ائتلاف همواره یک راهکار مفید است

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی در گفتگو با «روزان»:

ائتلاف همواره یک راهکار مفید است

3 مهر 1396 14:13

آتنا سلطانی: غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی‌و نایب رئیس فراکسیون مستقلین ولایی در حاشیه جلسه علنی روز گذشته مجلس شورای اسلامی‌در گفتگویی با «روزان» به نقد و تحلیلی درباره سرنوشت و تحولات آینده مجلس شورای اسلامی‌و تعاملات بهارستان و دولت می‌پردازد.

گروه سیاسی- آتنا سلطانی: غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی‌و نایب رئیس فراکسیون مستقلین ولایی در حاشیه جلسه علنی روز گذشته مجلس شورای اسلامی‌در گفتگویی با «روزان» به نقد و تحلیلی درباره سرنوشت و تحولات آینده مجلس شورای اسلامی‌و تعاملات بهارستان و دولت می‌پردازد. او در این خصوص به ما می‌گوید که « به نظر من همواره ائتلاف یک راهکار مفید برای موفقیت در انتخابات است و کنار گذاشتن آن می‌تواند آسیب‌هایی را به همه طرف‌های ائتلاف وارد کند. » علاوه بر این نیز جعفرزاده ایمن‌آبادی با اشاره به سفر اخیر دولتمردان کشورمان به نیویورک توضیح می‌دهد که « من فکر می‌کنم آقای روحانی و تیم همراه ایشان از جمله آقای ظریف عملکرد خوبی در سفر اخیرشان به نیویورک داشتند. این عملکرد خوب را هم می‌توان در قالب نطق و سخنرانی و مصاحبه‌های ایشان دید و هم می‌توان در دیدارهایی که ایشان با هیات‌های دیپلماتیک کشورهای دیگر داشتند دانست. »
بعد از جلسات رای اعتماد این نگرانی برای برخی از رسانه‌ها مطرح شد که سرنوشت تعاملات دولت دوازدهم و مجلس دهم به چه شکلی خواهد بود. شما فکر می‌کنید ارتباط بهارستان و پاستور در سال‌های پیش رو چقدر مستحکم است؟
مجلس شورای اسلامی‌همان طور که از قبل اعلام کرده بود بنای همراهی و یاری با آقای روحانی و دولت او برای حل مشکلات کشور دارد و فکر می‌کنم در سایه این همراهی و همکاری می‌توان دست کم بخشی از مشکلات کشور به‌ویژه در حوزه‌های اقتصادی و سیاسی و همین‌طور بین‌المللی را برطرف کرد. ما در فراکسیون مستقلین نیز همان طور که در انتخابات ریاست جمهوری عمل کردیم، اکنون نیز در تلاش هستیم تا با ثبات یک فضای آرام و متعادل بین مجلس و دولت این امکان را فراهم کنیم تا هم در نظارت و هم در اجرای مطالبات عمومی‌مردم بتوانیم روند موفقی را رقم بزنیم. آقای روحانی پیشتر نیز به این مسئله اشاره داشتند که دولت به تنهایی نمی‌تواند تمامی‌مشکلات را برطرف کند و مطالبات عمومی‌را حل کنند بنابراین مجلس و همین طور قوه‌قضائیه باید همگرایی بیشتری در همراهی با دولت داشته باشند و از طرف مقابل نیز مسئولان دولتی نیز متوجه این مسئله باشند که می‌توان از چنین ظرفیتی برای حل مشکلات کشور به بهترین شکل استفاده کنند. 
اخیرا بحث‌هایی درباره ائتلاف‌های انتخاباتی و مشخصا ائتلاف اصلاح‌طلبان با اعتدال‌گرایان مطرح شده است. فکر می‌کنید چه راهکاری برای برون رفت از این اختلافات وجود دارد؟
درباره صحبت‌هایی که اخیرا در‌خصوص ائتلاف‌های انتخاباتی صورت گرفته است، همان طور که گفتم نمی‌توان از حالا پیش‌بینی دقیقی درباره سرنوشت انتخابات آینده ارائه داد و همچنین نمی‌توان به این نکته بسنده کرد که مشکلات و اتفاقات پیش آمده در انتخابات قبل صرفا نشات گرفته از عملکرد گروه خاصی بوده است. به نظر من ائتلاف همواره یک راهکار مفید برای موفقیت در انتخابات است و کنار گذاشتن آن می‌تواند آسیب‌هایی را به همه طرف‌های ائتلاف وارد کند. البته ممکن است برخی اعتقاد داشته باشند که فراکسیون مستقلین در روند تصمیمات مجلس همراه با فراکسیون امید نبوده است که باید گفت قرار نیست همه مسائل را با نگاه سیاسی و جناحی در مجلس رصد کرد و ما در عین آنکه بنا همراهی و همکاری با دولت داریم، در تصمیمات مجلس مطالبات عمومی‌را در نظر خواهیم گرفت. 
شما سفر آقای روحانی و آقای ظریف به نیویورک را چقدر موفق ارزیابی می‌کنید؟
من فکر می‌کنم که آقای روحانی و تیم همراه ایشان از جمله آقای ظریف عملکرد خوبی در سفر اخیرشان به نیویورک داشتند. این عملکرد خوب را هم می‌توان در قالب نطق و سخنرانی و مصاحبه‌های ایشان دید و هم می‌توان در دیدارهایی که ایشان با هیات‌های دیپلماتیک کشورهای دیگر داشتند دانست. من فکر می‌کنم در این دوره ایران شرایط بهتری نسبت به گذشته داشت. از یک طرف عملکرد نمایندگان جمهوری اسلامی‌و از طرف دیگر نطق و سخنرانی ناموفق نمایندگان رژیم صهیونیستی و ایالات متحده باعث شد تا یک اجماع جهانی و دیدگاه مثبتی نسبت به ایران شکل بگیرد و در نهایت جایگاه بین‌المللی ایران در عرصه‌های مختلف جهانی تقویت شود. 
نتیجه جلسه اخیر شما با آقای واعظی چه بود؟
روز گذشته اعضای فراکسیون مستقلین مجلس نشستی با آقای محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری داشتند که ما در این جلسه دغدغه‌های خود را در‌خصوص برخی موضوعات مهم داخلی و منطقه‌ای به ایشان عنوان کردیم و ایشان نیز ابراز امیدواری کردند که این مشکلات به‌زودی برطرف شوند. البته در این جلسه صحبت‌هایی در خصوص عملکرد دولت در سفر به نیویورک مطرح شد که آقای واعظی در این خصوص گزارشی اجمالی به نمایندگان ارائه کردند و در محور اصلی صحبت‌های خود اشاره به آن داشتند که ایران توانسته است از مواضع خود در عرصه بین‌‌المللی به خوبی دفاع کند. 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما