حقوق شهروندی یا همان حق الناس

حقوق شهروندی یا همان حق الناس

22 شهریور 1396 15:40

در بحارالانوار روایتی از امام حسین (ع )آمده است‌: (همانا خداوند ما را برگزید و گروهی را برای ما برگزید تا یاری‌مان کنندکه به سبب شادی ما شاد باشند و به خاطر حزن ما اندوهگین باشند و اموال و جانهای‌شان را در راه ما بذل کنند‌. آنها از ما و به سوی ما هستند).

سوزان بختیاری‌زاده
در بحارالانوار روایتی از امام حسین (ع )آمده است‌: (همانا خداوند ما را برگزید و گروهی را برای ما برگزید تا یاری‌مان کنندکه به سبب شادی ما شاد باشند و به خاطر حزن ما اندوهگین باشند و اموال و جانهای‌شان را در راه ما بذل کنند‌. آنها از ما و به سوی ما هستند).
ماه محرم در پیش است و چون گذشته بسیاری از مردم متدین و معتقد برای برآورده شدن حاجاتشان در این ماه به «نذر و نیاز» خواهند پرداخت و با ادای نذورات و متوسل شدن به بزرگان دین از خدای خود یاری و مدد می‌جویند تا در همه امور زندگی از درمان گرفته  تا ازدواج و تحصیل  موانع را از سر راه بردارد .
 «نذر» آن است که (انسان بر خود واجب کند کار خیری را برای خداوند انجام دهد یا کاری که ترک آن بهتر است‌) . «نذر کردن» سنتی است  بسیار زیبا  که بر  روح و روان انسان اثرات بسیار مثبتی می‌گذارد  این کار خیر  در تمامی ادیان الهی وجود دارد که پیمانی است با خدای خود و توسل به ائمه اطهار .
این عمل نیک به طرق مختلف از سوی مردم انجام می‌پذیرد مانند ذکر صلوات‌، مسیری را پیاده روی کردن، اطعام نیازمندان، بخشش وجه نقد‌، خواندن قرآن‌، گرفتن روزه و ….
برگزاری این سنت دیرین و مذهبی  در بعضی از ماه‌های سال مانند رجب‌، شعبان، رمضان و محرم به اوج خود می‌رسد.
تجربه سال‌های گذشته از برگزاری مراسمات نذری  در چنین ماه‌هایی نشان داده است که مردم ما در میان سایر نذورات علاقه زیادی به پخت غذا و اطعام دارند و انواع غذاها و نوشیدنی‌ها در این ایام به صورت نذر به مردم داده می‌شود که این علاقه یعنی نذر مواد غذایی در روزهایی خاص به حدی زیاد است که متاسفانه شاهد «‌اسراف» در مواد غذایی و نیز  عدم رعایت نظافت شهری که خود  «نقض حقوق شهروندی» را در پی دارد،  خواهیم بود و این عدم رعایت نظافت خیابان‌ها و کوچه‌ها‌، خود باعث ایجاد نوعی«نذر»با عنوان «پاکسازی معابر» شده است .
چنانچه در سال گذشته در ماه محرم شاهد پویش‌های محیط زیستی در سطح استان برای جمع‌آوری زباله‌ها و جدا‌سازی ظروف پلاستیکی نیز بوده‌ایم . هر چند این حرکت‌، یک حرکت مردمی و بسیار زیباست اما باعث از بین رفتن هزینه زیاد‌، زمان و نیروی کار می‌شود که می‌توان به درستی در جاهای دیگر مورد استفاده قرار گیرد.
در صحبتی که با عده‌‌ای از شهروندان در این زمینه داشته‌ام برخی که تعداشان هم کم نبوده است‌، بر  این باورند که بهتر آن است که بخشی از  این نذورات در جایی دیگر هزینه شود تا به‌جای اسراف در نعمت‌های خداوند و از بین رفتن نظم شهری اثر بخشی بهتری داشته باشد از جمله می‌توان به  کمک به بیماران نیازمند‌،کمک به مدرسه سازی و تحصیل کودکان‌،کمک به ساخت مساجد و کتابخانه‌های عمومی‌، کمک به ساخت مراکز بهداشتی روستایی و … نام برد که می‌تواند  زمینه ساز حل بسیاری از مشکلات فرهنگی و اجتماعی جامعه شود و ما را در رسیدن به جامعه توسعه یافته یاری رساند .
در پایان به سبب اهمیت موضوع نذر اشاره‌ای به آیه کریمه ذیل در سوره «آل عمران» می‌نمایم
از همسر عمران یعنی مادر حضرت  مریم (س )  نقل شده است‌: (:خداوندا آنچه در رحم دارم برای تو نذر کرده‌ام که آزاد و در خدمت خانه تو باشد‌. از من بپذیر که تو شنوا و دانایی‌).
برای برآورده شدن حاجاتمان همراه با رضایت خداوند و ائمه  اطهار‌، رضایت همشهریان خود را نیز داشته باشیم  که رعایت حقوق شهروندی به نوعی همان «حق الناس» است .

 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما