لاریجانی از حدادعادل باهوش‌تر است

بخشایش اردستانی در گفتگو با «روزان»:

لاریجانی از حدادعادل باهوش‌تر است

4 مهر 1396 15:52

احمد بخشایش اردستانی نماینده اصول‌گرای دوره نهم مجلس شورای اسلامی‌در گفتگویی با «روزان» به نقد و تحلیل حواشی و جنجال‌های همنشینی علی لاریجانی و رئیس دولت اصلاحات در حسینیه جماران می‌پردازد. او در این خصوص معتقد است که « نمی‌توان خیلی این اتفاق را یک مسئله ویژه و جدی قلمداد کرد. من تا حدودی این دیدار را شانسی می‌دانم.

گروه سیاسی- احمد بخشایش اردستانی نماینده اصول‌گرای دوره نهم مجلس شورای اسلامی‌در گفتگویی با «روزان» به نقد و تحلیل حواشی و جنجال‌های همنشینی علی لاریجانی و رئیس دولت اصلاحات در حسینیه جماران می‌پردازد. او در این خصوص معتقد است که « نمی‌توان خیلی این اتفاق را یک مسئله ویژه و جدی قلمداد کرد. من تا حدودی این دیدار را شانسی می‌دانم. یعنی مراسم و مجلس روضه و عزا بوده است و در نهایت شرایط به نحوی پیش آمده که آقای لاریجانی کنار  رئیس دولت اصلاحات ‌بنشیند. » او همچنین به ما می‌گوید که« از حالا نمی‌توان گفت که آیا آقای لاریجانی حتما وارد انتخابات ریاست جمهوری می‌شود یا نه. ولی آنچه مشخص است این است که هیچ کسی از منصب ریاست جمهوری بدش نمی‌آید که بگوییم فلانی دوست دارد رئیس جمهور شود و فلانی دوست ندارد رئیس جمهور شود. طبیعی است که زمانی هم برسد که آقای لاریجانی خود را برای ریاست جمهوری آماده کند. »
*نظر شما درباره حواشی همنشینی آقای لاریجانی و رئیس دولت اصلاحات در جماران چیست؟
نمی‌توان خیلی این اتفاق را یک مسئله ویژه و جدی قلمداد کرد. من تا حدودی این دیدار را شانسی می‌دانم. یعنی مراسم و مجلس روضه و عزا بوده است و در نهایت شرایط به نحوی پیش آمده که آقای لاریجانی کنار  رئیس دولت اصلاحات ‌بنشیند. 
*اما این نکته را همه می‌دانند که در حسینیه جماران چه افرادی شرکت می‌کنند و حضور آقای لاریجانی نمی‌تواند یک اتفاق ساده باشد.
من فکر می‌کنم که شاید اگر این سوال را از خود آقای لاریجانی بپرسید بهتر باشد و خود ایشان بهتر می‌توانند به این سوال پاسخ دهند. البته بعید نیست که اگر این سوال را از آقای لاریجانی بپرسید، بگوید که نمی‌خواسته دعوت آقای سید حسن خمینی را رد کند. به هرحال من فکر نمی‌کنم که اتفاق ویژه‌ای رخ داده باشد که بخواهیم این‌قدر آن را پیچیده کنیم. 
*آیا آقای لاریجانی دنباله روی همان راهی خواهد شد که قبل‌تر چهره‌هایی مثل آیت‌الله هاشمی‌رفسسنجانی و حجت‌الاسلام والمسلمین ناطق نوری پیمودند؟
منظور شما را از این سوال متوجه نمی‌شوم که آقای لاریجانی راه آقای ناطق و هاشمی‌را بپیماید یعنی چه. من فکر می‌کنم که آقای لاریجانی راه و رسم خودش را دارد و تاکنون هم به نحوی در این مسیر موفق بوده است. یعنی سه دوره ریاست مجلس را تجربه کرده است. 
*چقدر احتمال دارد که آقای لاریجانی وارد انتخابات 1400 شود؟
از حالا نمی‌توان گفت که آیا آقای لاریجانی حتما وارد انتخابات ریاست جمهوری می‌شود یا نه. ولی آنچه مشخص است این است که هیچ کسی از منصب ریاست جمهوری بدش نمی‌آید که بگوییم فلانی دوست دارد رئیس جمهور شود و فلانی دوست ندارد رئیس جمهور شود. طبیعی است که زمانی هم برسد که آقای لاریجانی خود را برای ریاست جمهوری آماده کند. 
*اما برخی معتقد هستند که آقای لاریجانی مقدمات حضور خود را برای انتخابات ریاست جمهوری آینده دنبال می‌کند. آیا شما با این فرضیه موافق نیستید؟
نمی‌توان به صورت قطعی گفت که آقای لاریجانی در این دوره مقدمات نامزدی خود را فراهم می‌کند. من خاطرم هست که زمان آقای احمدی‌نژاد، آقای لاریجانی در تمام سفرهای استانی شرکت می‌کردند. خود من روزی به ایشان گفتم که شما برنامه‌ای برای حضورتان در انتخابات دارید. ایشان پرسیدند نظر شما چیست که من گفتم به نظر می‌رسد که شما چنین قصدی دارید و خود را می‌خواهید برای انتخابات آماده کنید و ایشان به من گفتند که حالا ببینیم که چه پیش خواهد آمد. بنابراین می‌توان گفت که ایشان به نحوی نگاهی به موضوع ریاست جمهوری دارند. 
*آیا آقای لاریجانی می‌تواند حمایت اصلاح‌طلبان را برای انتخابات بعدی جلب کند؟
اینکه آقای لاریجانی چقدر احتمال ورود به انتخابات دارد، بستگی به شرایط انتخابات و شرایط کشور دارد. اگر ماجرای انتخابات 96 در انتخابات 1400 تکرار شود، دوباره اصلاح‌طلبان در برابر نامزدی مثل آقای رئیسی قرار بگیرند و در طرف مقابل امکانی برای معرفی نامزد از سوی اصلاح‌طلبان نباشد و آنان به چهره‌ای همچون روحانی روی آوردند که می‌تواند در دوره بعدی این فرد آقای لاریجانی باشد. 
*به نظر می‌رسد که آقای لاریجانی در خارج از مجلس خیلی نفوذ نداشته باشد و حتی افرادی مثل آقای حداد عادل توانایی بیشتری از ایشان داشته باشند؟
اتفاقا من برعکس شما فکر می‌کنم. آقای حداد عادل هوش و سیاست آقای لاریجانی را ندارد . ولی آقای حداد عادل به واسطه برخی روابط خویشاوندی و مناصبی که دارد توانسته است خودش را در برخی محافل تحمیل کند. البته آقای لاریجانی هم نشان داده است که هرجایی بخواهد می‌تواند از توان مجموعه‌ای و تشکلی استفاده کند. مثل مجلس که او در دوره نهم رهروان ولایت را هدایت کرد و در مجلس دهم که جریان اعتدالی را به راه انداخت.  

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما