اجتهاد یادگار امام محرز است

اجتهاد یادگار امام محرز است

28 شهریور 1396 14:21

شش نفر از مجتهدین و مراجع قم، کتباً و شفاها اجتهاد آیت‌الله سید حسن خمینی را تایید کرده‌اند. روش معمول حوزه علمیه نیز به همین منوال بوده است.

آیت‌الله محسن غرویان
مدرس حوزه علمیه قم
شش نفر از مجتهدین و مراجع قم، کتباً و شفاها اجتهاد آیت‌الله سید حسن خمینی را تایید کرده‌اند. روش معمول حوزه علمیه نیز به همین منوال بوده است. به نظر می‌رسد اصراری بر این قضیه بوده که سید حسن خمینی، برای ورود به مجلس خبرگان، امتحان دهند که این اصرار جنبه علمی ندارد. به‌هرحال موضوعی که مطرح است، مجتهدین دیگر، این اجتهاد را تایید کرده‌اند.کما اینکه در عرف حوزه علمیه، این مسئله که شخصی که مدرس چندساله فقه و اصول باشد به درجه اجتهاد رسیده است، وجود دارد. سؤالات زیادی از آیت‌الله مؤمن مطرح است و ایشان باید پاسخگو باشند. چراکه تا الان آیات عظام جوادی آملی، محفوظی و محقق داماد هم بر علمیت سید حسن خمینی صحه گذاشته‌اند.
در اینجا، این سؤال مطرح است که اگر امتحان ورود به مجلس خبرگان، یک قانون همگانی است، چرا برخی افراد، ازجمله آقایان رئیسی، علم‌الهدی، سعیدى، ناصرى، شاه‌آبادی و ده‌ها تن دیگر که نام آنها همان روزها به‌صراحت معلوم شد، بدون حضور در امتحان و بدون هیچ گواهى لازم از مراجع تقلید، توانستند توسط شوراى نگهبان احراز صلاحیت شوند؟ همه این سؤالات از آقای مؤمن مطرح است. چگونه در بعضی افراد، بدون امتحان، این صلاحیت حضور در مجلس خبرگان احراز می‌شود ولی درباره برخی دیگر اصرار بر امتحان است، درحالی‌که همه شواهد و آثار منتشره از آنها، نشان می‌دهد که این فرد، مجتهد است. آقای مؤمن باید این مسئله را بیشتر باز کنند و توضیح دهند. حتی درباره آیت‌الله هادوی، در ابتدا ایشان را احراز صلاحیت کردند ولی در آخرین فرصت تبلیغاتی و چند ساعت مانده به احراز صلاحیت‌ها ایشان رد شدند. این احراز صلاحیت کردن و سپس رد آن، مبهم است و ما نمی‌دانیم چگونه است که این کار صورت می‌گیرد.
درباره من نیز گفتند کسانی که پیش‌ازاین امتحان‌داده‌اند، نیازی به امتحان دادن ندارند. من هم حدود 17 سال این امتحان را دادم. من را احراز صلاحیت نکردند و زمانی که علت را پرسیدم گفتند به این دلیل که امتحان نداده‌اید! من به آنها گفتم که این امتحان را درگذشته داده‌ام و در جواب گفتند، فرصت نکردیم اینها را بررسی کنیم و درنهایت هم دیدیم که احراز صلاحت نشدم.
برای ما جای سؤال است که این احراز صلاحیت چیست که گاهی وجود دارد و گاهی وجود ندارد و الان که خود آقای مؤمن این مسئله را مطرح کرده‌اند، بهتر است درباره آن پیگیری شود. من کتب، نوشته‌ها، درس و فضل ایشان را دیده‌ام و اجتهاد ایشان برای ما محرز است. بسیاری از علما، ازجمله آقایان جوادی آملی، شبیری زنجانی، محقق داماد و... در واکنش به گفته آیت‌الله مؤمن، بر اجتهاد آیت‌الله سید حسن خمینی اذعان کردند و حضور ایشان را در مجلس خبرگان مفید دانستند.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما