اصلاح‌طلبان هم مدیر زن نمی‌خواهند؟

سوال شورای شهر تهران از نجفی درباره انتصاب نکردن مدیران زن

اصلاح‌طلبان هم مدیر زن نمی‌خواهند؟

25 شهریور 1396 14:25

مهدخت قویدل - دوست ندارند وزیر زن و معاون زن و مدیر زن و شهردار زن داشته باشند. این مهم‌ترین نقطه تفاهم دو جناح اصلاح‌طلب و اصول‌گرا در ایران است. البته فرق کوچکی هم در این مو‌رد بین آنهاست.

مهدخت قویدل - دوست ندارند وزیر زن و معاون زن و مدیر زن و شهردار زن داشته باشند. این مهم‌ترین نقطه تفاهم دو جناح اصلاح‌طلب و اصول‌گرا در ایران است. البته فرق کوچکی هم در این مو‌رد بین آنهاست.
اصلاح‌طلبان در حرف و موقع سر دادن شعارهای انتخاباتی، مطالبات زنان را دستاویز گرفتن رای بیشتر می‌کنند؛ اما به قدرت که می‌رسند همه وعده‌هایی که به زنان دادند را فراموش می‌کنند؛ اصول‌گراها اما از همان اول تکلیف‌شان مشخص است و معتقدند زن خوب زن خانه‌نشین است که شوهرداری و بچه‌داری می‌کند و زنان را چه به وزارت و پست و مقام و مطالبه حقوق.
مدیران بازنشسته به جای زنان و جوانان
این روزها حکایت شهردار جدید تهران هم همین است. همه فکر می‌کردند دوره 12 ساله ضد زن محمدباقر قالیباف، شهردار سابق تهران، که تمام شده و شهرداری دست اصلاح‌طلب‌ها افتاده، حالا حداقل تحقق وعده انتصاب 30 درصدی مدیران زن درآنجا محقق می‌شود اما آقای نجفی آن‌قدر در تحقق وعده‌اش برای انتصاب مدیران و شهرداران زن تعلل کرده که اعضای شورای شهر پایتخت تصمیم گرفته‌اند وی را به صحن بکشانند و از وی سوال کنند که شما دیگر چرا؟!
گویا زمانی که نامزدهای شهرداری تهران در صحن شورا از برنامه‌هایشان گفته‌اند، آقای نجفی تاکید کرده که به سهم 30 درصدی زنان و جوانان در مدیریت شهری باور دارد و این حق را ادا می‌کند. حالا اینکه چرا با انتصاب معاونان بازنشسته و آقایان، سهمی‌برای زنان و جوانان قائل نمی‌شود یا این کار را به تاخیر می‌اندازد هم جای سوال است. آیا این تعلل نشانه بی اعتقادی آقای شهردار به حضور زنان در عرصه مدیریت شهری و توانمندی‌هایشان است یا اینکه دلیل دیگری دارد؟
سوال از شهردار تهران در دستور کار قرار می‌گیرد
نجفی به قولش عمل کند
ناهید خداکرمی، عضو شورای شهر تهران، در مصاحبه‌ای با اشاره به تعلل نجفی در انتصاب مدیران زن در شهرداری تهران گفته است: در صورتی که شهردار تهران مجدداً به وعده خود در خصوص استفاده از بانوان و جوانان در سطوح مدیریت شهری عمل نکند سوال از نجفی را از طریق هیات رئیسه پیگیری می‌کنیم.
این عضو شورای شهر تاکید کرده که اگرچه انتصاب معاونان و مدیران جزء حقوق طبیعی شهردار است و شورا اجازه دخالت در این کار را ندارد، اما انتظار داریم آقای نجفی به قولی که دادند، عمل کنند. با این حال خداکرمی‌معتقد است دلیل تعلل نجفی، وضعیت وخیم شهر تهران بعد از عصر قالیباف است که برای مدیریت نیاز به افراد باتجربه دارد.
منتظر جواب استعلام‌های زنان هستم
نجفی اما ظاهرا برای این تعلل در انتصاب زنان دلایل خودش را دارد و می‌گوید بر سر وعده‌اش برای اینکه در پایان چهار ساله دوره شهرداری دست‌کم 30 درصد از مدیران شهرداری زن باشند، ایستاده است. فقط منتظر است که جواب استعلام‌های خانم‌ها بیاید تا در انتصابات آینده از مدیران زن استفاده کند.
نگرانی‌های فعالان زنان از انتصابا شهرداری
در حالی که معصومه ابتکار، معاون زنان دولت دوازدهم، در افتتاحیه نمایشگاه توانمندسازی زنان از نجفی شنیده که به قولش در مورد انتصاب مدیران زن در شهرداری پایبند می‌ماند و زیر وعده‌هایش نزده است؛ اما خیال بقیه این‌قدرها هم راحت نیست.
آذر منصوری، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، یکی از کسانی است که به انتصاب‌های نجفی تا امروز نقد دارد و می‌گوید که شهردار باید پاسخگوی انتقادات جامعه زنان باشد. البته وی معتقد است باید صبر کنیم و به نجفی فرصت بدهیم تا تیم خود را تکمیل کند.
بدقولی نجفی و بی‌اعتمادی زنان به اصلاحات
محمد علیخانی، یکی دیگر از اعضای شورای شهر تهران، اما از بعد دیگری به بدقولی نجفی در مورد انتصاب مدیران زن و جوانان نگاه می‌کند. وی می‌گوید زمانی که اصلاح‌طلبان پیروز انتخابات می‌شوند، «این عقبه و حامیان خود را که اکثراً جوان، خوش‌فکر و متخصص هستند، فراموش می‌کنند. این عملکرد، آسیب‌زاست و جوانان و زنان حامی‌این جریان را بی‌اعتماد می‌کند و فرصت خدمتگزاری را از این قشر می‌گیرد.»
از 63 هزار و 600 نفر کارمند شهردای تهران، 9 هزار و 700 نفر زن هستند؛ زنانی که در دوره قالیباف کسی توانایی‌های مدیریتی‌شان را ندید و به راحتی نادیده گرفته شدند. حالا در دوره اصلاح‌طلبان، چشم زنان متخصص حوزه شهری به دست اصلاح‌طلبان است تا حداقل اولین حکم شهرداری و معاونت را از نجفی بگیرند.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما