انتشار خبر جعلی با چه نیتی

انتشار خبر جعلی با چه نیتی

22 شهریور 1396 15:41

همه انتقاد‌ها پیرامون این موضوع بود که چرا زنان و دختران کشور خودمان اجازه ندارند وارد ورزشگاه‌ها بشوند؛ اما به زنان و دختران سوری این اجازه داده شده است. 

همه انتقاد‌ها پیرامون این موضوع بود که چرا زنان و دختران کشور خودمان اجازه ندارند وارد ورزشگاه‌ها بشوند؛ اما به زنان و دختران سوری این اجازه داده شده است. 
 نایب رئس فدراسیون فوتبال سوریه شکایت از فدراسیون فوتبال ایران به فدراسیون جهانی فوتبال فیفا را به خاطر بدرفتاری با تماشاگران سوری تکذیب کرد. این در حالی است که بعد از بازی ایران و سوریه در چار‌چوب رقابت‌های انتخابی جام جهانی 2018 در ورزشگاه آزادی خبری در شبکه‌های اجتماعی به صورت گسترده به اشتراک گذاشته شد که در آن عنوان می‌شد فدراسیون فوتبال سوریه از میزبانی ایران و بد‌رفتاری با تماشاگران زن سوری شکایت کرده و خواستار آن شده تا ایران جریمه شود. فادی دباس در خبری که ایرنا آن را مخابره کرده، موضوع شکایت را شایعه می‌داند و اعلم می‌کند که به هیچ وجهی صحت ندارد او همچنین از میزبانی خوب ایرانی‌ها تشکر می‌کند.
از آنجایی که گل دوم تیم ملی فوتبال سوریه در لحظات پایانی دیدار با ایران به سر رسید و همین تساوی بین ایران و سوریه و کسب یک امتیاز باعث شد تا سوریه به عنوان تیم سوم گروه‌اش به بازی حذفی راه یابد و در مرحله بعدی با تیم سوم گروه مقابل استرالیا بازی کند‌. دو تیم ازبکستان رقیب اصلی این تیم در گروه خودش و رقیب بعدی از گروه مقابل نتیجه بازی ایران و سوریه را مشکوک دانستند و از فیفا خواستند تا در این زمینه تحقیق به‌عمل آورد‌. حتی در شبکه‌های پیام‌رسان فایل ویدئویی به اشتراک گذاشته شد که در آن با رسم خط رنگی و کند کردن پخش فیلم تکه‌ای از بازی نشان می‌داد و ادعا می‌کرد که بازیکنان تیم ملی ایران به عمد در وضعیت تهاجمی ‌تیم خودمان توپ را لو داده‌اندتا مهاجمان سوری بتوانند گل بزنند‌. حتی در همین فیلم ادعا می‌شد که رفتار دفاعی بازیکنان و دروازه‌بان ایران تصنعی است و باعث شده‌اند تا تیم سوریه موقعیت گلزنی پیدا کند‌. حتی یکی از نمایندگان مجلس فلاحت پیشه در توئیتر شخصی‌اش از وزیر ورزش و جوانان خواست تا احتمال تبانی کردن را در این مسابقه فوتبال از نظر دور نگه ندارد. 
در همین حال عمده واکنش‌ها به مسابقه فوتبال ایران و سوریه از زمان آغاز بازی شروع شد؛ از جایی که تارنمای خبر‌آن‌لاین و تعداد دیگری از تارنماهای خبری عکس‌هایی از تماشاگران سوری حاضر در ورزشگاه آزادی منتشر کردند که در آن زنان و مردان سوری در جایگاه تماشاگران دیده می‌شدند‌. اما بیش از همه تصویر یکی از دختران سوری که بدون حجاب در جایگاه تماشاگران حضور یافت، واکنش‌ها را برانگیخت. این واکنش‌ها که بیشتر آنها منفی بود در انتقاد از عملکرد مسئولان فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش ابراز شده بود. همه انتقاد‌ها پیرامون این موضوع بود که چرا زنان و دختران کشور خودمان اجازه ندارند وارد ورزشگاه‌ها بشوند؛ اما به زنان و دختران سوری این اجازه داده شده است. حتی چهره محافظه‌کاری مانند حمید رسایی، نماینده سابق مجلس و عضو جبهه پایداری و مدیر مسئول هفته‌نامه «9 دی» هم به این تبعیض قائل شدن در قبال زنان هموطن در صفحه شخصی اش گلایه کرد. 
اما این پایان کار نبود و در حالی که موج واکنش‌های اعتراضی و تاسف‌آور در شبکه‌های مجازی بالا رفته بود به یکباره خبر شکایت فدراسیون سوریه از ایران نیز مطرح شد  و بر جو نارضایتی دامن زد؛ در حالی که این خبر از اساس غلط بود و تیم سوریه هیچ‌گاه ایران را به عنوان میزبان مسابقاتش به فدراسیون‌های جهانی معرفی نکرده بود که بخواهد آن را پس بگیرد. حال با توجه به مصاحبه خبرگزاری ایرنا با نایب رئیس فدراسیون فوتبال سوریه به طور کامل معلوم می‌شود که خبر منتشر شده یک خبر جعلی و به اصطلاح فیک‌نیوز است که برای بهره‌برداری از نارضایتی افکار عمومی ‌و دامن زدن و منحرف ساختن آن منتشر شده است. ولی باید پرسید دلیل جعل این خبر چیست و چه کسانی به دنبال این هستند که تا از نا رضایتی عمومی ‌به‌خاطر لطمه خوردن به غرور ملی هموطنان‌مان سوء‌استفاده کنند‌ و هدفشان از این کا‌ر چیست ؟

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما