استفاده از تجربه مقامات بعد از دوران مسئولیت

وب لاین

استفاده از تجربه مقامات بعد از دوران مسئولیت

29 شهریور 1396 13:11

خبرگزاری خبر آنلاین در خبری عنوان کرده است که باراک اوباما، رئیس جمهور سابق ایالات متحده، قصد دارد تا برای چند شرکت بزرگ در وال استریت محله اقتصادی شهر نیویورک سخنرانی کند.

خبرگزاری ایسنا در خبری عنوان کرده است که باراک اوباما، رئیس جمهور سابق ایالات متحده، قصد دارد تا برای چند شرکت بزرگ در وال استریت محله اقتصادی شهر نیویورک سخنرانی کند. در این گزارش عنوان شده است که تخمین زده می‌شود اوباما با انجام این چند سخنرانی حدود یک میلیون و 200 هزار دلار درآمد کسب کند، البته آقای اوباما در تعدادی از  این سخنرانی‌ها در جلسه پرسش و پاسخ نیز شرکت می‌کند و به سوالات حضار جواب می‌دهد. دو هفته پیش نیز هیلاری رودهام کلینتون، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا هم کتابی را با عنوان «چه اتفاقی افتاد» منتشر کرد و خودش در مراسم امضای کتاب حاضر شد و تعدادی از نسخه‌های  خریداران کتابش را  امضا کرد. هیلاری کلینتون هم از جمله مقاماتی است که پس از کناره‌گیری از سمت وزیر امور خارجه آمریکا در تعدادی از سخنرانی‌ها به دعوت شرکت‌های بزرگ آمریکایی شرکت کرد. در همان زمان رقبای خانم کلینتون در حزب دموکرات و جمهوری‌خواه از او به‌خاطر سخنرانی برای صاحبان سرمایه گلایه و از این موضوع برای تبلیغ بر علیه کلینتون استفاده کردند .
ژوزه مانوئل باروزو، نخست وزیر اسبق کشور پرتغال و رئیس سابق کمیسیون اروپا بعد از سال‌ها کار در بالاترین رده‌های مدیریتی و سیاسی چندی پیش بازنشست شد و بلافاصله به استخدام یک بانک اروپایی در آمد؛ چرا که عده‌ای معتقد بودند در زمان ریاست او در کمیسیون اروپا قوانینی تصویب شده است که به نفع شرکت‌های اقتصادی است و اگر باروزو بلافاصله بعد از بازنشست شدن در بخش خصوصی مشغول بشود، منافع کلان اقتصادی نسیب شرکتی خواهد شد که باروزو را به عنوان کارشناس استخدام کرده است؛ چرا که او اطلاعات پشت پرده زیادی دارد و از نقاط ضعف و قوت قوانین اطلاع دارد و عدالت برای رقابت سالم اقتصادی با استخدام او رعایت نمی‌شود .
متاسفانه در کشور ما به خاطر نبود قوانین شفاف بعد از کنار رفتن مقامات سیاسی، به ویژه مدیران و سیاستمداران درجه یک و دو، به هیچ وجه از تجربیات این عزیزان استفاده نمی‌شود. برای مثال شما هیچ گاه نشنیده‌اید که یکی از وزرای وزارت صنعت و معدن یا وزارت امور اقتصاد و دارایی بعد از کنار رفتن از دولت در جمع صنعتگران یا بانکداران حضور یابد و تجربیات و داشته‌های خودش را از زمان وزارت به بخش خصوصی یا دولتی منتقل کند. این وضعیت در باقی مقامات وزارتخانه‌ها هم چندان بهتر نیست و رؤسای فدراسیون‌های ورزشی یا معاونین وزارت  فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌به محض کنار رفتن از انظار عمومی ‌غایب می‌شوند و به طور مرتب مدیران بعدی تجربیات قبلی را تکرار می‌کنند و حتی همان موفقیت‌ها و شکست‌ها را به‌دست می‌آورند؛ اما هیچ چیز تغییر نمی‌کند و پیشرفتی حاصل نمی‌شود .

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما