ثبات اقتصادی با قرارداد‌های بانکی

یادداشت

ثبات اقتصادی با قرارداد‌های بانکی

3 مهر 1396 14:12

طی روزهای گذشته شاهد انعقاد چند قرارداد بانکی بودیم؛ یکی از مهم‌ترین این قرارداد‌ها، قرارداد یک‌میلیارد یورویی بین 14 بانک ایرانی با «اوبر بانک» اتریش است که اولین فاینانس اروپایی برای ایران پس از 15 سال به شمار می‌رود. در حال حاضر بانک‌های ایرانی به استاندارد‌ها و معیار‌های مشخص و لازم دست پیدا کرده‌اند،‌ بنابراین بعد از این شاهد انعقاد قرارداد‌های بیشتری در زمینه امور مالی و بانکی خواهیم بود.‌

امرالله امینی / کارشناس اقتصادی
طی روزهای گذشته شاهد انعقاد چند قرارداد بانکی بودیم؛ یکی از مهم‌ترین این قرارداد‌ها، قرارداد یک‌میلیارد یورویی بین 14 بانک ایرانی با «اوبر بانک» اتریش است که اولین فاینانس اروپایی برای ایران پس از 15 سال به شمار می‌رود. در حال حاضر بانک‌های ایرانی به استاندارد‌ها و معیار‌های مشخص و لازم دست پیدا کرده‌اند،‌ بنابراین بعد از این شاهد انعقاد قرارداد‌های بیشتری در زمینه امور مالی و بانکی خواهیم بود.‌ سخنرانی اخیر رئیس‌جمهور در سازمان ملل هم نشانگر این مطلب است که طرف‌های اروپایی بیش از این برای حضور در اقتصاد کشور ما و انجام سرمایه‌گذاری تمایل نشان خواهند داد. یقینا با حضور شرکای خارجی در ایران، ما شاهد بهبود مراودات تجاری و ارتقای وضعیت سرمایه‌گذاری کشورمان نیز خواهیم بود.
در گذشته با مشکلاتی در این زمینه مواجه بودیم و الان با ارتباطات و مراوداتی که برقرار شده،‌ شاهد گشایش‌هایی خواهیم بود. قرارداد با اوبر بانک اتریش به منظور تامین مالی پروژه‌های عمرانی و تولیدی بخش خصوصی و دولتی منعقد شده است.‌ یکی از نقاط ضعفی که قبلا در این رابطه دیده می‌شد این بود که هیچ‌گونه تضمینی برای بخش خصوصی وجود نداشت و هم‌اکنون با انعقاد این قراردادها مطمئنا پروژه‌های زیادتری برای بخش خصوصی ایجاد می‌شود. همچنین مقامات دانمارکی نیز برای همکاری با ایران در بخش‌های مدیریت منابع آب، انرژی‌های نو و فناوری‌های زیست‌محیطی اعلام آمادگی کرده‌اند.
قبلا نیز قرارداد 600‌ هزار یورویی با انگلیسی‌ها در زمینه انرژی‌های نو بسته شد که البته مکان آن مشخص نیست. این نوع قرارد‌اد‌ها باعث ثبات اقتصادی و البته شکوفایی اقتصادی خواهد شد و به افزایش مراودات ما با جامعه بین‌المللی کمک شایانی می‌کند و از این بعد، این قرارداد‌ها دارای اهمیت وافری هستند. ثبات اقتصادی در واقع بستری را فراهم می‌کند تا روابط و تعاملات ما در آینده با کشور‌های اروپایی هر چه بیشتر و پررنگ‌تر شود. آنچه در این قرارداد‌ها بسیار قابل توجه است، استقبال و تمایل اروپایی‌ها برای حضور در اقتصاد ایران بوده و در این میان، بیشتر بحث پروژه‌های عمرانی مطرح است تا ما بتوانیم از این فرصت به نفع خود بهره ببریم.
پرو‌ژه‌های عمرانی هم نیازمند سرمایه‌گذاری بلندمدت هستند و هم تضمین آنها به نسبت طرح‌ها و پروژه‌های کوتاه‌مدت، بالاتر است. ایران و اتریش دو کشوری هستند که هم در بخش سیاسی و هم در بخش اقتصادی دارای روابط طولانی و با سابقه‌ای بوده و به نظر می‌رسد برای کل اروپایی‌ها این اطمینان حاصل شده است که می‌توانند با ایران همکاری داشته باشند. در واقع از زمان حضور فرانسوی‌ها در اقتصاد ایران، شاهد ایجاد رقابتی تنگاتنگ بین کشور‌های اروپایی هستیم و آنها برای اینکه از قافله عقب نمانند،‌ به سرعت جلو می‌آیند و علاقه خود را برای حضور در کشور ما نشان می‌دهند،‌ اما اعدادی که امروز برای قرارداد‌های بانکی تعیین می‌شود،‌ اعداد کم و کوچکی هستند و در واقع برای شروع کار، با این اعداد جلو می‌روند و‌ مطمئنا رقم قراردادها در آینده خیلی بیشتر از اعداد فعلی خواهد بود.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما