برخی باور نمی‌کردند که دولت روحانی موفقیتی هم داشته باشد

عبدالله ناصری در گفتگو با «روزان»:

برخی باور نمی‌کردند که دولت روحانی موفقیتی هم داشته باشد

28 شهریور 1396 14:22

عبدالله ناصری عضو شورای مشورتی اصلاح‌طلبان و عضو بنیاد باران در گفتگویی با «روزان» به پیش‌بینی و نقد ادوار پیش روی انتخاباتی کشور می‌پردازد.

 گروه سیاسی- عبدالله ناصری عضو شورای مشورتی اصلاح‌طلبان و عضو بنیاد باران در گفتگویی با «روزان» به پیش‌بینی و نقد ادوار پیش روی انتخاباتی کشور می‌پردازد. اینکه اصلاح‌طلبان چگونه می‌توانند در این رقابت پیروز شوند و در نهایت دولت چقدر در سرنوشت انتخابات تاثیرگذار است. ناصری در این خصوص به ما می‌گوید که « شاید این بحث بارها تکرار شده باشد ولی قطعا برخی جریان‌های سیاسی نخواسته یا ندانسته این موضوع را قبول نمی‌کنند که روحانی در شرایط سختی هم به لحاظ داخلی و هم لحاظ بین‌المللی کشور را تحویل گرفت. در آن زمان خیلی‌ها به وعده‌های روحانی خوش بین نبودند و فکر نمی‌کردند که روحانی بتوانند در پایان چهارسال دستاوردی برای کشور داشته باشد. »
فکر می‌کنید اصلاح‌طلبان در ادوار انتخاباتی آینده چقدر امکان موفقیت داشته باشند؟
اینکه چقدر می‌توان در خصوص انتخابات 98 یا بعد از آن اظهارنظر کرد یا پیش‌بینی دقیقی درباره تقسیم بندی جریان‌های سیاسی اعم از اصلاح‌طلبان و اصول‌گرایان و اعتدالیون داشت، یک امر بعید است و من فکر می‌کنم که هنوز برای پیش‌بینی و اظهار نظر درباره آن خیلی زود باشد. 
اما آقای عارف اخیرا توضیحاتی درباره سازوکار اصلاح‌طلبان در انتخابات آینده مطرح کرده‌اند. با این حال فکر می‌کنید هنوز برای پیش‌بینی زود است؟
البته ممکن است درباره برخی مسائل از حالا پیش‌بینی‌هایی را مطرح کرد مثل همین صحبت‌هایی که آقای عارف درباره سازوکار اصلاح‌طلبان در انتخابات مطرح کرده‌اند ولی مسئله اینجاست که نمی‌توان گفت اصلاح‌طلبان در ادوار انتخاباتی پیش رو باید چه مسائل یا نکاتی را مورد توجه قرار دهند. مثلا در انتخابات آینده مردم چه مطالباتی از مسئولان و دولت آینده خواهند داشت. چون معمولا آن چیزی که در ادوار انتخاباتی خیلی تاثیر‌گذار خواهد بود، شرایط بسته آن زمان کشور است و این امکان وجود دارد که به واسطه برخی موضع‌گیری‌ها یا اتفاقات هیجان و یا نوعی نشاط سیاسی در کشور صورت بگیرد که همان مسئله باعث می‌شود تا روند انتخابات و جریان سازی گفتمان‌ها تا حدود زیادی تحت تاثیر قرار بگیرد. 
شما عملکرد و رویکرد دولت در سال پیش رو را چطور ارزیابی و فکر می‌کنید دولت چقدر در سرنوشت انتخابات یا تکیه بر کارنامه‌اش موثر خواهد بود؟
از حالا نمی‌توان گفت که دولت تا انتخابات 1400 چگونه عمل خواهد کرد و اصلاح‌طلبان چقدر می‌توانند از قبل این موضوع متضرر یا منتفع شوند. خود من به عنوان کسی که در برخی حوزه‌ها انتقادهایی به دولت دارم، تاکید می‌کنم که روحانی اگرچه در برخی موضوعات می‌توانست روند بهتری را دنبال کند و اقدامات مثمرثمرتری را داشته باشد. در واقع اگر به صورت جزئی یا آرمانی اگر بخواهیم دولت را مورد نقد و بررسی قرار دهیم، می‌توانیم انتقادات زیادی را به روحانی وارد کنیم ولی اگر بخواهیم منصفانه مسئله را دنبال کنیم، باید گفت که روحانی در مجموع و در سطح کلان عملکرد بدی نداشته است. 
یعنی از نظر شما دولت یازدهم منصفانه نقد نشد؟
شاید این بحث بارها تکرار شده باشد ولی قطعا برخی جریان‌های سیاسی نخواسته یا ندانسته این موضوع را قبول نمی‌کنند که روحانی در شرایط سختی هم به لحاظ داخلی و هم لحاظ بین‌المللی کشور را تحویل گرفت. در آن زمان خیلی‌ها به وعده‌های روحانی خوش‌بین نبودند و فکر نمی‌کردند که روحانی بتواند در پایان چهارسال دستاوردی برای کشور داشته باشد. ولی در نهایت امر شاهد بودیم که کشور شرایط به مراتب بهتری نسبت به گذشته پیدا کرد. بنابراین مسئله این است که در نقد دولت یا هر جریان و گفتمان و سازمان دیگری باید همه جوانب را در نظر گرفت. 
اما شما خودتان گفتید که از منتقدین دولت روحانی هستید؟ مهم‌ترین نقدی که به روحانی وارد می‌دانید چیست؟
قطعا روحانی طی سالیان گذشته وعده‌هایی داده که هنوز نتوانسته است به آنها جامه عمل بپوشاند که این یک نقد جدی به دولت است ولی همین موضوع نباید باعث آن شود که از اساس تمام عملکرد و دستاوردهای دولت را نادیده بگیریم. چراکه دولت همچنان و همان طور که نشان داده در برخی موضوعات به صورت جدی تلاش خود را ادامه می‌دهد و فراموش نکنیم که دولت در پس همین تلاش‌ها و رایزنی‌ها و مهم‌تر از همه ثباتی که در کشور ایجاد کرد، باعث آن شد که یک جریان عقلایی و معتدلی در کشور شکل بگیرد تا برخلاف گذشته یک وحدت و انسجام ملی از طریق دولت برای حفظ منافع ملی صور‌ت بگیرد. 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما