استقبال از گردش نخبگان در میان اصول‌گرایان

بخشایش در گفتگو با «روزان» مطرح کرد:

استقبال از گردش نخبگان در میان اصول‌گرایان

29 شهریور 1396 13:11

احمد بخشایش اردستانی نماینده اصول‌گرای دوره نهم مجلس و استاد علوم سیاسی در گفتگویی به تغییر و تحولات اصول‌گرایان و خروج برخی چهره‌های برجسته این جریان می‌پردازد.

گروه سیاسی- احمد بخشایش اردستانی نماینده اصول‌گرای دوره نهم مجلس و استاد علوم سیاسی در گفتگویی به تغییر و تحولات اصول‌گرایان و خروج برخی چهره‌های برجسته این جریان می‌پردازد. او در این خصوص به ما می‌گوید که «‌من فکر می‌کنم که کنار رفتن افراد از میدان سیاست را نباید تا این اندازه برجسته کنیم. بله قطعا کسی با کنار گذاشتن صاحب‌نظران و متخصصان موافق نیست ولی این معنا نیز نباید برای ما تداعی شود که یک فرد می‌توان از حالا تا آخر عمر در مقامات مدیریتی و اجرایی و ارشد و عالی رتبه کشور باقی بماند. »
طی دوره‌های اخیر ما شاهد کنار گذاشته شدن چهره‌های مختلفی از دل جریان اصول‌گرایی بودیم. شما این مسئله را چگونه توجیه می‌کنید؟
این طبیعی است چون اصول‌گرایی حزب نیست که بخواهیم از آن توقع فعالیت‌ها و رفتارهای حزبی داشته باشیم و بخواهیم که همه در سایه آن به اصول حزبی پایبند باشند. من در این خصوص مثالی برای شما می‌زنم. اگر اصول‌گرایی حزب بود قدر مسلم زمانی که آقای رئیسی نامزد شده بود وقتی می‌فهمید که نمی‌تواند موفق باشد کنار می‌رفت تا فرد دیگری که احتمال موفقیت دارد در انتخابات بماند. در واقع در حزب است که نامزد ناکام کنار می‌رود و به نفع دیگری سخنرانی می‌کند یا موضع‌گیری خود را جهت می‌دهد ولی متاسفانه واقعیت آن است که ما چنین ساختاری نداریم. 
یعنی شما موافق با این روند هستید؟
مسلما کنار رفتن افراد می‌تواند به نفع اصل گردش نخبگان تمام شود. من چند وقت پیش داشتم مقاله‌ای را مطالعه می‌کردم که در آن اشاره شده بود جمعیت امروز ایران قریب به 80 تا 85 میلیون نفر است که حدود 60 درصد آن سنین بین 30 تا 60 سال هستند که این درصد چیزی حدود 50 میلون نفر می‌شود. از این مقدر حدودا 15 میلیون نفر دارای مدرک و تخصص فوق‌لیسانس یا دکترا هستند یعنی ما 15 میلیون فرد در کشور داریم که می‌توانند در سطح مدیریتی فعالیت کنند ولی وقتی سابقه دولت‌ها و سایر نهادها را بررسی می‌کنیم متوجه می‌شویم که از ابتدای انقلاب تا امروز یعنی طی 40 سال گذشته تنها 500 هزار نفر در نهایت خوش‌بینی در سطح مدیریتی فعالیت داشته‌اند. یعنی ما از بخش اعظمی‌از نخبگان و نیروهای مستعد و متخصص خودمان استفاده نکرده‌ایم. 
اما آیا جوان‌گرایی محض دردسر‌ساز نخواهد شد؟
من فکر می‌کنم که کنار رفتن افراد از میدان سیاست را نباید تا این اندازه برجسته کنیم. بله قطعا کسی با کنار گذاشتن صاحب‌‌نظران و متخصصان موافق نیست ولی این معنا نیز نباید برای ما تداعی شود که یک فرد می‌توان از حالا تا آخر عمر در مقامات مدیریتی و اجرایی و ارشد و عالی‌‌رتبه کشور باقی بماند. شما در ابتدای مصاحبه به موضوع مهره سوزی اشاره داشتید در حالی که من فکر نمی‌کنیم این مسئله مهره سوزی باشد و اساسا توسعه چنین تفکری باعث می‌شود تا ما جلوی گردش نخبگان را سد کنیم. 
شما چه نظری در‌خصوص پدیده مهره‌سوزی دارید؟
متاسفانه مسئله مهره سوزی بیشتر از جانب کسانی مطرح می‌شود که نمی‌خواهند فرد مطلوب خود از سیاست و مدیریت کشور کنار برود. در حالی که این افراد باید بعد از یک دوره زمانی مشخص جای خود را به دیگران داده و خودشان در سمت مشاور و راهنما تجاربشان را در اختیار دیرگان و جدیدترها قرار دهند. 
پس چگونه در پس رفتن هر چهره ای، جریان‌های سیاسی دچار تغییر و تحول می‌شوند؟
در خصوص کنار رفتن بزرگان باید گفت که هر تغییر و تحولی جمعیت گفتمانی را دچار تقسیماتی می‌کند که یک عده مخالف و یک عده موافق کنار رفتن آن فرد می‌شوند. ولی مسئله دقیقا اینجاست که اگر ماندن همیشگی مسئولان خوب بود که آمریکایی‌ها که سال‌ها قبل از ما جریان مردم سالاری را شروع کردند و تجارب بیشتری نسبت به ما دارند یا سایر کشورهای پیش رو در نظام‌های دموکراتیک قبل از ما این کار را انجام می‌دادند. 
توصیه شما برای حل این مسئله چیست؟
البته من اشاره خاصی به یک دولت خاص یا یک جریان منحصر ندارم. این آفت متاسفانه در کشور خیلی جریان پیدا کرده است و بدتر آنکه افراد می‌بینند در جایی مثل دولت نهایتا هشت سال می‌توانند فعالیت کنند یا در مجلس امکان فعالیت مجدد در دوره‌های بعدی برایشان خیلی قطعی نیست لذا به سمت دیگر نهادهای کشور می‌روند که در آنجا زمان خیلی مطرح نیست. مثلا در روزنامه‌هایی مثل کیهان یا اطلاعات یا جمهوری اسلامی ‌زمان مشخصی برای آن تعیین نشده است و افراد زیادی تمایل حضور در چنین مجموعه‌هایی دارند. من فکر می‌کنم باید برای حل این مسئله یک راهکار یکسان و بلند‌مدت ر‌ا اندیشید. 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما