لحظه‌شماری ترامپ برای سلاخی برجام

گزارش «روزان» از تمدید تعلیق تحریم‌های ایران از سوی آمریکا در سایه تهدیدهای ضد برجامی ترامپ

لحظه‌شماری ترامپ برای سلاخی برجام

25 شهریور 1396 14:25

دونالد ترامپ: به زودی خواهید دید با برجام چه خواهم کرد

گروه دیپلماسی:  وزارت امور خارجه آمریکا تعلیق تحریم‌های ایران در چارچوب برجام را در روز پنج‌شنبه هفته گذشته تمدید کرد اما همزمان  با این امر تهدیدهای ترامپ و وزارت خارجه این کشور بر لغو برجام در آینده نزدیک در قالبی جدی مطرح شد. این تحولات در شرایطی است که در یک ماه اخیر تلاش‌های زیادی از سوی دولت آمریکا و به طور خاص شخص دونالد ترامپ برای عدم پایبندی به برجام انجام گرفته است. در واقع، تمدید تعلیق تحریم‌های ایران از سوی دولت آمریکا به شکلی قابل توجه همزمان با افزایش هجمه‌ها علیه ایران و برجام بوده است. با نگاه به روند مخالفت‌های مقامات سیاسی آمریکایی می‌توان اکنون بیش از هر زمان دیگری عزم دولت آمریکا و ترامپ را برای کنار کشیدن و عدم تعهد به برجام جدید قلمداد کرد.
به گزارش رویترز، دونالد ترامپ با تکرار این ادعا که ایران روح برجام را نقض کرده است، گفت: «ما اقدامات آنها را تحمل نمی‌کنیم.» همچنین، در طرح اتهامی دیگر، پل رایان،رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در گفتگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت:  «ایران کارهای زیادی انجام می‌دهد تا خط‌ها را به عقب براند و منطقه را بی‌ثبات کند. به نظر من، ایران کارهای زیادی انجام می‌دهد که خارج از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) است و در حوزه موشک‌‌های بالستیک و اشاعه (هسته‌ای) و تامین مالی گروه‌های تروریستی و استقرار موشک در کشورهای دیگر برای حمله به اسرائیل است، پس من ایران را نیرویی متخاصم در منطقه خاورمیانه می‌بینم که هرکاری که بتواند انجام می‌دهد تا برای بی‌ثبات کردن همسایگانش، تامین مالی کند. به نظرمن، کاری که ایران تلاش می‌کند انجام بدهد، اساسا این‌طور است که همسایگانش را تضعیف و تروریسم را صادر کند. علاوه بر اظهار این ادعاهای بی‌اساس از سوی پل رایان، وزارت خزانه‌داری آمریکا روز پنج‌شنبه هفته گذشته اعلام کرد که هفت فرد و دو شرکت ایرانی را به فهرست تحریم‌های ایران اضافه کرده است. مجموع این روند نشان می‌دهد که با نزدیک شدن به ماه اکتبر یعنی زمان تایید مجدد تعهد ایران به برجام برای سومین بار از سوی دونالد ترامپ، دولت آمریکا مقدمات را برای لغو یا خروج از برجام مهیا کرده و این امکان وجود دارد که ترامپ در اقدامی غیرمنتظره، خروج از برجام را در پیش بگیرد.
تمدید تعلیق تحریم‌ها از سوی آمریکا
تمدید تعلیق تحریم‌های ایران در شرایطی اتفاق افتاد که فضایی از سردی و نارضایتی در اظهارات مقام‌های سیاسی وزارت خارجه آمریکا به‌طور مشخص وجود داشت. هدر نائورت، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت:‌ دولت تعلیق تحریم‌های ایران را به منظور حفظ کمی انعطاف‌پذیری تصویب کرد زیرا درحال آماده‌سازی سیاستی با هدف پرداختن به طیفی از رفتارهای ایران است. وی افزود‌: معافیت برخی از این تحریم‌ها (علیه ایران) نباید به عنوان نشانه‌ای از موضع رئیس‌جمهور دونالد ترامپ یا دولت وی درمورد موافقتنامه هسته‌ای ایران تلقی شود. این معافیت تحریم‌ها همچنین نباید به عنوان مجوزی برای رفتار بدخواهانه رژیم ایران تلقی شود.
علاوه بر این، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا، پنج‌شنبه بار دیگر توافق هسته‌ای با ایران را «یکی از بدترین‌توافق‌ها» خواند. ترامپ که از سفر به مناطق توفان‌زده فلوریدا بازمی‌گشت، در هواپیما در گفتگو با خبرنگاران، مدعی شد: «رفتار ایران تخطی از روح توافق هسته‌ای است و آمریکا این رفتار را تحمل نخواهد کرد.» ترامپ همچنین در پاسخ به اینکه آیا پایبندی ایران به برجام را برای سومین بار تصدیق خواهد کرد یا خیر، گفت: «به‌زودی خواهید دید».
ایراد این اظهارات در شرایطی است که وزارت خارجه آمریکا باید هر 90 روز یک بار در نامه‌ای به کنگره، پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید کند. دولت ترامپ از زمان روی کار آمدن تا‌کنون دو بار این پایبندی را تایید کرده و نوبت سوم، اواسط اکتبر، حدود یک ماه دیگر، فرا خواهد رسید. در حالی که سومین تصدیق وزارت خارجه آمریکا با ابهام روبه‌رو است، «نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل، چندی پیش گفت عدم تصدیق به معنای خروج آمریکا از برجام نیست. بیان این اظهارات از سوی هیلی تا حدودی مشخص می‌کند که وزارت خارجه و کاخ سفید تصمیم خود را برای عدم تایید پایبندی ایران به برجام گرفته‌اند.
آشکار شدن شکاف میان انگلیس و آمریکا در موضوع برجام
در میانه کنش‌های جدید دولت آمریکا نسبت به برجام، در جریان دیدار وزیر امور خارجه آمریکا با مقامات کشور انگلستان، شکاف‌های این دو کشور در موضوع برجام به وضوح آشکار شد. به گزارش ایسنا، ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس در دیدار با رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا که در دفتر می برگزار شد، بر اهمیت توافق با ایران بر سر برنامه هسته‌ای این کشور تاکید کرد. سخنگوی می به خبرنگاران در این‌باره گفت: دو طرف در مورد برجام صحبت کردند و ترزا می بر اهمیت توافق هسته‌ای در جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای تاکید کرد.
علاوه بر دیدار با نخست‌وزیر انگلستان، تیلرسون با بوریس جانسون همتای انگلیسی خود نیز دیدار داشت. به گزارش رویترز، رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا در نشست خبری با بوریس جانسون، همتای انگلیسی خود مدعی شد: «ایران اقدامات تحریک‌آمیزی در یمن، سوریه و دیگر بخش‌های خاورمیانه (‌غرب آسیا‌) انجام می‌دهد». وزیر خارجه آمریکا افزود: «در مذاکره با نخست‌وزیر و وزیر خارجه انگلیس درباره راه‌‌های مقابله با داعش در سوریه گفتگو کردیم». وزیر امور خارجه آمریکا در نشست خبری با همتای انگلیسی خود ادعا کردکاملا روشن است که ایران انتظارها را از موافقتنامه هسته‌ای سال 2015 برآورده نکرده است. در این دیدار، بوریس جانسون نیز در ادامه فرافکنی مقامات غربی علیه کشورمان گفت:ایران باید تعهدات خود را در قبال موافقتنامه هسته‌ای به طور کامل انجام دهد و از ایجاد دردسر در منطقه خودداری کند. وی افزود: ایران جمعیتی 80 میلیونی دارد که اغلب آنها جوان هستند و باید از مزایای اقتصادی برجام برخوردار شوند.با تمام این اوصاف، بر اساس آنچه پیشتر بلومبرگ به نقل از منابع آگاه گزارش داده بود که تیلرسون در حال ارزیابی میزان رضایت متحدان اروپایی آمریکا برای از سر گیری مذاکرات در مورد برجام است، در شرایط کنونی به وضوح آشکار شد که مواضع کشور انگلستان با آمریکا نسبت به موضوع برجام بسیار متفاوت است.
انگیزه پنهانی فشار بر ایران در قالب طرح بازدید از سایت‌های نظامی
علاوه بر مسائل مطرح‌شده اخیر یکی از موضوعاتی که دولت آمریکا در ادامه کارشکنی‌های خود نسبت به برجام اخیرا مطرح می‌کند، طرح بازدید از سایت‌های نظامی ایران در قالب بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سایت‌های هسته‌ای ایران است. این طرح را در اساس می‌توان شکست‌‌خورده و در مسیر اعمال فشار بر تهران ارزیابی کرد. در همین ارتباط، علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان تاکید می‌کند: «در هیچ‌یک از مراکز نظامی جمهوری اسلامی ایران فعالیت یا حتی تحقیقات هسته‌ای وجود ندارد و بازدیدهای انجام شده از سوی آژانس طی سال‌های گذشته این مطلب را تایید می‌کند. در واقع، جمهوری اسلامی ایران صرفا در چارچوب توافقات و دستورالعمل مشخص برجام رفتار کرده و هیچ تعهدی فراتر از آن را نمی‌پذیرد.» همچنین، دریابان شمخانی گفت: «مقامات آمریکا و رژیم صهیونیستی با دلالی منافقین به واسطه توهمات خود و با هدف ایران‌هراسی فرضیاتی را بدون سند و دلیل علیه برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای کشورمان بیان می‌کنند که از گذشته نیز وجود داشته و تنها مصرف رسانه‌ای دارد؛ بنابراین، به طور قطع سایر ادعاهای خارج از این چارچوب ضمن آن که بی‌اهمیت است، الزامی در خصوص پاسخگویی به آن نیز وجود ندارد.»
جلوگیری از فروش هواپیماهای تجاری به ایران؛ کارشکنی جدید آمریکا نسبت به برجام
یکی دیگر از اقدامات کارشکنانه و ضد برجامی که دولت آمریکا  جدیدا در پیش گرفته در ارتباط با اقدام به عدم فروش هواپیماهای تجاری به تهران است. در واقع، مجلس نمایندگان آمریکا به‌رغم هشدار برخی از دموکرات‌ها، طرح‌هایی را به تصویب رساند که از فروش هواپیمای تجاری به ایران جلوگیری می‌کند. به گزارش نشریه هیل اقدام مجلس نمایندگان آمریکا به‌رغم هشدار برخی از دموکرات‌ها صورت گرفت که تاکید داشتند چنین حرکتی می‌تواند توافق بین‌المللی برای محدود کردن برنامه تسلیحات هسته‌ای ایران را تضعیف کند. پیتر روسکام، از جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا دو اصلاحیه به بسته هزینه‌های 2018 دولت آمریکا افزود که به طور مشخص استفاده از اعتباراتی برای مجاز کردن تعاملات مالی برای فروش را ممنوع می‌کند و دفتر کنترل دارایی‌های خارجی از صدور مجوز برای فروش هواپیما منع می‌شود. روسکام تصریح می‌کند: آمریکا باید از فروش این نوع هواپیما به ایران خودداری کند؛ چراکه این کشور در استفاده از هواپیماهای تجاری برای انتقال منابعی نظیر تسلیحات و نیرو برای حمایت از بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه سابقه دارد.
در مقابل این اقدام خصمانه آمریکایی‌ها، مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل گفت: اقدام آمریکایی‌ها درخصوص ممنوعیت فروش هواپیما به ایران قطعا نقض برجام است. به گزارش ایسنا، علی‌اکبر ولایتی در گردهمایی مدیران و اساتید گروه معارف دانشگاه آزاد در جمع خبرنگاران افزود : ممنوعیت فروش هواپیما به ایران نشانه دیگری است که نباید به آمریکا و متحدانش دل ببندیم، جمهوری اسلامی برای پیشبرد اهداف خود نیازی به آمریکایی‌ها ندارد و در طول سال‌هایی که از انقلاب اسلامی می‌گذرد نیز هیچ‌گاه غربی‌ها به مردم ایران روی خوش نشان ندادند؛ بنابراین این کارشان غیرمنتظره نبود. وی ادامه داد: این کار آمریکایی‌ها نقض برجام است و هر روز یک کار جدید در ارتباط با جمهوری اسلامی از سوی رئیس‌جمهور تازه به دوران‌رسیده آمریکا یا مجلس آنها انجام می‌شود که این مسائل نشان می‌دهد ما نباید به آمریکا دل ببندیم و نیازی هم به آ‌نها نداریم.
 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما