کارگر بیچاره، کتک زدن نداره

تشکل‌های کارگری برخورد با کارگران آذرآب و هپکو را محکوم کردند

کارگر بیچاره، کتک زدن نداره

5 مهر 1396 13:23

«کارگر بیچاره، کتک زدن نداره». این شعار کارگرانی بود که دو روز قبل برای دریافت مطالبات‌شان در اراک تجمع کرده بودند؛

گروه اجتماعی- «کارگر بیچاره، کتک زدن نداره». این شعار کارگرانی بود که دو روز قبل برای دریافت مطالبات‌شان در اراک تجمع کرده بودند؛ اما به جای دریافت حقوق‌های معوقه، ضربه‌های باتوم و به جای دریافت عیدی‌های عقب‌افتاده، گاز اشک‌آور گرفتند و به جای اینکه نان به سر سفره‌شان ببرند، با سر وصورت خونین به خانه‌هایشان برگشتند. 
کارگران شرکت‌های آذرآب و هپکو اراک چندین ماه است که حقوق نگرفته‌اند؛ حقوق حداقلی ماهی 700 هزار تومان که برای آنها همه چیز بود. کسی به مطالبات‌شان توجه نکرد تا اینکه دو روز قبل کارشان به تجمع خیابانی رسید؛ تجمعی که اگرچه با برخورد پلیس و نیروی انتظامی‌مواجه شد و تعدادی از کارگران کتک خوردند، اما حداقل توانست صدای مطالباتشان را به گوش شورا‌های اسلامی‌کار و وزارت کار و مسئولان وزارت صنعت برساند. 
رئیس‌جمهور به مشکل کارگران رسیدگی کند
روز گذشته هم با وجود پایان تجمع، کارگرانی که در سر کار حاضر شده بودند با حضور نیروهای انتظامی‌در اطراف محل کارخانه مواجه شدند. 
ابوالفضل پوروفایی، مسئول کانون هماهنگی شوراهای اسلامی‌کار استان مرکزی، در گفتگویی با ایلنا در توضیح این وضعیت گفته است: مشکلات کارگران هپکو و آذرآب از اختیارات استانی خارج شد و مسئولان کشور باید در مورد آن تصمیم بگیرند. پس از 6 ماه حقوق نگرفتن و اعتراض کارگران حالا دیگر کاری از دست مسئولان استانی برنمی‌آید و هیات دولت و شخص رئیس‌جمهور، وزیر صنعت و وزیر کار باید در مورد این موضوع تصمیم بگیرند. 
هیچ کارگری بازداشت نشده است
وی همچنین در مورد کارگرانی که در جریان تجمع از ماموران کتک خورده بودند و با آنها «برخورد قهری شده بود»، هم توضیح می‌دهد و می‌افزاید: بخشی از این کارگران در محل کار خود حاضر شده‌اند و در مورد کارگرانی که در معرض برخورد قهری روز گذشته قرار داشتند، باید گفت که حال عمومی‌آنها خوب است؛ اما در حال حاضر به مرخصی رفته‌اند. 
این مقام صنفی کارگری ضمن تکذیب بازداشت کارگران در تجمع دو روز قبل، تاکید می‌کند: در استعلام‌هایی که از شورای تامین استان گرفتیم، هیچ صحبتی از بازداشت کارگران در جریان تجمع روز گذشته نشده است. 
برخورد نیروی انتظامی‌شایسته نبود
پوروفایی با انتقاد از رفتار نیروی انتظامی‌با کارگران معترض هپکو و آذرآب، تصریح می‌کند: اعتراضات صنفی کارگران به دنبال احقاق حق آنها و دریافت مطالبات عقب‌افتاده 6 ماهه‌شان بود، ولی برخورد نیروی انتظامی‌شایسته کارگرانی که به دنبال دریافت مطالبات خود هستند، نبود. 
عاملان برخورد با کارگران جواب‌دهند
حسین حبیبی، بازرس کانون‌عالی شوراهای اسلامی‌کار کشور هم از مسئولان دولت، قوه قضائیه و مجلس خواسته که به وضعیت کارگران دو کارخانه هپکو و آذر‌آب در استان اراک که در جریان برپایی اجتماع صنفی روز گذشته با آنها برخورد قهری صورت گرفته بود، رسیدگی کنند. 
این فعال صنفی با تاکید براینکه برخورد خشن روز گذشته با هیچ معیار انسانی سازگاری ندارد، گفت: از دولت به ویژه مسئولان وزارت کار، نمایندگان مجلس و مقامات قضائی و انتظامی‌انتظار می‌رود با مسببان حادثه روز گذشته برخورد کنند. 
نیروی کار آشوبگر نیست
کانون شوراهای اسلامی‌کار استان مرکزی هم برخورد تند نیروی انتظامی‌با کارگران این دو شرکت را محکوم کرده و با صدور بیانیه‌ای به مسئولان یادآوری کرده که «نیروی کار آشوبگر نیست.»
در بخش‌هایی از این بیانیه آمده است:در سال اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال که متکی به نیروی کار و کارگران این مرزو بوم است نه تنها مسیریابی درستی از سوی مسئولین صورت نگرفت بلکه عزت و کرامت و شان کارگر نیز مورد توهین و تعرض قرار گرفت. . . در آستانه هفته دفاع مقدس به جای اینکه از کارگران دو صنعت استراتژیک کشور (هپکو و آذرآب) که در جنگ و دفاع از آب و خاک این کشور نقش بسزا و پررنگی داشتند با گل و شیرینی تجلیل شود با باتوم و گاز اشک‌آور و. . . پذیرایی می‌شود. آیا این است دستمزد سال‌ها پایداری و سازندگی برای این کشور و ملت؟

جالب است دیگر هیچ مقام مسئولی در استان حتی برای دلجویی از ماه‌ها تاخیر حقوق کارگران حاضر نمی‌شود. آیا کارگران نیروی کارند یا آشوبگر؟ که با نیروهای ویژه دسته پنجه نرم کنند. آیا وظیفه کارگران جز پیکار با آهن و فولاد و کار است برای ساخت و ساز و تولید که امروز باید با نیروی ضدشورش پنجه در پنجه شوند.  

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما