شواری عالی سیاست‌گذاری باید ادامه پیدا کند

یدالله طاهرنژاد در گفتگو با «روزان»:

شواری عالی سیاست‌گذاری باید ادامه پیدا کند

3 مهر 1396 12:13

یکی از اعضای شورای مرکزی حزب کارگزاران در گفتگویی با «روزان» به نقد و تحلیل آخرین وضعیت گزارش ویژه کمیته پیگیری و بررسی شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان درباره عملکرد این گفتمان در ادوار اخیر انتخاباتی می‌پردازد؛

گروه سیاسی - یدالله طاهرنژاد، یکی از اعضای شورای مرکزی حزب کارگزاران در گفتگویی با «روزان» به نقد و تحلیل آخرین وضعیت گزارش ویژه کمیته پیگیری و بررسی شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان درباره عملکرد این گفتمان در ادوار اخیر انتخاباتی می‌پردازد؛ گزارشی که پیشتر حسن رسولی و محمود میرلوحی دو تن از اعضای شورای عالی سیاست‌گذاری درباره آن گفته بودند که اکثریت اصلاح‌طلبان با ادامه روند شورای عالی سیاست‌گذاری موافق هستند. حالا طاهرنژاد در این گفتگو به ما می‌گوید که « رضایت تقریبا همگانی نسبت به این شورا وجود دارد و ما امیدواریم که در آینده نیز این شورا بتواند به فعالیت خود ادامه داده و حتی روند بهتری نسبت به گذشته داشته باشد.» به گفته او، البته اصل تغییر نمی‌تواند چیز جدید یا نگران‌کننده‌ای باشد. به هر حال مجموعه‌ها در طول زمان برای بهبود و بهتر شدن نیاز به آن دارند که دائما مورد نقد و بررسی و ارزیابی قرار بگیرند و همچنین فضای پیرامونی و جامعه مخاطب خود و شرایط کشور و بین الملل را رصد کنند تا بتوانند در گام‌های بعدی بهتر عمل کنند. یعنی اگر دچار ضعفی هستند آن را در آینده تکرار نکنند و اگر نقطه قوتی دارند آن را در آینده بهتر و بیشتر مورد توجه قرار دهند. 
اخیرا برخی از اعضای شورای عالی سیاست‌گذاری و مشخصا اعضای کمیته ویژه این شورا توضیحاتی درباره روند گزارش این کمیته درباره عملکرد اصلاح‌طلبان در ادوار انتخاباتی اخیر ارائه داده و عنوان کردند که اکثر صاحب نظران اصلاح‌طلبان این روند را موفقیت‌آمیز دانستند. ارزیابی شما از این گزارش چیست؟
همان‌طور که در خصوص این گزارش عنوان شده است، هنوز تجمیع نهایی درباره آن صورت نگرفته است و همین طور شورای عالی سیاست‌گذاری به صورت رسمی‌آن را منتشر یا نظریات خود را درباره آن اعلام نکرده است. ولی از صحبت‌هایی که درباره این گزارش عنوان شده است و همچنین بر اساس اظهار نظراتی که چهره‌های مختلف در جریان اصلاح‌طلبی درباره عملکرد شورای عالی سیاست‌گذاری و ساز و کار اصلاح‌طلبان مشخصا می‌توان گفت که رضایت تقریبا همگانی نسبت به این شورا وجود دارد و ما امیدواریم که در آینده نیز این شورا بتواند به فعالیت خود ادامه داده و حتی روند بهتری نسبت به گذشته داشته باشد. 
پیشتر برخی از چهره‌های اصلاح‌طلب معتقد بودند که باید تغییراتی در ساز و کار شورای عالی سیاست‌گذاری شکل بگیرد. اخیرا نیز آقای عارف اشاره به این داشتند که باید روند و رویه جدیدی را در انتخابات آینده دنبال کرد. شما فکر می‌کنید که این تغییرات چقدر می‌تواند به نفع شورای عالی سیاست‌گذاری باشد؟
اصل تغییر که نمی‌تواند چیز جدید یا نگران‌کننده‌ای باشد. به هر حال مجموعه‌ها در طول زمان برای بهبود و بهتر شدن نیاز به آن دارند که دائما مورد نقد و بررسی و ارزیابی قرار بگیرند و همچنین فضای پیرامونی و جامعه مخاطب خود و شرایط کشور و بین‌الملل را رصد کنند تا بتوانند در گام‌های بعدی بهتر عمل کنند. یعنی اگر دچار ضعفی هستند آن را در آینده تکرار نکنند و اگر نقطه قوتی دارند آن را در آینده بهتر و بیشتر مورد توجه قرار دهند. در خصوص شورای عالی سیاست‌گذاری هم باید گفت که این مجموعه در مجموع توانسته است که روند خوبی را طی کند البته بدیهی است که در هر مجموعه نقاط قوت و ضعفی باشد. اما نکته اساسی اینجاست که نمی‌توان تغییرات را به معنای یک دگرگونی اساسی و تحولی دانست که کلا شورای عالی سیاست‌گذاری را تغییر دهد. در واقع تغییراتی که درباره آن بحث می‌شود بیشتر اشاره به آن دارد که شورای عالی برخی روند‌های ائتلافی و انتخاباتی و سازوکارهای خود را دستخوش تغییرات نه چندان گسترده قرار دهد. 
در این میان بعضا ما شاهد آن هستیم که رسانه‌های داخلی چنین مطرح می‌کنند که اصلاح‌طلبان از شورای عالی رضایت ندارند یا در ائتلاف‌های انتخاباتی خود دچار اختلاف شده‌اند. شما این موضوع را چگونه توجیه و نقد می‌کنید؟
در مورد برخی مباحث مانند اینکه اصلاح‌طلبان از شورای عالی رضایت ندارد من فکر می‌کنم بیشتر یک حاشیه و جریان سازی و شیطنت است که نمی‌تواند منبع یا مستند دقیقی از تغییر و تحولات در جریان اصلاح‌طلبی باشد. اینکه در جریان و گفتمانی به گستردگی اصلاحات طبیعی است که تضارب آرا و نظرات مختلف وجود داشته باشد ولی هیچ گاه نمی‌توان این تضارب آرا را تا سطح یک اختلاف جدی دانست. کما اینکه ما در ادوار انتخاباتی اخیر نیز دیدیم که برخی رسانه‌ها به این موضوع اشاره داشتند ولی اصلاح‌طلبان با حضور منسجم و متحد در انتخابات توانستند نتایج خوبی را رقم بزنند. بنابراین اینکه بخواهیم این تضارب آرا را تا سطح اختلافات جدی بالا ببریم بیشتر یک حاشیه است.  

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما