بازگشت انضباط مالی کشور

بازگشت انضباط مالی کشور

22 شهریور 1396 15:24

گام‌های برداشته شده اقتصادی در دولت یازدهم نسبت به دولت‌های قبل سیرصعودی و مثبتی داشته است و باعث شده که ما به مسیر توسعه، نظم و انضباط مالی در دولت بازگردانده شویم.

آرمان خالقی
عضو هیات مدیره خانه صنعت ایران 
گام‌های برداشته شده اقتصادی در دولت یازدهم نسبت به دولت‌های قبل سیرصعودی و مثبتی داشته است و باعث شده که ما به مسیر توسعه، نظم و انضباط مالی در دولت بازگردانده شویم.
باید در دولت دوازدهم هم همین مسیر ادامه یابد، قصد ما رقابت اقتصادی و اول شدن در منطقه است و باید در همین زمینه به بازمهندسی بپردازیم و این اقدام نیازمند همت ویژه است و آنچه انجام داده‌ایم در دولت یازدهم مقبول بوده و برای رسیدن به مطلوب باید در دولت دوازدهم تلاش شود. باید به موضوعات بخش صنعتی نگاه بلند مدت داشته باشیم و به تدوین برنامه بلند مدتی که مورد قبول فعالان صنعتی بوده و تضمین کافی برای اجرای آن دیده شده باشد بپردازیم زیرا که این برنامه راه و مسیر رشد صنعتی را به صورت مدون برای ما باز خواهد کرد. اصولا بخش صنعت، مسائل و مشکلاتی داشته و موضوع توجه به بهبود فضای کسب و کار مسائل زیادی را در خود مستتر دارد، برای حل این مسائل و مشکلات و بهبود فضای کسب و کار ابتدا باید دولت دست به کاهش بوروکراسی اداری و بهبود شرایط برای فعالیت یک بنگاه بزند تا در کمترین زمان و با کمترین هزینه یک بنگاه اقتصادی بتواند راه‌اندازی شود. دولت مصوبه‌ای برای کاهش بوروکراسی اداری در ایجاد یک واحد صنعتی داشته که کاملا به اجرا در نیامده است. اجرای این مصوبه کمک می‌کند که فعال اقتصادی در یک اداره بداند که به یک نقطه مراجعه می‌کند و پاسخش را می‌گیرد. در ضمن همین امر باعث کم شدن مفاسد اداری شده و از سویی دیگر هم رتبه کسب و کار ما را در کسب و کار جهانی مطلوب‌تر خواهد کرد. تامین زیر ساخت‌ها برای فعالیت‌های اقتصادی مانند آب، گاز، زمین، اینترنت و تلفن باید هم به سرعت و هم به سهولت قابل تامین باشد به گونه‌ای که یک فعال اقتصادی بداند وقتی کارخانه یا کارگاهی راه‌اندازی می‌کند زیرساخت‌های آن به راحتی فراهم می‌شود و دیگر وقت او در ادارات و سازمان‌های خدمات دهنده تلف نخواهد شد. مانند بسیاری از کشورهای همسایه ما که این شرایط را به سهولت برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کنند و موجب ایجاد جذابیت در سرمایه‌گذاری می‌شوند. موضوعات مربوط به تامین اجتماعی و مالیات را از دیگر مسائل نیازمند به توجه در بخش صنعت است و رسیدگی به شکایات فعالان اقتصادی در حوزه مالیات و فراهم کردن ترتیبی برای اخذ عادلانه مالیات باعث جلوگیری از فرارهای مالیاتی بزرگ شده و شرایط را برای عدالت مالیاتی در بخش صنعت فراهم می‌کند.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما