دولت  و مردم موافق، مراجع مخالف

موافقت 61 درصدی مردم با حضور زنان در ورزشگاه‌ها

دولت و مردم موافق، مراجع مخالف

29 شهریور 1396 13:10

گروه اجتماعی- با وجود مخالفت‌های صریح مراجع برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها، اما گویا بخش اعظمی از جامعه نظر متفاوتی دارد.در نظرسنجی مرکز افکار‌سنجی ایسپا که اخیرا منتشر شده، به صراحت اذعان شده است که 61 درصد از مردم ایران موافق حضور زنان در ورزشگاه‌ها هستند.

گروه اجتماعی- با وجود مخالفت‌های صریح مراجع برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها، اما گویا بخش اعظمی از جامعه نظر متفاوتی دارد.در نظرسنجی مرکز افکار‌سنجی ایسپا که اخیرا منتشر شده، به صراحت اذعان شده است که 61 درصد از مردم ایران موافق حضور زنان در ورزشگاه‌ها هستند.
به گزارش روزان، مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران در بیستم و بیست‌و‌یکم شهریور 1396، اقدام به اجرای نظرسنجی ملی تلفنی در خصوص «نگرش مردم به مسائل روز کشور» کرد.در این نظرسنجی که با حجم نمونه 1031 نفر انجام گرفت، 51.6درصد پاسخگویان مرد و 48.4 درصد زن بوده‌اند. به نسبت جامعه آماری شهروندان بالای 18 سال کل کشور در شهر و روستا حضور داشته‌اند. 37.9درصد پاسخگویان دارای تحصیلات دانشگاهی و 62.1درصد دارای تحصیلات غیردانشگاهی بوده‌اند. 
شایان ذکر است؛ یکی از موضوعات مورد بررسی این نظرسنجی در خصوص «ورود زنان به ورزشگاه‌ها و تماشای مسابقات ورزشی» بوده است.مطابق نتایج نظرسنجی 61.1درصد افراد پاسخگو اعلام کرده‌اند با ورود زنان به ورزشگاه‌ها برای تماشای مسابقات ورزشی موافق هستند.36.4درصد نیز در این زمینه اعلام مخالفت کرده‌اند و 2.5 درصد نیز پاسخ ندادند.
مخالفت آیت‌الله گرگانی با ورود زنان به ورزشگاه‌
با وجود نظر موافق بسیاری از  مردم و دولتمردا‌ن با حضور زنان در ورزشگاه‌ها اما تقریبا همه مراجع نظر مخالف دارند؛در آخرین اظهار‌نظر هم یک استاد خارج فقه حوزه علمیه قم با بیان اینکه زنانی که در دولت مسئولیتی بر عهده دارند، باید نجابت و پا‌کدامنی را به بانوان انتقال دهند، گفته است: اخیرا مسئولان زمزمه حضور خانم‌ها در مسابقه‌های کشتی و ورزشگاه‌ها را عنوان می‌کنند، باید حتما جلوی این کار گرفته شود.برای ورزش خانم‌ها باید مکانی جداگانه درست کنند و کسی بدنشان را نبیند و خانم‌ها نیز بدن مرد نامحرم را نبینند چون آدمیزاد مرکز غرایز است و غریزه برخی از افراد زود تحریک می‌شود.
آیت‌الله سید‌محمد‌علی علوی‌گرگانی از مراجع تقلید در دیدار با الهام امین‌زاده، مشاور رئیس‌جمهوری در حقوق شهروندی اظهار کرد: مسئولان باید مراقب سرمایه‌گذاری‌های دشمن در داخل کشور باشند، چون این اقدامات به هیچ وجه از روی دلسوزی نیست؛  بیشترین هدف دشمن از این سرمایه‌گذاری‌ها امور اجتماعی جامعه از جمله زنان هستند.بر اساس روایت‌ها اگر طبقه نسوان و بانوان اصلاح شوند جامعه نیز اصلاح خواهد شد چون بخش عمده‌‌ای از فساد جامعه وابسته به بانوان است.
رایزنی ابتکار برای حضور زنان در ورزشگا‌ه‌ها
با وجود مخالفت صریح مراجع، دولت‌های بعد از انقلاب هر چند وقت یک بار وعده حضور زنان در ورزشگاه‌ها را سر داده‌اند. اخیرا هم بعد از ماجرای ورود زنان سوری به آزادی و پشت درماندن زنان ایرانی، این وعده‌ها دوباره از سر گرفته شد.
معصومه ابتکار، معاون زنان ریاست‌جمهوری دوازدهم در کانال تلگرام خود به عدم ورود بانوان به ورزشگاه آزادی در بازی فوتبال ایران و سوریه واکنش نشان داد و نوشت: «در مورد حضور خانم‌ها در استادیوم‌های ورزشی و حاشیه بازی فوتبال ایران و سوریه با توجه به تبعیضی که میان زنان ایرانی و سوری رخ داد، با آقای سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان صحبت کردم.رایزنی‌ها برای هماهنگی با مراجع فرهنگی، انتظامی و اجرایی برای حل این مسئله در جریان است و امیدواریم به تدریج با حضور خانواده‌ها، مورد تعامل وحل و فصل قرار گیرد.
جلوی ورود زنان به استادیوم را گرفتند 
اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور  هم بعد از راه ندادن زنان ایرانی برای تماشای بازی ایران و سوریه  با تاکید بر اینکه آقای روحانی پیگیر وعده‌های خود در طول دوران انتخابات به مردم، زنان و جوانان است، گفته: یکی از دستاوردهای بی‌بدلیل انتخابات امید و افزایش آن بود که ارتقا پیدا کرد و باعث شد  سرمایه اجتماعی که مردم هستند، افزایش پیدا کند. معاون اول رئیس‌جمهور ادامه داد: معتقدم درک درست از جایگاه و نقش جوانان در نظام جامعه به برداشت ما از آنان بازمی‌گردد، ما جوانان را فرصت می‌دانیم یا تهدید؟ بعضی‌ها دنبال این هستند که جوانی به سرعت تمام شود و دوران میانسالی بیاید تا تصمیمات محتاطانه‌تر انجام شود اما عده‌ای دیگری هم هستند که می‌خواهند از فرصت جوانی استفاده کنند. جهانگیری با بیان اینکه ما جامعه جوانی داریم، گفت: وجود جوانان باعث می‌شود که تصمیمات به طرق دیگری گرفته شود، حضور جوانان منجر می‌شود که تصمیمات نوگرایی اتخاذ شود. وی ادامه داد: وقتی یک مسئولی می‌گوید چرا نگران شادی و نشاط و مردم هستید؟ باید بگوبیم که جامعه ما جوان است و نیاز به شادی دارد.عده‌ای جلوی ورود زنان به استادیوم را گرفتند.فکر کردید کار خوبی انجام دادید؟ حضور زنان در ورزشگاه‌ها یک خواسته است.جامعه جوان شغل می‌خواهد، می‌خواهد نقدش به گوش مسئولان برسد، می‌خواهد دسترسی آزاد به اطلاعات داشته باشد.
جهانگیری افزود: جامعه‌ای که وجه غالب آن جوان است، به دنبال نوگرایی است،  جوانی یک فرصت برای کشور است و خوشبختانه جمهوری اسلامی ظرفیت‌های بسیاری برای این پتانسیل دارد.
زمینه حضور زنان در استادیوم فراهم می‌شود
مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش هم  در مورد حضور خانواده‌ها در ورزشگاه‌ها وعده داده است: تلاش می‌کنیم همفکری و هماهنگی ایجاد و زمینه‌های حضور خانواده‌ها در ورزشگاه‌ها فراهم شود.مطمئنم که مردم ما و هواداران‌مان به لحاظ فرهنگی در درجه‌ای از فهم و شعور و آگاهی هستند که ملاحظات فرهنگی را رعایت کنند؛ چون در گذشته هم که خانواده‌ها به استادیوم می‌رفتند ما هرگز مشکلاتی را دراین باره نداشتیم.اطمینان دارم هواداران حتماً حریم‌هایی را که باید رعایت شود، در نظر می‌گیرند.
وزیر ورزش و جوانان تصریح کرد: ان‌شاءالله به مرور تلاش می‌کنیم با زمینه‌سازی، توجیه کردن و هماهنگی بین همه عناصر دست‌اندرکار بتوانیم شاهد حضور خانواده‌ها در ورزشگاه‌ها باشیم.
ورود زنان سعودی به استادیوم 
در این گیر و دار نقدهای فراوا‌ن به دولت که چرا زنان ایرانی به ورزشگاه راه پیدا نمی‌کنند، خبری هم از اجازه حضور زنان عربستانی برای اولین بار در استادیوم منتشر شد.زنان عربستان از نظر ایرانی‌ها مصداق عینی نادیده گرفته شدن حقوق زنان هستند و اگر آنها بتوانند به ورزشگاه بروند، یعنی وضع زنان ایرن از لحاظ تحقق حقوق از آنها هم بدتر است!
به نقل از پایگاه خبر اماراتی، دولت عربستان برای نخستین بار در اقدامی نوگرایانه و تابو‌شکن به زنان این کشور اجازه داد تا در جشن ملی این کشور همراه با مردان در یکی از استادیوم‌های فوتبال این کشور حضور پیدا کنند.
دایره رفاهی دولت عربستان هفته آینده جشنی بی‌سابقه با حضور خانواده‌های عربستانی برای اولین بار در تاریخ این کشور در یکی از استادیوم های فوتبال به مناسبت روز ملی عربستان برگزار می‌کند. براساس این گزارش، در این جشن به زنان عربستانی اجازه داده شد تا در کنار فرزندان و همسران خود در جشنی که مردان غیرمحارم نیز حضور دارند، شرکت کنند.   دایره ورزش دولت عربستان اعلام کرد که به خانواده‌های عربستانی اجازه داده می‌شود که در ورزشگاه ملک فهد در ریاض پایتخت این کشور حضور یابند تا در جشن سرگرمی و هنری که به مناسبت روز ملی عربستان 23سپتامبر(اول مهر) برگزار می‌شود، حضور یابند.  شرکت زنان عربستانی در یک جشن با حضور مردان یکی از مسائل مورد اختلاف عربستان در دو سال و نیم گذشته بود.
ورود زنان به ورزشگاه «منع قانونی» ندارد
طیبه سیاوشی، نماینده مجلس هم در حالی از منع قانونی نداشتن زنان برای ورود به ورزشگاه صحبت می‌کند که هنوز هیچ‌کس نمی‌داند وقتی از سوی علما اعلام منع شرعی می‌شود، قانون چه کاره است؟
سیاوشی با یادآوری اینکه زنان تا همین سه سال پیش بدون هیچ مشکلی وارد ورزشگاه‌ها می‌شدند، اضافه کرده نظرات همه نهادهای فرهنگی، مذهبی و سیاسی در این زمینه دریافت شده و بنابر قانون، ورود به ورزشگاه‌ها حق زنان است.
سیاوشی که به منظور تماشای دیدار تیم‌های فوتبال ملی ایران و سوریه به ورزشگاه آزادی هم رفته بود، در پاسخ به پرسشی درباره منع حضور زنان در ورزشگاه‌های فوتبال و در صورت وجود قانونی در این رابطه و لغو آن، اظهار کرد: قانونی در این رابطه وجود ندارد، زنان می‌توانند در خانه بنشینند و حقوق خود را مطالبه کنند یا اینکه حقوق خود را از طریق قانونی پیگیری و آن را دریافت کنند.
این نماینده مجلس شورای اسلامی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه به عنوان نماینده مجلس چه کاری برای زنان در این ارتباط خواهید کرد؟ عنوان کرد: برای احقاق حق قانونی زنان کشورم و حضورشان در ورزشگاه‌ها تمام تلاش خود را در مجلس شورای اسلامی به کار خواهم گرفت و از هیچ کوششی دریغ نخواهم کرد.
مخالف حضور گزینشی زنان در ورزشگاه‌ها هستم
پروانه سلحشوری، رئیس فراکسیون زنان مجلس  اما از صدور مجوز حضور برخی نمایندگان زن در ورزشگاه آزادی برای تماشای بازی ایران و سوریه رضایت نداشت و گفت: معتقد است تا وقتی امکان حضور آزادانه همه زنان در ورزشگاه‌ها میسر نشده، مخالف این‌گونه حضور گزینشی زنان است.
به نقل از ایسنا، وی افزود: تا زمانی که دختران این کشور برای دیدن یک بازی مجبورند با پوشش پسرانه و هزار مشکل خود را به ورزشگاه‌ها برسانند، من به عنوان نماینده این مردم دوست ندارم با یک مجوز خاص در ورزشگاه حاضر شوم و شخصا این نوع برخورد وزارت ورزش با موضوع حضور زنان در ورزشگاه‌ها را نمی‌پسندم.
ورزشگاه رفتن، حق شهروندی زنان
شهیندخت مولاوردی، دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور حقوق شهروندی، اکنون در سمت جدید خود با دید متفاوتی به موضوع ورزشگاه رفتن زنان نگاه می‌کند.معاون سابق رئیس‌جمهور در امور زنان،  بعد از بازی ایران و سوریه در توئیتر خود نوشت: طبق ماده 89 منشور حقوق- شهروندی، حق همه شهروندان، به ویژه زنان است که به امکانات ورزشی و آموزشی و تفریحات سالم دسترسی داشته باشند و بتوانند با حفظ فرهنگ اسلامی-ایرانی در عرصه‌های ورزشی ملی و بین‌المللی حضور یابند.
سوال از وزیر، آخرین راه مجلس
طرح سوال از وزیر ورزش گویا آخرین راهکاری است که برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها به ذهن مجلسی‌ها رسیده است.فاطمه حسینی، نماینده مردم تهران از طرح سوال خود از وزیر ورزش درباره حضور زنان در وزشگاه‌ها خبر داده و گفته است: در سوال خود از آقای سلطانی‌فر عنوان کردم که تاکنون جهت فراهم کردن شرایط مطابق با موزاین اسلامی و در شأن بانوان کشورمان جهت حضور در ورزشگاه‌ها جهت تماشای رقابت‌های ورزشی چه برنامه‌ریزی و اقداماتی صورت گرفته است؟
حسینی افزود: در شرح سوال نیز عنوان کردم همان‌طور که مستحضرید متاسفانه شاهد آن هستیم که شرط حضور زنان در ورزشگاه‌ها جهت تماشای مسابقات ورزشی، داشتن تابعیت کشور تیم رقیب ایرانی است؛  با توجه به اینکه ممانعت از حضور زنان در ورزشگاه‌ها در دوران تصدی وزارت جناب‌عالی استمرار یافته و این اقدام با اصول سوم، نهم و بیستم قانون اساسی مغایرت دارد، تاکنون جهت فراهم کردن شرایط مطابق با موازین اسلامی و در شأن زنان کشورمان جهت حضور در ورزشگاه‌ها برای تماشای رقابت‌های ورزشی چه برنامه‌ریزی و اقدامی صورت گرفته است؟ اگرچه از همین امروز جواب این سوال مشخص است؛ وزیر ورزش حتما به مجلس خواهد گفت که مراجع مخالف هستند و کاری از دست دولت بر نمی‌آید اما وی قطعا به این سوال جواب نخواهد داد که با وجود مخالفت مراجع، چرا رئیس‌جمهور در وعده‌های انتخاباتی خود از تحقق مطالبه حضور زنان در ورزشگاه‌ها گفته است.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما