مصائب استقلال اقلیم کردستان

مصائب استقلال اقلیم کردستان

29 شهریور 1396 13:11

آقای بارزانی سال‌های طولانی و زمانی که با صدام مشکل داشت در ایران زندگی کرده است که پس از فراهم شدن مقدماتی به کردستان بازگشت و با همکاری نیروهای شیعه، حکومت ایران و سایر دولت‌ها وضعیت منطقه کردستان عراق زیر نظر سازمان ملل تبدیل به منطقه امن شد. 

صباح زنگنه
کارشناس مسائل بین المللی
آقای بارزانی سال‌های طولانی و زمانی که با صدام مشکل داشت در ایران زندگی کرده است که پس از فراهم شدن مقدماتی به کردستان بازگشت و با همکاری نیروهای شیعه، حکومت ایران و سایر دولت‌ها وضعیت منطقه کردستان عراق زیر نظر سازمان ملل تبدیل به منطقه امن شد. 
رابطه بارزانی همیشه با ایران خوب بوده و همکاری‌ها ادامه داشته است. ایران در زمان حمله داعش به عراق و اشغال موصل که نزدیک اربیل بود، بلافاصله درخواست کمک را اجابت کرد و کارهای لازم را به عمل آورد؛ بنابراین ایران همواره یار کردهای عراق بوده و هنوز هم رفت‌وآمد مسئولان و مقامات ایران به اربیل و برعکس انجام می‌شود و طبعا نظر خود در مورد دعوت به انجام همه‌پرسی را به‌صورت دوستانه و مستقیم به بارزانی اعلام کرده است. 
اظهارنظر به‌خصوصی از سوی آقای بارزانی درباره مخالفت ایران و ترکیه با همه‌پرسی اعلام‌نشده است. مصلحت مردم کردستان عراق و کل کشور عراق در این است که وحدت آن و سلامت و امنیتش حفظ شود. ناامنی و هر نوع اختلاف با گرایش به تجزیه طبعاً مورد تایید ایران نخواهد بود. 
به نظر نمی‌رسد رابطه بین ایران و کردستان با اظهارنظرها از بین برود زیرا طبعاً منطقه‌ای که راهی به آب‌های آزاد ندارد امکان حیات و آرامش هم نخواهد داشت. سابقه این اقدامات را در سودان جنوبی شاهد بودیم که پس از کلی جنگ و درگیری و اعمال فشار و حضور اسرائیل در آنجا در حمایت از تشکیل سودان جنوبی پس از سال‌های سال غیر از فقر و بدبختی و ادامه درگیری‌های داخلی نتیجه‌ای به دنبال نداشت. 
این مسئله هم به‌خاطر شرایط داخلی منطقه و مشکلات اقلیمی‌خواهد بود. علاوه بر مرکز عراق مسائل پیچیده‌ای به وجود می‌آید که بهتر است وارد آن فاز نشوم. پس از اظهارات گوناگون از سوی مقامات مختلف عراقی و کردی و پیچیدگی ترکیب جمعیتی این کشور به دلیل حضور کردها در جاهای مختلف و ازدواج‌هایی که رخ داد و سبب ایجاد تنوع بین مردم کردستان عراق با مرکز، جنوب و غرب آن شد، با رفراندوم یا یک گردش قلم عراق قابل‌تجزیه نیست. این موارد مسائلی است که از طریق مذاکره و با رجوع به قانون اساسی و با تعدیل آن و اجرایش قابل‌حل است. تمام مقامات کشورهای منطقه، اروپایی و آمریکا با اجرای رفراندوم مخالف هستند، تنها جایی که با آن اعلام موافقت کرده، رژیم اسرائیل است، درحالی‌که این رژیم درصورتی‌که نیت صادقانه‌ای دارد و واقعاً نسبت به حقوق ملت‌ها نگران است، ابتدا باید این مطلب را در مورد فلسطینیان اجرا کند زیرا اولویت و ضرورت بر این است که حقوق مردم فلسطین را به اجرا گذارد و دولت آنان را تشکیل دهد نه اینکه در منطقه دیگری درصدد اخلال برآید و از فرهنگ کردها سوءاستفاده کند و منطقه‌ای را به آشوب کشاند. به‌هرحال در کل بعید می‌دانم که حرکت آقای بارزانی به سرانجام برسد و به‌احتمال‌زیاد مذاکراتی فشرده انجام خواهد شد. تهدیدها در درجه اول متوجه عراق می‌شود و در درجه دوم ترکیه بسیار آسیب خواهد دید و درنهایت بر ایران تأثیر خواهد گذاشت.  

 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما