روزی که متعلق به تمامِ سینمای ایران است نه تکه‌ای از آن

واکاوی برخی از مشکلات سینمای ایران به بهانه روز ملی آن؛

روزی که متعلق به تمامِ سینمای ایران است نه تکه‌ای از آن

22 شهریور 1396 15:24

شمشیری که صداوسیما برای سینما از رو بسته است

گروه فرهنگ و هنر ــ روز ملی سینما هم فرارسید اما مشکلات سینمای ایران همچنان به قوت خود باقی است و اهالی هنر هفتم مطالبات و خواست‌های فراوانی دارند. یکی از مسائلی که در کنار توقیف‌ها و لغو اکران وجود دارد و شاید بتوان آن‌را امتداد همین مسئله دانست، نگاه نادرستی است که مجامع رسمی نسبت به بخشی از سینمای ایران دارند، سینمایی که سعی دارد استقلال خود را به‌رغم همه تنگناها و فشارها حفظ کند. بروز این نگاه را شاید بتوان در بیلبورهایی که در سطح شهر تهران به مناسبت روز ملی سینما نصب شد، دید. پوسترهای بزرگی که سعی دارند تنها به برخی از چهره‌ها و آثار سینمایی متعلق به بعد از انقلاب بپردازند و بخش مهمی از سینمای ایران را که آثار فخیم و ارزشمندی نیز در آن تولید شده، نادیده بگیرند. 
* کاش قربانی انحصارطلبی‌ها نشویم
در همین راستا پرویز جاهد، از جمله منتقدانی بود که به این موضوع واکنش نشان داد. او ضمن مثبت دانشت ماهیت این حرکت که به‌عوض کالاهای تجاری به سینما توجه دارد، به آثار سینمایی پیش از انقلاب اشاره کرد که در این پوسترها نادیده گرفته شده‌اند، در یادداشتی نوشت:
این روزها اگر در خیابان‌های تهران قدم بزنید، پوسترها و بیلبوردهایی را می‌بینید که سازمان زیباسازی شهر تهران به مناسبت روز ملی سینما بر در و دیوار شهر آویخته است و همگی مربوط به فیلم‌هایی‌اند که در سال‌های بعد از انقلاب در سینمای ایران تولید شده و برخی از آنها در جشنواره‌های سینمایی داخلی و خارجی درخشیده‌اند و جوایز و افتخارات مهمی را برای سینمای ایران به ارمغان آورده‌اند... من نمی‌دانم که این پوسترها با چه معیارها و براساس چه ضوابطی انتخاب شده‌اند و آیا در گزینش آنها ممیزی و سلیقه سیاسی خاصی اعمال شده یا خیر که امیدوارم این‌گونه نباشد چراکه روز ملی سینما، روز همه اهالی و دست‌اندرکارانِ سینمای ایران و روز تک تک کسانی است که برای بالندگی، توسعه و ارتقای فنی و هنری سینمای ایران تلاش کرده و زحمت کشیده‌اند و این تلاش‌ها و کوشش‌ها نباید نادیده گرفته شده یا قربانی انحصارطلبی‌ها، دسته‌بندی‌های سیاسی یا باندبازی‌های حرفه‌ای مرسوم در سینمای ایران شوند. روز ملی سینما، روز تمامِ سینمای ایران است نه تکه‌ای از آنکه مورد پسند ماست یا با سلیقه‌های هنری و سیاسی ما جور است.»
او در پایان این یادداشت آورده است: «روز ملی سینما در تقویم روزانه ما روز بسیار مهم و ارزشمندی است و چه خوب که در چنین روز باشکوهی، با نمایش پوسترهای فیلم‌های برجسته و درخشان تاریخ سینمای ایران در سطح شهر، اهمیت و ارزش تاریخی آنها را به یاد آورد. امیدوارم این حرکت تداوم داشته باشد و تنها منحصر به یک روز خاص یا دوره‌ای خاص از تاریخ سینمای ایران نباشد.»
* موفقیت‌هایی که باعث افتخار ماست
یکی دیگر از مسائلی که در به مناسبت روز سینما باید بدان اشاره کرد، بی‌میلی رسانه ملی به موفقیت‌های سینمای ایران است. بیاد داریم که موفقیت‌های اصغر فرهادی در جشنواره‌های مختلف و کسب جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی، چندان از سوی رسانه ملی تحویل گرفته نشد. این تنها مختص فرهادی نبود، بارها چنین رفتارهایی از سوی رسانه‌های رسمی دیده شده است، چه اینکه موفقیت نوید محمدزاده و فیلم «بدون تاریخ بدون امضا» در جشنواره ونیز هم که در روزهای گذشته سینمای ایران را خوشحال کرد، با بی‌تفاوتی رسانه ملی روبه‌رو شد. این نوع برخوردها تا جایی است که شاهد هستیم عادل فردوسی‌پور در برنامه‌ای غیرسینمایی همچون 90 ناچار به عرض تبریک به هنرمندانی است که چنین اعتباری را برای سینما و فرهنگ ایران به‌دست می‌آوردند.
این موضوعی است که مجید مظفری، بازیگر باسابقه سینمای ایران به‌روشنی بدان اشاره کرده است. مظفری درباره نقش رسانه‌ها در بازتاب موفقیت‌های بین‌المللی سینمای کشور گفت: «وزارت ارشاد و رسانه‌ها باید کمک کنند تا بازار فیلم در داخل و خارج از کشور رونق بگیرد.» این بازیگر سینما وتلویزیون با اشاره به حضور موفق فیلم‌های ایرانی در جشنواره‌های مهم دنیا و نقش رسانه‌های داخلی بیان کرد: «باعث افتخار است که فیلم‌های ایرانی وارد جشنواره‌های مهم دنیا می‌شوند و مقام کسب می‌کنند. این اتفاق می‌تواند به رشد ادبیات نمایشی ما در دنیا کمک کند. به نظرم باید تمام رسانه‌ها از این افتخارات بهره‌برداری و تبلیغ کنند.»
مظفری درباره نقش رسانه‌ها در بازتاب موفقیت‌های هنری اظهار کرد: «به رسانه‌ها و مسئولان ارشاد بستگی دارد که ما بتوانیم با ساخت چنین فیلم‌های موفقی به بازار جهانی وارد شویم و اکران عمومی داشته باشیم. زمانی که فیلم‌های ما اکران عمومی در دنیا داشته باشند، تهیه‌کننده‌ها و سرمایه‌گذاران ما مایل به سرمایه‌گذاری در فیلم‌ها خواهند بود و کمپانی‌های بزرگی در این مسیر ایجاد می‌شوند. من به وحید جلیلوند و نوید محمدزاده برای دریافت تندیس شیر در جشنواره ونیز تبریک می‌گویم و آرزوی موفقیت بیشتری برای آنها دارم. همکارانی که چنین فیلم‌هایی می‌سازند باعث افتخار ما هستند.»
* توسعه اقتصادی بدون زیربنای فرهنگی
مجید مظفری، این بازیگر توانای سینما و تلویزیون با اشاره به نقش وزارت ارشاد و رسانه‌ها در این راستا بیان کرد: «البته همکاران دیگر هم دوست دارند برای ساخت چنین فیلم‌های موفقی تلاش کنند اما وزارت ارشاد و رسانه‌ها باید کمک کنند تا بازار فیلم در داخل و خارج از کشور رونق بگیرد. وضعیت فیلم‌های سینمایی در داخل کشور خوب است اما باید تلاش کنیم تا به بازار اکران‌های عمومی در خارج از ایران وارد شویم.» مظفری با اشاره به عملکرد صدا و سیما در بازتاب موفقیت‌های هنری بیان کرد: «صداوسیما سال‌هاست که برای سینمای ایران شمشیر را از روبسته است اما دلیلش را نمی‌دانم. در صورتی که سینما می‌تواند خوراک خوبی برای تلویزیون باشد و تلویزیون هم می‌تواند منبع اطلاع‌رسانی و تبلیغ سینمای ایران باشد بنابراین تلویزیون و سینما باید دست به دست هم بدهند تا اتفاق‌های خوبی بیفتد.»
او ادامه داد: «این اتفاقات خوب باید در عرصه سینمای ما رخ دهد به دلیل اینکه هنرهای نمایشی در دنیا در حال رشد هستند و تلاش می‌کنند تا به فستیوال جهانی وارد شوند. ما هم باید در این راستا تلاش کنیم. تلویزیون برای خود سیاستی دارد اما به نظرم این سیاست بسیار اشتباه است  و باید سینما و تلویزیون در آغوش هم باشند.» این بازیگر درباره عملکرد روزنامه‌ها در بازتاب مسائل فرهنگی و هنری گفت: «برخی روزنامه‌ها به انتشار مسائل سیاسی اکتفا می‌کنند و کمتر به سمت مسائل هنری می‌روند و این بسیار بد است. توسعه اقتصادی بدون زیربنای فرهنگی و توسعه هنری بدون زیربنای اقتصادی رو به نابودی است و این دو باید به هم کمک کنند.»
او با اشاره به نقش شبکه‌های اجتماعی در انتشار اخبار بیان کرد: «حضور شبکه‌های اجتماعی موجب این تصور شده که مردم برای دریافت اخبار به شبکه اجتماعی اکتفا می‌کنند اما این درست نیست. فکر می‌کنم این افتخارات باید ثبت و آرشیو شود. همچنین باید برای سال‌های آینده برنامه‌ریزی شود تا به جشنواره‌های دنیا راه پیدا کنیم و اکران عمومی داشته باشیم.»

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما