مبارزه با فساد را با سیاسی نکنیم

عبدالله ناصری در گفتگو با «روزان»:

مبارزه با فساد را با سیاسی نکنیم

22 شهریور 1396 15:24

روز گذشته عادل حیدری وکیل محمود احمدی‌نژاد، رئیس دولت دهم طی نامه‌ای خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی، خواستار آن شد که نمایندگان در روند بررسی احکام صادره موکلش بدون توجه به موضع‌گیری‌های اخیر رئیس سازمان دیوان محاسبات عمل کنند؛ نامه‌ای که بیشتر می‌تواند آغاز یک جنگ روانی دوباره بین محمود احمدی‌نژاد با سایر دستگاه‌ها و نهادهای کشور به یاد دوران گذشته باشد.

روز گذشته عادل حیدری وکیل محمود احمدی‌نژاد، رئیس دولت دهم طی نامه‌ای خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی، خواستار آن شد که نمایندگان در روند بررسی احکام صادره موکلش بدون توجه به موضع‌گیری‌های اخیر رئیس سازمان دیوان محاسبات عمل کنند؛ نامه‌ای که بیشتر می‌تواند آغاز یک جنگ روانی دوباره بین محمود احمدی‌نژاد با سایر دستگاه‌ها و نهادهای کشور به یاد دوران گذشته باشد. عبدالله ناصری، عضو شورای مشورتی اصلاح‌طلبان در این خصوص گفتگویی با «روزان» به ضرورت و اهمیت رسیدگی به پرونده‌ها و مفاسد دولت دهم پرداخته است. او در این خصوص به ما می‌گوید که « امیدواریم که تمام مسئولان و قوا در کنار دیوان محاسبات و مجلس شورای اسلامی زمینه را فراهم کنند تا یک فضای شفاف و روان برای رسیدگی به هرگونه اتهام یا تخلف یا فساد در فضایی بدون نگاه‌های سیاسی و جناحی و مانع تراشی‌ها مورد رسیدگی قرار گرفته و نتایج آن به مردم اطلاع‌رسانی شود».
نظر شما در‌خصوص این اتفاق اخیر و نامه وکیل آقای احمدی‌نژاد به نمایندگان مجلس چیست؟
در این موضوع بهتر از هر کسی خود نمایندگان و مسئولان دیوان محاسبات باید موضوع را مورد نقد و بررسی قرار دهند. چراکه همگان در جزئیات دقیق این مسئله قرار نداشته و نمی‌توان بدون آگاهی و اطلاع دقیق از جزئیات و ریز اطلاعات پرونده درباره آن اظهار نظر کرد و گفت که حق با چه کسی است. البته برخی از تخلفات در دولت‌های نهم و دهم مشهود است ولی درباره هفت حکم اخیر، شخص رئیس دیوان محاسبات بهتر از هرکس دیگری می‌‌تواند اظهار نظر کند و ما امیدواریم که تمام مسئولان و قوا در کنار دیوان محاسبات و مجلس شورای اسلامی زمینه را فراهم کنند تا یک فضای شفاف و روان برای رسیدگی به هرگونه اتهام یا تخلف یا فساد در فضایی بدون نگاه‌های سیاسی و جناحی و مانع تراشی‌ها مورد رسیدگی قرار گرفته و نتایج آن به مردم اطلاع‌رسانی شود. این مسئله بسیار مهمی است که بتوانیم یک فضای شفاف و صریح بین مردم و حاکمیت برقرار کنیم. چون ادامه این روند باعث آن می‌شود تا همان سرمایه مهم اجتماعی و بزرگ‌ترین دارایی هر نظام دموکراتیک یعنی اعتماد و انسجام ملی محقق شود. اساسا هرچه این ارتباط و همکاری و تعامل تنگاتنگ‌تر و نزدیک‌تر شود، وحدت ملی و به تبع آن قدرت درونی نظام تقویت می‌شود.
شما فکر می‌کنید که این مسئله چگونه می‌تواند به نتیجه مطلوب برسد؟
برای رسیدن به این مهم ما نیازمند یکسری تغییر و تحولات هستیم. البته بیش از هر چیزی ما نیاز به آن داریم تا موضوع شفاف‌سازی و مبارزه با فساد را به یک امر ملی بدل کرده و به عنوان یک فرهنگ در کشور نهادینه کنیم. در واقع، هم مسئولان و هم مردم این ضرورت را بر خود ببینند که با فساد به صورت شفاف و صریح برخورد کنند و در این مسیر طوری رفتارکنند که مسئله نه در کلیات بلکه در جزئیات نیز حل شده و امکان تکرار آن در آینده ریشه کن شود. در چنین شرایطی است که تمام جامعه چه مردم و چه مسئولان و حاکمیت به این باور می‌رسند که باید با فساد مبارزه شود و مبارزه با فساد از هر اصل دیگری مهم‌تر جلوه کند.
همواره در جریان تخلفات دولت دهم عده‌ای به حمایت احمدی‌نژاد پرداخته و عده‌ای دیگر این مسئله را به سایر دولت‌ها مرتبط می‌دانند. شما این مسئله را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
مهم نیست که فساد در چه دوره و چه دولتی رخ داده باشد و اتفاقا طرح چنین مسائلی و برخوردهای جناحی و سیاسی یکی از آفت‌هایی است که باعث می‌شود موضوع از اصل به فرع کشیده شود. البته متاسفانه این نگاه همچنان از سوی برخی حامیان دولت سابق مطرح می‌شود، در حالی که فساد فارغ از آنکه در چه دورانی رخ می‌دهد باید مورد رسیدگی قرار گرفته و مردم در جریان مراحل رسیدگی به آن قرار داشته باشند. در واقع نظارت بر مسئولان برای جلوگیری از امکان بروز فساد می‌تواند یک راهکار مناسب و مهم در این مقوله باشد که گاهی این مسئله قربانی حواشی یا مسائل دیگر می‌شود.
فکر می‌کنید مهم‌ترین راهکار برای آنکه مبارزه با فساد در کشور نهادینه شود‌، چیست؟
مهم‌ترین خواسته و توقعی که از دولت و نمایندگان مجلس و دیوان محاسبات و سایر دستگاه‌های قضائی و نظارتی وجود دارد آن است که باید با ایجاد یک نقشه راه مشخص و مناسب تمام طرق بروز فساد در کشور شناسایی شود و زمینه‌های لازم برای برخورد با آن سنجیده شود. از طرف دیگر باید روابط بین مسئولان و حاکمیت و مردم آنچنان قوی و شفاف باشد که به صورت دوسویه امکان تخلف یا فساد در کشور کاهش پیدا کند. همچنین باید موضوع مبارزه با فساد از سطح شعار و گفتگو به مرحله اجرا و عمل برسد و همه در این مسیر به سهم خود و طبق قانون اساسی کشور قدم بردارند. دستگاه‌های فرهنگی باید در این خصوص فرهنگ‌سازی کنند، دستگاه‌های نظارتی باید بر تمام جوانب کار و اقدامات سایر دستگاه‌ها نظارت دقیق داشته باشند و در آخر دستگاه قضائی تمام مراحل رسیدگی به پرونده را بدون توجه به هرگونه فشاری به صراحت و جدی پیش برده و نتایج آن را به مردم اعلام کند.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما