هموار شدن مسیر سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه

یادداشت

هموار شدن مسیر سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه

3 مهر 1396 12:13

فعال شدن ابزار جدید افشای اطلاعات تمامی ‌نهادهای مالی دارای مجوز از سازمان بورس را‌، گامی ‌در مسیر شفاف‌سازی خواهد بود. طی هفته‌های گذشته این امیدواری در سایر ابعاد اقتصادی کشور نیز به وجود آمده است.

علی رستگار مقدم ‌/‌ کارشناس بازار سرمایه
فعال شدن ابزار جدید افشای اطلاعات تمامی ‌نهادهای مالی دارای مجوز از سازمان بورس را‌، گامی ‌در مسیر شفاف‌سازی خواهد بود. طی هفته‌های گذشته این امیدواری در سایر ابعاد اقتصادی کشور نیز به وجود آمده است. حقیقت این است که اقدام سازمان بورس مبنی بر ایجاد بانک اطلاعاتی نهادهای مالی در راستای شفاف سازی و افزایش اعتماد سرمایه‌گذاران است. این رویکرد اطمینان و اعتماد آحاد جامعه به منظور سرمایه‌گذاری در نهادی مانند بازار سرمایه را افزایش خواهد داد. همچنین با افشای اطلاعات تمامی ‌نهادهای مالی دارای مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار، مشکلاتی که تا پیش از این در بازارهای پولی کشور رخ داده بود، برطرف می‌شود. 
این مدل افشای اطلاعات، نشانه نکته سنجی متولیان سازمان بورس است و باعث خواهد شد مردم و سرمایه‌گذاران با چالش روبه‌رو نشوند و بدون دغدغه و اطمینان خاطر بتوانند در بازار پر پتانسیلی مانند بورس سرمایه‌گذاری کنند و مسیر سرمایه‌گذاری مطمئن در بورس، بیش از پیش هموار شده است. به منظور ایجاد آرامش و رفع نگرانی مردم باید علاوه بر افشای این اطلاعات، سایر مجوز‌های قانونی نیز از سوی متولیان کنترل شده و این نظارت‌ها به شکل مستمر اجرایی شود. اتفاقاتی مانند مشکلات پیش آمده برای سپرده‌گذاران برخی موسسات مالی، ناشی از عدم شفافیت و کمبود نظارت است و بهترین راه موفقیت و حرکت رو به جلو، شفاف سازی است. 
امروز دیگر مشخص شده که خروج از روند سنتی و حرکت به سمت شفافیت راه تخلفات را مسدود می‌کند. تا زمانی که فعالیت‌ها به شکل سنتی انجام شود، امکان تخلف وجود دارد؛ اما در صورتی که به سمت مدرنیزه شدن ابزارها و شفاف‌سازی اطلاعات حرکت کنیم، میزان تخلفات بجد کاهش خواهد داشت. در این میان اقدام سازمان بورس برای تشکیل بانک اطلاعاتی نهادهای مالی دارای مجوز، بی شک یک گام مثبت در راستای شفاف‌سازی بیشتر ارزیابی می‌شود که می‌تواند در صورت تکمیل و گسترش دامنه اطلاعاتی، تبعات مطلوبی در فرایند دسترسی آسان‌تر و شفافیت بیشتر در ساختار بازار سرمایه کشور در بلندمدت ایجاد کند. 
در حقیقت می‌توان گفت که انتشار لیست شرکت‌های دارای مجوز رسمی ‌از نظر نوع و طبقه بندی فعالیت از سوی سازمان بورس و افشای اطلاعات اولیه این شرکت‌ها به صورت منسجم به سرمایه‌گذاران، سهامداران و مشتریان جهت بررسی دقیق‌تر و کسب اطمینان خاطر کمک می‌کند. همچنین به جهت دو زبانه بودن اطلاعات درج شده در سایت کدال، این سامانه می‌تواند برای سرمایه‌گذاران خارجی جهت کسب اطلاعات و مشخصات این نهادها به صورت رسمی ‌و آن‌لاین کاربرد مناسبی داشته باشد. این سامانه به دلیل فرایند احراز هویت و ارتباط نظام‌مندی که بین سازمان بورس و نهادهای مالی از طریق امضای الکترونیکی به وجود می‌آورد، ارتباط بین شرکت‌ها و سازمان بورس را بیش از پیش مستحکم کرده و مانع سوءاستفاده اشخاص فاقد مجوز می‌شود. 
برای ایجاد فضای کاملا شیشه‌ای، توسعه و بهبود این سامانه می‌تواند در دستور کار قرار گیرد. در گام‌های بعد با اضافه کردن آیتم‌های کلیدی مالی و غیرمالی از جمله خلاصه وضعیت مالی، میزان اعتبارات و نیز آمار شکایات واصله و رضایت مشتریان و غیره این سامانه می‌تواند به بهبود ساز و کارهای رقابتی، حرکت به سمت اثربخشی عملکردی و همچنین همگام شدن با بازارهای جهانی بسیار کمک شایانی کند. همچنین امروز می‌توان گفت که سیاست‌های بانک مرکزی در کوتاه مدت به نفع بانک‌هاست و مشکلات آنها را به تعویق می‌اندازد که این امر سبب جلوگیری از تاثیر منفی وضعیت بانک‌ها بر بازار سرمایه در سال جاری خواهد شد؛ اگرچه این حمایت‌ها در بلندمدت به نفع کل اقتصا‌د است. 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما