اعطای نشان صلح به شجریان و دولت آبادی

در پنجمین جشنواره هنر برای صلح صورت گرفت؛

اعطای نشان صلح به شجریان و دولت آبادی

25 شهریور 1396 14:25

گروه فرهنگ و هنر ـ هنر نمی‌تواند و نبایستی چنان در وادی انزوا و نخبه‌گرایی بیفتد که پیوند خود را با مسائل و مباحث امروز از دست دهد. در این راستا اندیشمندان و جامعه‌شناسان همواره بر این واقعیت تاکید کرده‌اند که فرهنگ می‌تواند در تغییر سرنوشت جامعه نقش‌آفرین باشد و از آنجایی که هنر یکی از مهم‌ترین مولفه‌های شکل‌گیری هنر است، چرا هنر نباید در این زمینه مسئولیتی برای خود تعریف کند و متصور شود.

محمود دولت‌آبادی: هیچ هنرمندی نیست که جنگ را دوست بدارد
مرتضی کاخی: دولتمردان جهان، همواره در پی تقویت جنگ هستند
گروه فرهنگ و هنر ـ هنر نمی‌تواند و نبایستی چنان در وادی انزوا و نخبه‌گرایی بیفتد که پیوند خود را با مسائل و مباحث امروز از دست دهد. در این راستا اندیشمندان و جامعه‌شناسان همواره بر این واقعیت تاکید کرده‌اند که فرهنگ می‌تواند در تغییر سرنوشت جامعه نقش‌آفرین باشد و از آنجایی که هنر یکی از مهم‌ترین مولفه‌های شکل‌گیری هنر است، چرا هنر نباید در این زمینه مسئولیتی برای خود تعریف کند و متصور شود. با این همه این نگاه تا جایی قابل‌دفاع است که استقلال و قدر و منزلت هنر را نادیده نگیرد و هنرمند بتواند در کمال آزادی آنچه می‌خواهد بیان کند. در جهان امروز که جنگ و خشونت به امری عادی بدل شده و اخبار هر روزه چنان دهشتبار است که در تاریخ معاصر بی‌سابقه است، هنر و هنرمند می‌تواند قدمی هرچند کوچک به‌سوی صلح بردارد.
* نسبتی طبیعی بین هنر و صلح
در همین راستا خانه هنرمندان، میزبان چهره‌های نامداری بود برای پنجمین دوره جشنواره هنر برای صلح. در این مراسم محمود دولت‌آبادی، محمدرضا شجریان، ناصر تقوایی و کوروش شیشه‌گران، برنده نشان عالی هنر برای صلح سال 96 شدند. در ابتدای این آیین، مجید رجبی معمار، مدیرعامل خانه هنرمندان ایران گفت: «امسال پنجمین جشنواره‌ هنر برای صلح را برگزار کردیم. من به شخصه شاهد این بودم که تلاش جوانان برای برپایی این قبیل برنامه‌ها بیشتر شده است و همه با یک شور و شوقی به تکاپو افتاده‌اند.»
او با اشاره به بین‌المللی شدن جشنواره هنر برای صلح، خاطرنشان کرد: «بین هنر و صلح نسبتی طبیعی و بدیهی وجود دارد؛ جشنواره «هنر برای صلح» ظرفیت‌های خوبی برای بین‌المللی شدن دارد. در همین راستا آثاری که در جشنواره سال گذشته ارائه شدند در طول سال در شهرهای مختلف دنیا به نمایش درآمدند.»
* صلح بر همه زبان‌ها جاری‌ است
در ادامه این مراسم مرتضی کاخی، نویسنده و دیپلمات سابق ایران نیز در سخنانی با اشاره به مفهوم صلح، اظهار کرد: «با اینکه صلح بر همه زبان‌ها جاری‌ست، اما از غریب‌ترین کلمات به شمار می‌آید. صلح کلمه‌ای است که واژه‌های دیگر نیز از آن خارج شده است و یکی از مهم‌ترین آن واژه‌های جنگ است که در مقابل صلح قرار می‌گیرد. در تمام سال‌های کاری‌ام، تجربه به من نشان داده که دولت‌مردان سراسر جهان، با اینکه مدام از صلح می‌گویند، اما همیشه در پی تقویت زمینه‌های جنگ هستند. این کار کمتر از دروغ نیست کسانی که در دنیا نقش مهمی ایفا می‌کنند از صلح سخن می‌گویند، ولی بیشتر توجه به جنگ دارند.»
کاخی ادامه داد: «آنقدر واژه صلح زیاد به کار برده می‌شود که ارزش آن زبانی شده است؛ به همین خاطر سخن گفتن در این باره سخت است. می‌توانم بگویم صلح چیست، اما نمی‌توانم بگویم که آن را دیده‌ام. وقتی کلمه صلح را می‌شنوم، فکر می‌کنم افراد بیشتر می‌خواهند چیزی را مخفی کنند. آرزویم این است که روزی در جهانی زندگی کنیم که از ترس، درد و فشارهای درونی و بیرونی دور باشیم.»
در ادامه‌ برنامه، گروه موسیقی بنفش، با آهنگ «خوشی‌های کوچک» به زبان انگلیسی برنامه‌شان را اجرا کردند. در ادامه‌ برنامه، نشان عالی هنر برای صلح سال 96 به محمود دولت‌آبادی تعلق گرفت. این نویسنده، صلح را با حفظ تقویت بنیه‌ دفاعی لازم دانست و گفت: «تشکر می‌کنم از همه دوستان و جوانانی که امید ما هستند و همواره به همه چیز این کشور فکر کرده‌اند، از جمله به صلح. آنها روی پای خود و به‌شکل مستقل و برای گفتن اینکه ما جنگ را دوست نداریم و صلح را دوست داریم، نرفتند از کسی اجازه بگیرند. رضا کیانیان از من پرسید در فارسی به‌جای صلح چه می‌توان گفت؟ به او گفتم صلح همان آشتی خودمان است، ولی همان‌طور که مرتضی کاخی گفت، متاسفانه جنگ هست که آشتی معنا پیدا می‌کند و این ما نیستیم که بتوانیم با آرزوهایمان کمک زیادی بکنیم.»
* صلح با حفظ توانایی دفاع از خود
محمود دولت‌آبادی در بخش دیگری از سخنانش افزود: «صلح یا آشتی بشری یک آرزوی بزرگ است. یکی از شخصیت‌هایی که در عالم این آرزو را ترسیم کرده است«بودا» است. ولی در واقعیت می‌توانیم ببینیم این پیروان بودا هستند که دارند قتل‌عام می‌کنند. پیامبر اعظم ما نیز صلح و رحمت بود و بعد از کوشش‌های  بسیار صلح را به قبایل خیمه‌نشین پیشنهاد کرد. متأسفانه برخی از کشورهای عربی دارند تمدن یمن را نابود می‌کنند، علاوه بر اینکه 500 هزار کودک در آنجا دچار قحطی و وبا هستند. بنابراین، ادیان و آرزومندی‌های بزرگان تاریخ بشر به خدمت گرفته شده است تا از آن سودی متولد بشود. در حقیقت جنگ یک مقوله امپریالیستی و خاصیت شهوانی قدرت‌طلبی است. کسانی که دنیا را اداره می‌کنند، اگر جنگ نکنند، قدرت خود را از دست می‌دهند.»
وی اظهار کرد: «بنابراین من صلح را توصیه می‌کنم با حفظ توانایی دفاع از خود. بله، هیچ هنرمندی در جهان نمی‌شناسیم که جنگ را توصیه کرده باشد یا گفته باشد که من جنگ را دوست دارم. ما هم هرگز این را نگفته‌ایم؛ هنرمندان، شعرا و نقاشان ما هرگز چنین چیزی نگفته‌اند. اما برای حفظ صلح ما به یک قدرت بازدارنده احتیاج داریم. ما و سربازان ما پاسدار صلح خواهیم بود.» در ادامه‌ برنامه، محمدرضا شجریان، به عنوان برنده‌ بعدیِ نشان عالی هنر برای صلح سال 96 اعلام شد. به درخواست محمدرضا شجریان، مرتضی کاخی به نمایندگی از این هنرمند، این نشان را دریافت کرد.»
* اثری هنری منقش به سلام صلح
همچنین در بخش دیگری از این مراسم با حضور محمد فرنود؛ عکاس پیش‌کسوت و کامبیز درم بخش؛گرافیست، سومین و چهارمین نشان عالی هنر برای صلح سال 96 به کوروش شیشه‌گران و ناصر تقوایی تقدیم شد. این دو هنرمند هیچ‌کدام در مراسم حضور نداشتند و نمایندگان آنها نشان‌ها را دریافت کردند. مرضیه وفامهر (همسر ناصر تقوایی)، نشان این هنرمند را دریافت کرد. همچنین برای اولین بار پنجمین نشان هنر برای صلح به مجید رجبی معمار، مدیر خانه هنرمندان ایران به پاس تلاش‌هایی که برای برگزاری جشنواره هنر برای صلح و بین‌المللی شدن آن انجام داد، تقدیم شد. با حضور پری ملکی، نشان حامی صلح برای حمایت از برگزاری این جشنواره نیز، به علم‌الهدی، مدیر مجموعه آرتروم و سعیده آب‌شناسان، مدیر مجموعه گوهران اهدا شد.
فریدون فرید، دبیر جشنواره هنر برای صلح نیز از روند برگزاری جشنواره هنر برای صلح و تاریخچه این جشنواره گزارشی ارائه داد و بیانیه پایانی جشنواره را قرائت کرد. همچنین در بخش دیگری از مراسم از اثر هنری منقش به «سلام صلح» اثر آریامنش رونمایی شد. آریامنش در سخنانی گفت: می‌خواستیم روی این بوم مشارکت مردمی را برای بیان صلح نشان دهیم که نتیجه همین اثر شد.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما