مخالفت تمام قد با همه‌پرسی کردستان عراق

«روزان» گزارش می دهد

مخالفت تمام قد با همه‌پرسی کردستان عراق

29 شهریور 1396 13:11

با نزدیک شدن به زمان برگزاری رفراندوم کردستان عراق، مخالفت‌های مقام‌های سیاسی کشورمان نیز بیشتر شده است. در واقع، با نزدیک شدن به سوم مهر حساسیت‌ها بیش از پیش نسبت به برگزاری همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق نه‌تنها در عراق بلکه در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی نیز  افزایش پیدا کرده است.

گروه دیپلماسی: با نزدیک شدن به زمان برگزاری رفراندوم کردستان عراق، مخالفت‌های مقام‌های سیاسی کشورمان نیز بیشتر شده است. در واقع، با نزدیک شدن به سوم مهر حساسیت‌ها بیش از پیش نسبت به برگزاری همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق نه‌تنها در عراق بلکه در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی نیز  افزایش پیدا کرده است. در چند روز گذشته مقام‌های سیاسی اکثر قدرت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در دیدارها، اظهارات و حتی سفرهای جداگانه به اربیل، خواهان تعویق یا عدم برگزاری این همه‌پرسی شده‌اند. به ویژه در آخرین خواسته وزیر دفاع کشور انگلستان در واپسین ساعت شامگاه روز دوشنبه هفته جاری برای دیدار با مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان، وارد اربیل شد و در جریان گفتگو با او خواستار لغو و انجام نشدن همه‌پرسی شد. اما بارزانی همانند گذشته اعلام کرد: «تاکنون پاسخ‌ جایگزین بغداد در مقابل درخواست ما برای برگزاری همه‌پرسی قانع کننده نبوده است». وی با تاکید بر برگزاری همه‌پرسی در موعد مقرر افزود: «درخواست‌هایی که برای به تعویق‌ انداختن این همه‌پرسی و مذاکره با بغداد مطرح می‌شود، فاقد ضمانت‌های بین‌المللی است و برای ما قابل قبول نیست».
بیان این اظهارات در شرایطی است که در شامگاه پنج‌شنبه در شهر کرکوک همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان اولین قربانیان خود را گرفت. بر اساس گزارش‌ها، ترکمانان به چند نفر از افرادی که شعار حمایت از همه‌پرسی را سر می‌دادند، تیراندازی کردند که در نتیجه آن یک نفر کشته شد و چند نفر زخمی شدند. متعاقب این واقعه، دیروز، سه‌شنبه، کوسرت رسول علی، معاون اول دبیر کل حزب اتحادیه میهنی کردستان و معاون رئیس اقلیم کردستان به کرکوک سفر و در جمع هواداران خود اعلام کرد که تا‌کنون هیچ بدیل مهمی ارائه نشده و همه‌پرسی در زمان مقرر شده اعلام خواهد شد. علاوه بر این، کردها تمامی تصمیمات پارلمان عراق در برکناری استاندار کرکوک و مخالفت با همه‌پرسی را رد کردند. در مجموع، وضعیت کنونی شرایط را بیش از هر زمان دیگر پیچیده و حساس کرده است و در این شرایط مقام‌های سیاسی کشورمان در ابعاد مختلف و بر اساس چند رویه مشخص مخالفت خود را با این همه‌پرسی اعلام کرده‌اند.
قطع تمامی مناسبات و ارتباطات در صورت برگزاری همه‌پرسی
از ابتدای اعلام مقام‌های سیاسی اقلیم کردستان برای برگزاری همه‌پرسی در سوم مهر سال جاری، دولتمردان کشورمان با صراحت مخالفت خود را با آن اعلام کردند. در این میان، اکثر مقام‌های ارشد کشورمان انجام همه‌پرسی را بر هم‌زننده نظم منطقه‌ای و عاملی برای تلاش‌های تجزیه‌طلبانه بیشتر در منطقه خاورمیانه ارزیابی کردند. همچنین، علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، در اظهاراتی عنوان کرد: در صورت برگزاری این همه‌پرسی، تمامی مناسبات و ارتباطات تهران با اربیل قطع خواهد شد. دیگر مقام‌های ایرانی نیز، در جریان دیدار با رهبران دیگر کشورهای منطقه از جمله ترکیه بر حمایت خود از یکپارچگی عراق تاکید کرده‌اند.
جدایی اقلیم کردستان از عراق، باعث تجزیه و تقسیم کشورهایی در خاورمیانه خواهد شد
بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران در گفتگو با الجزیره گفت: همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق یک اشتباه استراتژیک است که امنیت و  ثبات عراق را تهدید می‌‌کند و باعث به وجود آمدن جدایی و هرج و مرج در منطقه می‌شود. وی افزود: اصرار بر برگزاری همه‌پرسی در تعارض با روند سیاسی عراق است و به تمام تلاش‌های انجام شده در مبارزه با تروریسم در منطقه لطمه وارد می‌کند. قاسمی گفت: تصمیم روسای اقلیم کردستان عراق برای همه‌پرسی عجولانه و حساب‌نشده است. سخنگوی وزارت خارجه کشورمان اظهار کرد: جدایی اقلیم کردستان شبیه به یک فاجعه‌ای است که منطقه با آن روبه‌رو خواهد شد و این اقدام باعث تجزیه و تقسیم کشورهایی در خاورمیانه خواهد شد و کردهای عراق و دیگر ملت‌های منطقه را وارد بحرانی خواهد کرد که به همه ضرر می‌زند.
استقلال اقلیم کردستان، زمینه‌ساز نفوذ بیگانگان و رژیم صهیونیستی است
علاوه بر سخنگوی وزارت امور خارجه، روز دوشنبه هفته جاری، علی‌اکبر ولایتی، مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل پس از دیدار با نیوژین چون، رئیس موسسه راهبردی مطالعات خاورمیانه چین در جمع خبرنگاران، در پاسخ به سوالی دیگر در خصوص اینکه سیاست ایران در مورد برگزاری همه‌پرسی در اقلیم کردستان چیست، اظهار کرد: ایران با این همه‌پرسی که مقدمه‌ای برای تجزیه عراق است، مخالف بوده چرا که این امر حتی به نفع کردها هم نیست. این امر زمینه‌ای برای نفوذ بیگانگان به ویژه رژیم صهیونیستی به منطقه بوده و قطعا خود این رژیم هم در این امر دست دارد. این تصمیمی است که به صورت یک‌جانبه توسط یکی از مسئولان کردستان عراق گرفته شده است اما بسیاری دیگر از مسئولان این اقلیم با آن مخالف هستند. جمهوری اسلامی ایران هم با صراحت اعلام کرده که مخالف این همه‌پرسی است.
آمریکا می‌خواهد از دل تجزیه عراق، اسرائیلی دیگر به وجود بیاورد
در آخرین موضوع‌گیری، علاوه بر مقامات قوه مجریه و وزارت خارجه، همه‌پرسی کردستان عراق دیروز -سه‌شنبه- موضوع برگزاری همه‌پرسی در کردستان عراق در دستور کار رئیس مجلس خبرگان رهبری نیز قرار گرفت. در همین ارتباط آیت‌الله جنتی، رئیس مجلس خبرگان رهبری گفت: «به تازگی برخی می‌خواهند  یک کشور جدید در عراق ایجاد کنند که این کار اشتباه است؛ ما تمام قد در مقابل این موضوع خواهیم ایستاد. کشورهای غربی با مطرح کردن این موضوع خواهان ایجاد تنش و مشکل جدید در منطقه هستند که ما با آن مقابله خواهیم کرد.» همچنین در ادامه آیت‌الله جنتی تصریح کرد: «‌آمریکا می‌خواهد کردستان را تجزیه کند و از دل آن یک اسرائیل دیگر به وجود آورد و ما باید مواظب باشیم که خواست آمریکا در این زمینه به جایی نرسد که البته به جایی نمی‌رسد و ما نیز باید از مردم آن منطقه حمایت کنیم.»
امنیت کردها و مسلمانان در عراقِ بزرگ تامین می‌شود
علاوه بر این مقامات، یکی دیگر از ارکان‌های کشور که مخالفت صریح خود را با همه‌پرسی کردستان عراق اعلام کرده، قوه مقننه است. در همین ارتباط، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در گفتگو با شبکه استانی آذربایجان غربی در یک‌شنبه هفته جاری اظهار کرد: «در این زمینه نظرات کشور قبلا به صراحت گفته شده و حتی با برخی از دوستان که از اقلیم کردستان به ایران آمده بودند این بحث را مطرح کردیم که باید قبل از انجام هر اقدام سیاسی به این موضوع فکر کرد که این اقدام چه خاصیتی دارد؛ به عبارت دیگر باید جلوتر از آن نیز دیده شود که آیا اقلیم کردستان عراق می‌تواند با انجام این کار شرایط اقتصادی بهتری را برای مردمش فراهم کند و باید این موضوع را در نظر داشت که دولت و مجلس عراق مخالفت خود را با برگزاری همه‌پرسی در اقلیم کردستان عراق اعلام کرده‌اند؛ بنابراین باید توجه داشت که از لحاظ اقتصادی نیز حمایت نمی‌شود و این موضوع باعث ایجاد بحران می‌شود. لاریجانی ادامه داد: دولت عراق و همسایگان این کشور با موضوع برگزاری همه‌‌پرسی در عراق مخالف هستند، این موضوع می‌تواند در آینده برای این کشور مشکل ایجاد کند و کشور نیز با ضرر اقتصادی نیز روبه‌رو می‌شود؛ به همین جهات مخالف برگزاری همه‌پرسی در اقلیم کردستان عراق هستیم.»
علاوه بر اظهارات رئیس قوه مقننه کشورمان، سیدحسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دیروز -سه‌شنبه-در گفتگو با ایسنا در واکنش به برگزاری همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق گفت: یکی از پروژه‌هایی که صهیونیست‌ها در اجرای شعار از نیل تا فرات دنبال می‌کنند، تجزیه کشورهای منطقه و تبدیل آن به کشورهای کوچک است تا راحت‌تر بتوانند آنها را بلعیده و از سر راه خود بردارند. وی افزود: در همین راستا آمریکا و برخی کشورهای منطقه آتش بیار معرکه شده و طرح‌های استقلال‌طلبانه را دنبال می‌کنند. یکی از این طرح‌ها تجزیه عراق در لوای برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان عراق است. نقوی حسینی با تاکید بر اینکه «اقلیم کردستان در کنار عراق بزرگ اهمیت دارد و می‌تواند تاثیرگذار باشد»، گفت: اگر کردستان عراق بخواهد به تنهایی کشور دیگری باشد، تاثیرگذار نخواهد بود و ممکن است مورد طمع کشورهای دیگر قرار گیرد. وی استقلال کردستان را به نفع کردها و اقلیم کردستان ندانست و گفت: این استقلال بین کردها شکاف ایجاد کرده و باعث اختلاف شدید، درگیری و تنش زیاد می‌شود؛ موضوعی که در نهایت نیز به نفع اقلیم کردستان نخواهد بود، لذا جمهوری اسلامی ایران نیز از ابتدای طرح این موضوع به صورت شفاف مخالفت و اعلام کرده با تجزیه و جدایی بخشی از هیچ کشوری موافق نیست. سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: معتقدیم باید تمامیت ارضی کشور عراق حفظ شود که با این اعتقاد این اقدام را به نفع اقلیم کردستان عراق نمی‌دانیم چون امنیت کردها، شیعیان و مسلمانان در عراقِ بزرگ تامین می‌شود که شاید به همین دلیل قانون اساسی عراق با این همه‌پرسی مخالف است.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما