، عضو شورا، بعد از استماع گزارش پلاسکو گفت: HYPERLINK "http://media.mehrnews.com/d/2017/09/12/4/2571672.jpg" t "_blank"  اگر می‌گوییم مقررات ملی ساختمان مشکل دارد، منظورمان هم مشکل سخت‌افزاری است و هم نرم‌افزاری؛ در حال حاضر اصلا تکالیف معلوم نیست. مسئله ساختمان‌های بلندمرتبه و آموزش مردم با یک گزارش تمام نمی‌شود، نباید منتظر حوادث بعدی باشیم. 
علت آتش‌سوزی پلاسکو روشن نیست
ناهید خداکرمی، دیگر عضو شورا هم اظهار کرد: گزارش پلاسکو علت اصلی این حادثه را مشخص نکرده است. مهم‌ترین سوال در مورد پلاسکو این است که تکلیف ذی‌نفعان که درگیر حادثه بودند چه می‌شود. 
گفتید فرضیه عمدی بودن حادثه رد شده؛ اما سوال این است که چرا رد شده و اینکه علت آتش‌سوزی به طور روشن مشخص شده است؟
حسن رسولی هم در ادامه پیشنهاد داد شورا از رئیس بنیاد مستضعفان دعوت کند تا درباره آینده ساختمان پلاسکو توضیحاتی ارائه کند. وی گفت: ایشان علاوه بر مسئولیت فعلی، وزیر راه هم بودند و باید گزارش دهند که با گذشت 8 ماه از حادثه پلاسکو چقدر درخصوص مباحث حقوقی کسبه کار شده است.
چالش عدم تعادل هزینه و درآمد در شهرداری 
رسولی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران، در این جلسه نسبت به چالش عدم تعادل هزینه و درآمد در شهرداری تهران هشدار داد و افزود: مستحضرید که تهران امروز علاوه بر آلودگی هوا و ترافیک فزاینده و انبوهی از آسیب‌های اجتماعی با چالش بزرگی به نام عدم تعادل هزینه و درآمد مواجه است که باید برای آن چاره‌اندیشی کرد. شهرداری بی‌وقفه درصدد شناسایی راهکارهای برون‌رفت از شرایط خطرناک مالی کنونی است و در این راه باید از راهنمایی بزرگان نظام استفاده کنیم. 
انتقال اجباری کودکان، اخلاقی نیست 
بهاره آروین، عضو دیگر شورا هم در بخشی از جلسه به طرح جمع‌آوری کودکان‌ کار از خیابان اشاره کرد و گفت: انتقال اجباری کودکان به مراکز نگهداری موقت عقلانی و اخلاقی نیست؛ از شهردار تهران می‌خواهم زمینه همکاری نهادهای مرتبط با موضوع رسیدگی به کودکان کار را فراهم کند. 

وی افزود: مسئولین بهزیستی می‌گویند 90 درصد کودکانی که با زور و اجبار از سطح شهر جمع‌آوری می‌شوند، سرپرست و خانواده دارند. خانواده‌ها هم برای بازپس‌گیری فرزندانشان به مراکز نگهداری مراجعه می‌کنند و با یک تعهد دادگاهی، حکم آزادی فرزندشان را می‌گیرند. این چرخه معیوب، بی‌ثمر و سرشار از هزینه‌های گزاف روانی است که به کودکان و خانواده‌های‌شان وارد می‌شود.  

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما