مذهب توجیه تروریسم مدرن

مذهب توجیه تروریسم مدرن

22 شهریور 1396 15:24

بعد از لشکرکشی ارتش ایالات متحده به عراق و سقوط صدام در این کشور، رسانه‌های غربی با توجه به استقرار تعداد زیادی نیروی غربی در این کشور گزارش‌های زیادی درباره تحولات در عراق و ویژگی‌های مردم این کشور تهیه کردند‌.

بعد از لشکرکشی ارتش ایالات متحده به عراق و سقوط صدام در این کشور، رسانه‌های غربی با توجه به استقرار تعداد زیادی نیروی غربی در این کشور گزارش‌های زیادی درباره تحولات در عراق و ویژگی‌های مردم این کشور تهیه کردند‌. وجود اختلاف مذهبی و توضیح درباره وجود شیعیان و سنی‌ها در این کشور پای ثابت همه تحلیل‌ها بود و رعایت نشدن نسبت‌های قومی ‌و مذهبی، عاملی مهم برای بالاگرفتن تنش‌ها در عراق به حساب می‌آمد‌. با شکل‌گیری بهار عرب و جنگ داخلی در سوریه و یمن و تداوم یافتن اعتراضات در بحرین و عربستان و پیدایش گروه خلافت اسلامی ‌عراق و شام داعش باز هم تنش‌ها و اختلافات مذهبی عاملی بود که بیشتر تحولات با آن توجیه می‌شد‌. اسامی‌گروه‌های قومی ‌و مذهبی مانند علوی‌ها، سلفی‌ها، سنی‌ها، شیعه‌ها، یزدی‌ها و تکفیری‌ها، و وهابی‌ها بارها و بارها از رسانه‌ها شنیده می‌شد و ماهیت این درگیری‌ها را به سمت اختلافات عمیق مذهبی سوق می‌داد. برای مثال در جریان پیشروی‌های داعش تخریب اماکن مذهبی شیعیان و مقبره چهره‌های تاریخی از سوی داعش به راحتی توجیح می‌شد‌. یا در توضیح دلیل اینکه چرا داعش گروگان‌هایش را سر می‌برد یا دختران ایزدی را به بردگی می‌برد به این پاسخ بسنده می‌شد که داعش دیگر مذاهب و اعتقادات اسلامی ‌را قبول ندارد‌. اما هیچ‌گاه این پرسش مطرح نمی‌شد که چرا چنین جنایاتی برای مثال در دهه 60 یا 70 میلادی اتفاق نیفتاده است و گروه داعش با وجود اینکه اعتقادات سلفی در میان مسلمانان سنی سابقه طولانی دارد؛ چرا هیچ گاه این چنین اتفاقی در خاورمیانه روی نداده است؟
در همین زمینه ایسنا خبری دارد از وانگ ژوآن، رئیس اداره امور مذهبی چین که در آن عنوان کرده این کشور با تهدیدات شدیدی در زمینه نفوذ خارجی از طریق دین و اشاعه تروریسم مواجه است‌. وی همچنین از بازنگری در قوانین مربوط به امور مذهبی در چین خبر داده و عنوان کرده که این کشور برای اداره امور مذهبی در چین رویکردی سختگیرانه در پیش گرفته است. 
پارلمان چین اخیرا قوانین مربوط به امور مذهبی را به ‌روز کرده و مدعی است، قوانین جدید امنیت ملی، مبارزه با افراط‌گرایی و محدودیت اعمال دینی برای سازمان‌ها را تقویت می‌کند. این قوانین جدید از فوریه اجرایی می‌شود. 
او افزود: امور مربوط به مذهب در اینترنت در حال گسترش است و تجمعات دینی غیر قانونی در برخی نقاط به‌رغم ممنوعیت‌ها ادامه دارد. 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما