زمان مناسب برای یکسان‌سازی نرخ ارز

یادداشت

زمان مناسب برای یکسان‌سازی نرخ ارز

28 شهریور 1396 14:46

به نظر می‌رسد که شرایط نسبتا مناسبی برای تک نرخی شدن ارز در حال حاضر در کشور وجود دارد، مشروط بر اینکه دولت بتواند با استفاده از اعتبارات و تسهیلاتی که از بانک‌های خارجی می‌گیرد، از افزایش جهشی نرخ ارز جلوگیری کرده تا منجر به افزایش تورم نشود.

کامران ندری / کارشناس اقتصادی
به نظر می‌رسد که شرایط نسبتا مناسبی برای تک نرخی شدن ارز در حال حاضر در کشور وجود دارد، مشروط بر اینکه دولت بتواند با استفاده از اعتبارات و تسهیلاتی که از بانک‌های خارجی می‌گیرد، از افزایش جهشی نرخ ارز جلوگیری کرده تا منجر به افزایش تورم نشود. با حذف ارز مسافرتی این امیدواری ایجاد شده که این اقدام می‌تواند مقدمه‌ای باشد برای تک‌نرخی شدن ارز. حذف ارزها با نرخ‌های ترجیحی می‌تواند زمینه تک‌نرخی کردن ارز را فراهم کند. به این ترتیب مسافرانی که ارز را با نرخ مبادله‌ای خریداری می‌کردند اکنون باید به بازار آزاد مراجعه کرده و به این ترتیب برخی از تقاضای ارز به بازار بر می‌گردد و به تدریج اگر به همین ترتیب پیش برویم تک نرخی شدن ارز محقق خواهد شد.
به نظر کارشناسان شرایط نسبتا مناسبی برای تک نرخی کردن ارز وجود دارد، چراکه به لحاظ ذخایر ارزی وضعیت بدی نداریم و طبق گفته‌های مسئولان روابط کارگزاری در حال احیاست و می‌توانیم اندک اندک به برقراری روابط بانکی با دنیا امیدوار باشیم. این موارد پیام‌های مثبتی است که می‌تواند ما را به محقق شدن ارز تک‌نرخی امیدوار کند. البته در این میان احیای روابط کارگزاری نقش بسیار کلیدی را در محقق شدن ارز تک‌نرخی ایفا می‌‌کند. از طرف دیگر هنوز موانع جدی برای برقراری روابط کارگزاری وجود دارد که اگر اقدامات جدی برای برداشته شدن این موانع صورت بگیرد می‌توانیم از تبعات منفی ارز تک‌نرخی جلوگیری کنیم.
هرچند در شرایط کنونی نگرانی‌هایی درباره جهش تورمی در اثر تک نرخی کردن ارز مشاهده می‌شود. با این همه باید در نظر داشت که جهش شدید در نرخ ارز به دو شکل می‌تواند تورم‌زا باشد. ابتدا اینکه هزینه‌های تولید را افزایش داده و ما آن را در قیمت تمام شده کالا مشاهده کنیم و دیگر اینکه انتظارات تورمی را تحریک کرده و از این ناحیه نیز با مشکل تورم روبه‌رو شویم. به اعتقاد کارشناسان این دو حالت در شرایطی رخ می‌دهد که افزاش نرخ ارز به صورت جهشی صورت بگیرد؛ وگرنه افزایش پایین نرخ ارز نمی‌تواند اثر شدیدی بر تورم داشته باشد.
دولت راهکارهای مختلفی برای اینکه مانع افزایش نرخ جهشی نرخ ارز شود دارد. دولت باید جلوی حملات و هجمه‌های سفته‌بازان بازار ارز را بگیرد. این کار با استفاده از ذخایر، اعتبار و تسهیلاتی صورت می‌پذیرد که می‌تواند از بانک‌های خارجی برای تسکین ارز داخلی دریافت کند که راهکار آن هم همان‌گونه که گفتم برقراری روابط کارگزاری مناسب و بانک‌های بین‌الملل است.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما