اهمیت بودجه‌ریزی بر مبنای عملکرد

یادداشت

اهمیت بودجه‌ریزی بر مبنای عملکرد

29 شهریور 1396 13:47

در بودجه 97 مقرر شده است بودجه‌ریزی بر مبنای عملکرد صورت گیرد و به دستگاه‌ها به نسبت کاری که قرار است صورت گیرد، بودجه لازم تخصیص داده شود.

امیر افسردیر
در بودجه 97 مقرر شده است بودجه‌ریزی بر مبنای عملکرد صورت گیرد و به دستگاه‌ها به نسبت کاری که قرار است صورت گیرد، بودجه لازم تخصیص داده شود. در واقع عملکرد دستگاه‌ها طی دو تا سه ماه بررسی می‌شود و به تناسب این عملکرد، بودجه‌ریزی صورت می‌گیرد. این مسئله مهم‌ترین و برجسته‌ترین شاخصی است که برای بودجه 97 قرار است سازمان برنامه و بودجه به مجلس ارائه کند و ما در کمیسیون مربوطه این لایحه را بررسی خواهیم کرد. همچنین باید مد نظر داشت که بودجه با نفت 55 دلاری بسته شده است یا درآمد مالیات در حدود 116‌هزار‌میلیارد تومان در نظر گرفته شده که وصول شود؛ هرچند ممکن است نفت زیر 55 دلار به فروش برسد و ما به اهداف خود از میزانی که دولت پیش‌بینی کرده است، دست پیدا نکنیم. اما دولت دو، سه سالی است که مطرح می‌کند ما دچار کسری بودجه نخواهیم شد.
این موضوع بدان معناست که برای مثال اگر بودجه را با نفت 55 دلار بستیم، اما 45 دلار به فروش برسد و درحقیقت درآمد لازم از این محل حاصل نشود، به همان تناسب از بودجه‌های عمرانی کم خواهد شد و به گونه‌ای نیست که دولت در پایان سال با کسری مواجه شود. دولت به کمیسیون برنامه و بودجه گزارش داده این که ما در یکی، دو سال گذشته کسری بودجه نداشته‌ایم. البته باید منتظر ماند گزارش ارائه شود تا ببینیم چه سمت و سویی پیدا می‌کند. همچنین در برنامه ششم توسعه آورده شده است که 30‌درصد از بودجه به استان‌ها تخصیص داده شود و این امر در راستای تمرکززدایی و تفویض اختیار به استا‌ن‌ها انجام خواهد گرفت. درگذشته این رقم در حدود 10 تا 15‌درصد بود، الان تصمیم گرفته شده است که 30‌درصد بودجه به استان‌ها و 70‌درصد به مرکز داده شود.
با توجه به این موضوع این بحث قانونی است و ما هم در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس پیگیری می‌کنیم تا تحقق پیدا کند. من به شخصه یکی از مدافعان این موضوع؛ چه در کمیسیون برنامه و بودجه و چه در صحن علنی مجلس بودم تا اختیارات بیشتری به استان‌ها داده شود و باید گفت این موضوع نابرابری‌های استانی را تقلیل خواهد داد؛ چراکه در گذشته یکی از دلایلی که به نابرابری‌های استانی دامن می‌زد، بحث تخصیص اختیارات گسترده به مرکز بود. در همین رابطه، ما شاهد بودیم که عمدتا به طرح‌های ملی بهای بیشتری داده می‌شد و اعتبار کمتری در اختیار استان‌ها قرار می‌گرفت.
البته این طرح باید به صورت مرحله‌ای و تدریجی و نه به صورت ناگهانی و یکدفعه‌ای انجام شود تا اختیارات بیشتری به استا‌ن‌ها اختصاص پیدا کند تا بدین ترتیب توازن و تعادل لازم ایجاد شود. همچنین دولت برای اینکه باعث ارتقای رفاه جامعه از طریق بودجه شود باید طرح‌هایی چون طرح بیمه همگانی، طرح بیمه کلیه اقشار جامعه و برخی از طرح‌هایی که دولت‌های رفاه در کشور‌های اروپایی اجرا کرده‌اند، پیگیری کند تا رضایتمندی طبقات عامه جامعه حاصل شود.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما