ناتوانی مسئولان در حفظ میراث فرهنگی

چرا شهرداری، میراث فرهنگی خوزستان و شورای شهر در نابودی میراث فرهنگی اهواز پشتکار دارند؟

ناتوانی مسئولان در حفظ میراث فرهنگی

1 مهر 1396 13:20

مجتبی گهستونی نداشتن تعامل سه گانه بین شهرداری اهواز، اداره کل میراث فرهنگی خوزستان و شورای شهر اهواز باعث شده تا بناها، محوطه‌ها و بافت تاریخی اهواز بیشترین آسیب را ببیند. در این زمینه در سال‌های متعدد فرمانداری اهواز حتی ناتوان از برقراری تعامل بین این سه برای حفظ میراث فرهنگی شهر اهواز بوده است. 

مجتبی گهستونی نداشتن تعامل سه گانه بین شهرداری اهواز، اداره کل میراث فرهنگی خوزستان و شورای شهر اهواز باعث شده تا بناها، محوطه‌ها و بافت تاریخی اهواز بیشترین آسیب را ببیند. در این زمینه در سال‌های متعدد فرمانداری اهواز حتی ناتوان از برقراری تعامل بین این سه برای حفظ میراث فرهنگی شهر اهواز بوده است. 
نداشتن تعامل سه گانه بین شهرداری، اداره کل میراث فرهنگی خوزستان و شورای شهر به گونه‌ای است اگر از 95 درصد اعضای شورای شهر اهواز و عمده مدیران شهرداری بپرسید که این شهر چند اثر ثبت ملی شده دارد و بیشترین آثار تاریخی اهواز در کدام محلات متمرکر است و بخشی از پیکره شهر ساسانی هرمزاردشیر در کجا نمایان است هیچ کدام نه تنها پاسخ درستی نمی‌دهند بلکه ممکن است منکر وجود چنین آثاری هم بشوند. 
حال که منصور کتانباف به عنوان شهردار اهواز مشخص شد و حکم ایشان به امضا وزیر کشور رسید و با توجه به بومی بودن ایشان درخواست می‌کنیم در این دوره از فعالیت خود رویه تخریب بناها و بافت‌های با ارزش میراثی را در دستور کار خود قرار ندهد بلکه با همکاری شورا و پیگیری‌های لازم در میراث فرهنگی کوشش کنند تا شهر اهواز در این زمینه عقب ماندگی‌ها را جبران کند. 
از کتانباف شهردار بومی اهواز انتظار می‌رود که در این دوره از فعالیت خود نقش اثر بخشی در حوزه احیا بناهای تاریخی که وظیفه شهرداری است برجای بگذارد تا نام نیک وی در تاریخ این شهر پابرجا بماند. 
آنچه دربالا درباره اعضای شورای شهر و مدیران شهرداری گفتم محدود به این دوره از شورای شهر که برخی از آنان با حوزه میراث فرهنگی و اهمیت گردشگری آشنا هستند نمی‌شود بلکه در دوره‌‌های قبلی کلی زمان صرف می‌شد تا حداقل برخی از مفاهیم ابتدایی به آنان منتقل شود. متاسفم که بگویم در همه این سال‌ها شورای شهر نقش موفقی در کمک به میراث فرهنگی نداشت. 
البته اداره کل میراث فرهنگی از مقصرین اصلی در ناتوانی برای توجیه مدیران شهرداری بوده که به تلاش‌های سطحی اکتفا کرده است. این اداره کل حتی ناتوان از تقویت اداره میراث فرهنگی شهر اهواز بوده است. اما باز هم وقت وجود دارد. 
در حال حاضر خشنودم که در ترکیب جدید شورای شهر برخی افراد از پیشتر متوجه اهمیت توجه به میراث فرهنگی شده‌اند که انتظار می‌رود در عمل نیز برای اهمیت دادن به این حوزه وقت کافی بگذارند. 
نداشتن تعامل سه گانه بین شهرداری، اداره کل میراث فرهنگی خوزستان و شورای شهر باعث شده تا از ظرفیت‌های موجود به هیچ وجه استفاده نشود. به طور مثال اگر به کلیه متولیان فرهنگی در سطح شهر اهواز بگویید برنامه شما برای سامان‌دهی بقایای کارخانه رسیندگی و بافندگی اهواز در خیابان امام خمینی یا حتی تپه باستانی آسیه آباد یا حمام جنت و اسلامی و جمشیدی چیست حتما هاج و واج نگاهت می‌کنند، چرا که حتی نمی‌توانند  آدرس این آثار را به درستی بیان کنند. 
از شورای شهر درخواست دارم که با توجه به ماهیت کارش مطالبه محور باشد. باید این پرسش در ذهن تک تک شوراییان به وجود بیاید که اِلمان‌های شاخص اهواز در حوزه میراث فرهنگی چیست و کجاست؟ 
چالش‌های موجود در تپه باستانی چنیبه، تپه باستانی آسیه آباد، محوطه تاریخی کوهساران، برج خنک‌کننده کارخانه ریسندگی و بافندگی و بیش از 30 بنای بناهای ثبت ملی شده اهواز کجاست؟ این مسئولین کجا هستند و سرشان کجا گرم است؟ 
شهرداری و میراث فرهنگی حتی عاجز بودند از اینکه پروژه مرمت دیوار مسجد توحید (بیگدلی) را به سرانجام برسونند. وای خدا اینها کجای کارند و چرا اینقدر غفلت می‌کنند؟
وظیفه مدیران شهرداری، میراث فرهنگی و البته اعضای شورای شهر است که برای کیفت بخشی در محله‌هایی که دارای بناهای با ارزش میراثی هستند به منظور ارتقا سطح کیفی زندگی ساکنان کوشش کنند تا هم انگیزه نگهداری در بناها بیشتر شود و هم به حفظ این بناها بینجامد. متاسفم که بگویم شهرداری برای زیاده خواهی خود همواره مجوز تخریب بناهای ارزشمند را داده، شورای شهر فقط نظاره‌گر تخریب‌ها بوده و میراث فرهنگی در بسیاری مواقع اندک تلاش‌هایش بی نتیجه بوده است. صدای دوستداران میراث فرهنگی هم به گوش مسئولانی که چوب پنبه در گوشش‌هایشان گذاشته بودند نرسیده است. 
شهرداری اهواز، اداره کل میراث فرهنگی خوزستان و شورای شهر اهواز موظف هستند که بسته‌های تشویقی کلان، منطقه‌ای و محلی در بافت‌های قدیمی اهواز طراحی کنند تا منجر به سامان‌دهی و ارتقای کیفی شود. 
تملک برخی بناهای ارزشمند در شهر اهواز توسط شهرداری و شورا و دادن کاربری با ارزش توصیه جدی دوستداران میراث فرهنگی است. با این تملک می‌توان امیدوار بود که شاهد افزایش مراکز فرهنگی و گردشگری در بافت تاریخی با حضور و مشارکت بخش خصوصی باشیم. همچنین می‌توان امیدوار بود که زمینه تداوم برگزاری برنامه‌های فاخر فرهنگی و هنری با حضئر عموم شهروندان در اماکن و معابر تاریخی فراهم بیاید. 
از شهرداری و شورای شهر و البته اداره کل میراث فرهنگی انتظار می‌رود که با تشکیل جلساتی و اتخاذ تصمیم‌های کارشناسانه به بازپیرایی و مرمت ابنیه با ارزش، نورپردازی ابنیه ارزشمند، مرمت و احیای درها و سردرهای ارزشمند، نگهداری و احیا پلاک‌های سنگی موجود و بسیار با ارزش در نبش برخی خیابان‌های مرکز شهر و طراحی مبلمان بافت تاریخی همت به خرج بدهند. 

 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما