بازنشسته‌ها زیر خط فقر می‌میرند

محمد نهاوندیان: افزایش مستمری، خیانت به بازنشستگان است!

بازنشسته‌ها زیر خط فقر می‌میرند

5 مهر 1396 13:31

مهدخت قویدل - تجمع اعتراضی بازنشستگان در سراسر کشور آن هم در روزی که برای تکریم از آنها نام‌گذاری شده، خبر خوشحال‌کننده‌ای نیست.

مهدخت قویدل - تجمع اعتراضی بازنشستگان در سراسر کشور آن هم در روزی که برای تکریم از آنها نام‌گذاری شده، خبر خوشحال‌کننده‌ای نیست. خواسته این بازنشسته‌ها یکسان‌سازی حقوق بازنشستگی است و اینکه کف حقوق‌شان به بالای خط فقر سه میلیون تومانی برسد. 
 در حال حاضر تعداد زیادی از بازنشسته‌ها ماهی یک میلیون تومان حقوق می‌گیرند و تعدادی از آنها ماهانه تا 5 میلیون تومان حقوق هم دریافت می‌کنند. دولت هم می‌داند بازنشسته‌های زیادی که در تجمع دیروز بودند، هرگز رنگ همسان‌سازی و افزایش حقوق را نمی‌بینند و با همین حقوق یک میلیونی در زیر خط فقر جان می‌دهند و می‌میرند. 
مطالبات بازنشسته‌ها از دولت
حدود 10 سال از تصویب قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان می‌گذرد؛ دولت‌های وقت همیشه به بهانه نداشتن بودجه اجرای این قانون را نصفه نیمه گذاشته‌اند و تصمیم گرفتند افزایش حقوق‌ها به صورت پلکانی اجرا شود. سال گذشته هم قرار شد همه بازنشسته‌های لشکری و کشوری که حقوق زیر 2 میلیون دارند، افزایش حقوق بگیرند که برای تعداد زیادی از بازنشست‌ها هنوز این اتفاق نیفتاده است. 
بیانیه پایانی تجمع روز گذشت بازنشسته‌ها به خوبی مطالبات آنها از دولت را نشان می‌دهد. در این بیانیه آمده است: «خواسته‌های ما بازنشستگان، روشن و بدیهی هستند. این خواسته‌ها بایددرقالب تدوین قوانین روشن، پایدار و غیرقابل تفسیر، تحقق بیابند؛ زیرا که هرگز از مطالبه آنها دست نخواهیم کشید:
1. اعاده کامل مطالبات اجرانشده قانون مدیریت خدمات کشوری ازسال 86 تاکنون. 
2. ایجاد همترازی کامل در دریافتی‌های بازنشستگان و شاغلان زیرمجموعه دولت تا پایان سال جاری. 
 3. تجمیع بیمه‌های ابتر کنونی بازنشستگان درقالب بیمه‌ای واحد، کارآمد و متناسب با ویژگی سنی آنها. 
کاهش 67 درصدی قدرت خرید بازنشسته‌ها
پاسخ دولتی‌ها به مطالبات روز گذشته بازنشسته‌ها اما شنیدنی است. در حالی که تعدادی از بازنشسته‌ها با حقوق زیر خط فقرشان روزگار می‌گذرانند، معاون اقتصادی رئیس‌جمهور در پاسخ به مطالبات آنها گفته است: 
نگاه فرصت‌اندوزانه به صندوق‌های بازنشستگی 
محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی دولت در همایش گرامیداشت روز خانواده و تکریم بازنشستگان گفت: در دهه‌های گذشته نگاه به بازنشستگان، نگاه فرصت‌اندوزی و بهره‌وری بود. با این رویکرد، صندوق‌های بازنشستگی به چالش تبدیل شدند. این پدیده بسیار تلخ است که در دولت نهم و دهم علی‌رغم افزایش حقوق، تورم به قدری بالا رفت که قدرت خرید بازنشستگان تا حد زیادی کاهش یافت. 
وی با اشاره به ورشکستگی و ضررده شدن صندوق‌های بازنشستگی در دولت قبل، تاکید کرد که این صندوق‌ها باید به سمت درآمدهای پایدار بروند و افزود: درآمد کوتاه‌مدت و افزایش مستمری در کوتاه‌مدت که آینده را دچار بحران کند، خیانت به جامعه بازنشستگی است. یکی از محورهای برنامه‌های دولت اصلاح ساختاری صندوق‌های بازنشستگی است. 
چالش دولت برای تامین معاش بازنشسته‌ها
علی ربیعی،‌وزیر کار هم در ادامه این همایش از طرح‌های دولت برای ایجاد در آمد پایدار در صندوق‌های بازنشستگی خبر داد و گفت: دولت برای تامین معاش بازنشستگان با چالش مواجه شده است. نمی‌خواهم سخنی از بحران صندوق‌ها بگویم اما معتقدم پاک کردن صورت مسئله باعث کاهش قدرت خرید بازنشستگان شده است. در چهار سال گذشته برای حل این معضلات، سرمایه صندوق که 800 میلیارد تومان بود اکنون به بیش از 2000 میلیارد تومان رسیده است. 
ربیعی با تاکید بر اینکه در دولت روحانی تلاش کردیم تا صندوق بازنشستگی به محل زندگی اجتماعی بازنشستگان تبدیل شود، اظهار کرد: در صندوق بازنشستگی کشوری و تامین اجتماعی در حال تغییر رویکرد از بنگاهداری به سرمایه‌‌گذاری هستیم. شیوه بنگاهداری و واگذاری شرکت‌های ورشکسته در عوض بدهی نوعی جفا به صندوق‌ها بود. 
وی با اشاره به اینکه در سال‌های آینده 30 میلیون سالمند خواهیم داشت، تصریح کرد: 70درصد بازنشستگان ما سالمند نیستند و میانگین ورود به سن بازنشستگی در برخی صندوق‌ها 48 سال است. به همین دلیل می‌توانیم 10تا 15 درصد رشد کشور را از طریق کمک بازنشستگان تامین کنیم. 
کاهش 67 درصدی قدرت خرید بازنشسته‌ها
محمود اسلامیان، مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری، هم در این همایش از 26 تصمیم اشتباهی که در 40 سال گذشته در مدیریت صندوق‌های بازنشستگی گرفته شده، انتقاد کرد و گفت: نتیجه این تصمیم‌ها،کاهش قدرت خرید بازنشستگان یا چالش تبعیض در پرداختی‌هاست. 
وی از افزایش 18.5 درصدی حقوق بازنشستگان در دولت یازدهم خبر داد و تصریح کرد: به خاطر افزایش تورم، قدرت خرید بازنشسته‌ها در دولت احمدی‌نژاد 67. 7 درصد کاهش پیدا کرد.  

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما