درخشش تیم والیبال ایران، ایتالیا را زمینگیر کرد!

جام قهرمانان بزرگ جهان – ژاپن؛

درخشش تیم والیبال ایران، ایتالیا را زمینگیر کرد!

22 شهریور 1396 15:40

فرهاد رحیمی:تیم ملی والیبال ایران در مسابقات اخیر جهانی نتوانسته بود عملکرد خوبی همچون سال‌های گذشته داشته باشد و خیلی‌ها این را به کولاکوویچ سرمربی والیبال ایران ربط می‌دادند که با تیم آشنایی ندارد.

فرهاد رحیمی:تیم ملی والیبال ایران در مسابقات اخیر جهانی نتوانسته بود عملکرد خوبی همچون سال‌های گذشته داشته باشد و خیلی‌ها این را به کولاکوویچ سرمربی والیبال ایران ربط می‌دادند که با تیم آشنایی ندارد. ولی حالا می‌توان گفت کولاکوویچ به خوبی نسبت به بازیکنان والیبال ایران شناخت پیدا کرده و بعد از بازی دیروز برابر تیم ایتالیا حالا می‌توان به آینده تیم ملی امیدوار بود. تیم والیبال کشورمان در اولین دیدار از مسابقات جام قهرمانان بزرگ جهان موفق شد تیم قدرتمند ایتالیا را سه بر دو شکست داده و مورد تمجید رسانه‌های جهان قرار بگیرد. عملکرد خوب بازیکنان تیم ملی والیبال در این دیدار چشمگیر بود و حالا تیم‌های قدرتمند والیبال جهان بار دیگر به قدرت والیبال ایران پی بردند. در ترکیب ایران سعید معروف، سید محمد موسوی، امیر غفور، فرهاد قائمی، میلاد عبادی بور، سامان فائزی، مهدی مرندی و مصطفی حیدری بازی کردند. مروری داریم به عملکرد تیم ملی والیبال در پنج ست دیدار با ایتالیا:
ست یک: ایران 25 - ایتالیا 19 
تیم والیبال کشورمان در ست اول عملکرد خیره‌کننده‌ای از خود به نمایش گذاشتند. بازیکنان تیم کشورمان تا امتیاز 16 توانستند بازی هم‌سطحی را با ایتالیا برگزار کنند و از این امتیاز به بعد بود که بازیکنان ما قدرتشان را بر حریف دیکته کردند و توانستند با افزایش فاصله در نهایت برنده ست اول این دیدار باشند. بازیکنان در این ست هم در دفاع و هم در سرویس عملکرد خوبی داشتند و این یکی از دلایل اصلی پیروزی 25 بر 19 در ست اول دیدار بود.
ست دو: ایران 23 - ایتالیا 25
در ست دوم دیدار نیز این بازیکنان کشورمان بودند که نبض بازی را در اختیار گرفتند و از حریف خود پیش افتادند. عملکرد خوب بازیکنان کشورمان نوید این را می‌داد که این ست را نیز با پیروزی پشت سر بگذارند ولی بعد از وقت دوم استراحت ایتالیا کم‌کم به خود آمد و توانست عملکرد بهتری داشته باشد. البته بازیکنان ما به خوبی پا به پای ایتالیا پیش رفتند ولی در همان امتیاز 23 ماندند و این تیم ایتالیا بود که توانست از فرصت‌ها بهترین استفاده را کرده و به امتیاز 25 برسد.
ست سه: ایران 28 - ایتالیا 26
پیروزی ایتالیا در ست دوم باعث شد این تیم در ست سوم بهتر از دو ست قبلی بازی را شروع کند. این ست یکی از زیباترین ست‌های این بازی بود که دو تیم رقابت نزدیکی با یکدیگر داشتند و پیش‌بینی اینکه کدام تیم برنده می‌شود واقعا سخت بود. بازیکنان تیم ملی با اینکه دو امتیاز از حریف خوبشان عقب افتاده بودند ولی توانستند با جنگندگی و روحیه بالا این دو امتیاز را جبران کنند و بازی به تساوی کشیده شود. بعد از امتیاز 22 تیم‌ها به طور نفسگیر در حال رقابت بودند و این دیدار در نهایت با نتیجه 28 بر 26 به سود ایران به پایان رسید تا نفس راحتی بکشیم.
ست چهار: ایران 29 - ایتالیا 31
این ست نیز با برتری ایتالیا شروع شد و این تیم با برنامه‌تر وارد زمین شده بود. حتی در دقایقی از این ست، ایتالیا 4 امتیاز هم از ایران پیش افتاد ولی بار دیگر بچه‌های تیم ملی ایران توانستند این عقب افتادگی را جبران کرده و با ایتالیا در امتیاز 17 برابر شوند. بعد از این امتیاز بار دیگر ایتالیا توانست دو امتیاز از ایران پیش بیفتد ولی این بار نیز بازیکنان ایران توانستند این عقب افتادگی را جبران کنند. میلاد عبادی‌پور در این ست عملکرد خیلی خوبی از خود به نمایش گذاشت ولی این رقابت نزدیک در نهایت با نتیجه 31 بر 29 به سود ایتالیا به پایان رسید تا کار به ست پنجم کشیده شود.
ست پنج: ایران 15 - ایتالیا 11
در این ست هم با اینکه تیم کشورمان بار دیگر از حریفش عقب افتاد ولی در نهایت توانست بار دیگر این عقب‌افتادگی را جبران کند. عملکرد خوب بازیکنان ایران در دفاع و همچنین سرویس تحسین‌برانگیز بود و باید به‌ویژه از سعید معروف یاد کنیم که هم در این ست و هم در کل بازی نقش تعیین‌کننده در تیم کشورمان داشت و توانست در پیروزی ایران نقش عمده‌ای را ایفا کند. در نهایت همین درخشش باعث شد ست پنجم با نتیجه 15 بر 11 به سود تیم والیبال کشورمان تمام شود تا اولین دیداردر این مسابقات را پرقدرت آغاز کرده باشیم.
تیم والیبال کشورمان در دیدار دوم خود امروز از ساعت 11:10 دقیقه به وقت ایران به مصاف تیم ملی آمریکا خواهد رفت. 
معروف: از این پیروزی خوشحالیم
سعید معروف که نقش تعیین‌کننده‌ای در این پیروزی داشت بعد از این بازی به خبرنگاران گفت: بسیار خوشحالیم که با پیروزی تورنمنت را آغاز کردیم و این برای‌مان بسیار مهم بود. ما تحت فشار بالایی بازی کردیم و حتی موقعیت آن را داشتیم تا در ست چهارم کار را تمام کنیم اما موفق نشدیم. در ست پنجم بسیار کم‌اشتباه ظاهر شدیم اما نمی‌توانم بگویم از عملکردمان راضی هستیم زیرا می‌توانیم بهتر از این هم بازی کنیم. کاپیتان تیم ملی والیبال ایران افزود: ما یک لیگ جهانی بسیار بد را پشت سر گذاشتیم و به همین دلیل فشار زیادی روی ما بود. من سال‌های زیادی برای تیم ملی ایران، بازی و روزهای خوب و بد بسیاری را تجربه کرده‌ام اما جوانان و نوجوانان ایران در قهرمانی جهان در رده‌های خود بسیار خوش درخشیده‌اند. نوجوانان ایران قهرمان جهان شده‌اند و خود ما هم در سال‌های اخیر در لیگ جهانی بازی کرده‌ایم؛ بنابراین می‌توانیم با تیم‌های قدرتمند بازی کنیم و از بازی برابر آنها کسب تجربه کنیم.
کولاکوویچ: به دنبال خلق شگفتی هستیم
ایگور کولاکوویچ پس از پیروزی سه بر دو تیم والیبال ایران برابر ایتالیا در نخستین دیدارش در جام بزرگ قهرمانان جهان 2017، گفت: سه‌شنبه ما موفقیت بزرگی را کسب کردیم و برابر یکی از قدرتمندترین تیم‌های اروپا به پیروزی رسیدیم. در شروع فصل ما سه بر صفر برابر ایتالیا شکست خورده بودیم. این‌بار هم فرصت داشتیم که سه بر یک برنده بازی شویم اما این شانس را از دست دادیم ولی با این حال بسیار از این پیروزی خوشحالم. او ادامه داد: ما با امید و آرزوهای بسیاری پا به این تورنمنت گذاشته‌ایم و به دنبال خلق شگفتی در برابر تیم‌های قدرتمندتر از خود در جهان هستیم. امروز اولین شگفتی را خلق کردیم و این فرصت را داریم تا در برابر برزیل، آمریکا و فرانسه و ژاپن هم به برتری دست یابیم. کولاکوویچ تاکید کرد: آمریکا دارنده مدال برنز المپیک است و برزیل مدال طلای المپیک را در کارنامه دارد. ژاپن هم جزء تیم‌هایی است که در زمین خود بسیار قدرتمندانه بازی می‌کند و نیز فرانسه قهرمانی لیگ جهانی را یدک می‌کشد، پس ما در هر روز می‌توانیم با کسب پیروزی یک سورپرایز داشته باشیم. سرمربی تیم ملی والیبال ایران افزود: در بازی برابر ایتالیا، تفاوت‌هایی بین بازی دو تیم مشهود بود. ایتالیایی‌ها اشتباهات زیادی داشتند و ریسک بالایی را انجام دادند. ایتالیا هرچند بیشتر از ایران موفق به دفاع روی تور شد اما در مقابل ایران در دریافت و تبدیل توپ‌ها به امتیاز از پشت خط فوق‌العاده ظاهر شد. ما در لیگ جهانی در چنین سطحی بازی نکردیم. در این دیدار هر ست بسیار نزدیک دنبال شد. کولاکوویچ در پایان گفت: از اینکه با پیروزی این دیدار را به پایان رساندیم، خوشحالم ولی ما پنج ست بازی کردیم و باید برای دیدار امروز برابر آمریکا به خوبی استراحت کنیم.  

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما