بار سیاسی «خط فقر» روی دوش کارگران

بار سیاسی «خط فقر» روی دوش کارگران

بار سیاسی «خط فقر» روی دوش کارگران

5 مهر 1396 13:28

فقر مطلق در ایران بار سیاسی دارد! این جمله را پرویز فتاح، رئیس کمیته امداد گفته و اعلام کرده است که از جامعه 80 میلیونی ایران، 10 تا 12 میلیون نفر در فقر مطلق زندگی می‌کنند.

مهدخت قویدل - تعریف فقر مطلق در ایران بار سیاسی دارد! این جمله را پرویز فتاح، رئیس کمیته امداد گفته و اعلام کرده است که از جامعه 80 میلیونی ایران، 10 تا 12 میلیون نفر در فقر مطلق زندگی می‌کنند. گمانه‌زنی‌های غیر رسمی‌کارشناسان اقتصادی هم از فقر 30 تا 50 درصدی جامعه ایران خبر می‌دهد. فقر که از در ودیوار زندگی کارگران بالا می‌رود، سیاسی‌تر از آن است که مقام مسئولی بخواهد آن را اعلام کند. 
همین بار سیاسی باعث شده تا دولت‌ها جرات نکنند رقم دقیق خط فقر را اعلام کنند. اعدادی از 2 تا 3 میلیون تومان برای خط فقر مطلق شهرهای بزرگ به صورت غیر رسمی‌از سوی مجلسی‌ها اعلام شده است؛ اما حداقل در 12 سال گذشته هیچ دولتی حاضر نشده رسما بگوید خط فقر چقدر است. 
اعلام خط فقر سیاسی است چون مسئولان با اعلام این عدد باید بپذیرند که نیمی‌از جامعه ایران در زیر خط فقر زندگی می‌کنند. بعد هم دولت موظف می‌شود کف حقوق کارگری را از 900 هزار تومان فعلی به حداقل 2 میلیون تومان برساند. نه دولت تن به این کار می‌دهد و نه کارفرماهای بخش خصوصی با لابی‌های قدرتمندشان،اجازه تصویب چنین قانونی را به دولت می‌دهند. 
وقتی بیش از 80 درصد زنان سرپرست خانوار شغل مناسبی ندارند و با حداقل مستمری کمیته امداد زندگی می‌کنند، کسی جرات نمی‌کند خط فقر را اعلام کند. خط فقری که اگر اعلام می‌شد دولت‌ها موظف بودند به جای مستمری‌های ناچیز ماهانه، حداقل‌های زندگی را برای زنان سرپرست خانوار فراهم کنند تا آسیب‌های اجتماعی مثل خودفروشی افزایش پیدا نکند. 
خط فقر اگر اعلام می‌شد و وزارت کار خود را موظف به نظارت دقیق بر کارگاه‌ها می‌دانست، سوء‌استفاده شرکت‌هایی مثل شرکت مخابرات ایران، پایان می‌یافت و دیگر هیچ کارگر یا با همان عنوان مدرن‌تر، کارمند پیمانی، مجبور نبود برای دریافت حداقل حقوق پای هر قراردادی را امضا کند و از همه حقوق قانونی‌اش بگذرد. 
عکس یک خانم که کارمند پیمانی شرکت مخابرات است چند روزی است که در فضای مجازی خبرساز شده. او حاضر نشده قرارداد غیرقانونی مخابرات را امضا کند، میز و صندلی‌اش را از او گرفته‌اند و روی زمین نشسته تا تصمیمش را بگیرد که می‌خواهد زیر بار زور مخابرات برود و قرارداد را امضا کند یا به بهانه این نافرمانی، اخراج و تعدیلش کنند. 
حالا هرچقدر هم که شرکت مخابرات از مهربانی‌اش بگوید و خبر را تکذیب کند، نیروهای شرکتی مخابرات که می‌دانند چه بلایی به سرشان می‌آورند. تعدادی از این نیروها به خبرگزاری کار ایران،«ایلنا»، خبر داده‌اند که کرامت نیروی انسانی در مخابرات حفظ نشده‌ و پرسنل به جرم امضا نکردن قراردادهای غیرقانونی در کرمان هم اخراج می‌شوند. آنها می‌گویند:در شرایطی که تبعیض حاکم است و اگر قراردادهای غیرقانونیِ شرکت‌های خصوصی را امضا نکنیم، بدون توجه به اینکه چند سال سابقه کار داشته باشیم اخراج می‌شویم، مخابرات چگونه ادعا می‌کند کرامت نیروی انسانی حفظ شده است؟
کارگران با حقوق زیر خط فقر در ایران معمولا با یک پدیده دیگر هم مواجه هستند به نام حقوق‌های عقب افتاده. کارگر معدن باشی و با کار سخت، معوقات مزدی هم داشته باشی. 600 نفر ازکارگران معدن زغال سنگ طرزه روز گذشته در اعتراض به پرداخت نشدن معوقات مزدی‌شان، تجمع کردند. این اعتراض صنفی به این دلیل نبود که صبر کارگران کم است و شرایط کارفرما را درک نمی‌کنند و به دو ماه معوقه مزدی عادت ندارند! آنها حقوق‌شان را می‌خواهند چون مدرسه‌ها و دانشگاه‌ها چند روز دیگر باز می‌شود و بدون حقوق حتی نمی‌توانند بچه‌هایشان را در مدارس رایگان ایران ثبت نام کنند. 
اینکه یک کارگر زیر خط فقر هستی یا با حداقل حقوق ماهی یک میلیون تومان در شرایط سخت کار می‌کنید، دلیل نمی‌شود که وزارت کار و دولت از شما حمایت کنند. دلیل نمی‌شود که موقع تصویب کف حقوق کارگری درصد واقعی تورم را در نظر بگیرند و به عنوان افزایش حقوق سالانه اعمال کنند. فقط اگر به خاک سیاه افتادید و گذارتان به کمیته امداد افتاد، آن وقت یک کمک‌های حداقلی به شما می‌شود تا زنده بمانید.  


کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما