نفی تروریسم به‌وسیله هم اندیشی اسلامی‌

وب لاین

نفی تروریسم به‌وسیله هم اندیشی اسلامی‌

21 شهریور 1396 16:35

خبرگزاری فارس به نقل از شبکه خبری فاکس نیوز از پیدا شدن شواهد تازه‌ای خبر می‌دهد که بر اساس آنها دو تن از کارکنان سفارت عربستان در ایالات متحده با خریدن بلیت هواپیما پیش از حملات 11 سپتامبر به سفر رفته‌اند و چگونگی ربایش هواپیما را در این سفرها تمرین کرده‌اند.

خبرگزاری فارس به نقل از شبکه خبری فاکس نیوز از پیدا شدن شواهد تازه‌ای خبر می‌دهد که بر اساس آنها دو تن از کارکنان سفارت عربستان در ایالات متحده با خریدن بلیت هواپیما پیش از حملات 11 سپتامبر به سفر رفته‌اند و چگونگی ربایش هواپیما را در این سفرها تمرین کرده‌اند. در سال 2001 همزمان با روی دادن عملیات تروریستی به برج‌های تجارت جهانی در نیویورک و ساختمان وزارت دفاع آمریکا پنتاگون بسیاری از اصحاب رسانه‌ها و مردم عادی بر این اعتقاد بودند که دولتی پشت اجرای این عملیات بوده است و منابعی توانسته‌اند اطلاعات چگونگی اجرای حمله را در اختیار تروریست‌ها قراربدهند‌. همان زمان هم مشخص شد که از 19 نفر شرکت‌کننده در اجرای این حملات 11 نفر با ملیت عربستان سعودی در تیم تروریست‌ها مشارکت داشته‌اند. 
از همان زمان تاکنون بارها مقامات دولتی در ایالات متحده در پی این بوده‌اند که دولت عربستان سعودی را به عنوان حامی ‌مالی حملات 11 سپتامبر معرفی کنند و این کشور را به عنوان آمر یا حمایت‌کننده اصلی تروریست‌های شرکت‌کننده در آن حملات جا بزنند. 
یکی از دلایلی که باعث می‌شود تا شایعات و حرف و حدیث‌ها پیرامون کمک‌های مالی عربستان سعودی بالابگیرد،کمک‌های نقدی و پول‌هایی است که دولت این کشور صرف تاسیس و راه‌اندازی مراکز اسلامی و مساجد در دیگر کشورها می‌کند. همین چندی پیش عربستان تصمیم گرفت مرکزی اسلامی ‌در افغانستان تاسیس کند و پروژه تاسیس مرکزی دیگر در مالزی نیز در سفر ملک سلمان به آسیای شرقی شروع به‌کار کرد. تعالیم و تبلیغات مذهبی و دینی که توسط امام جماعت‌های این مراکز و مساجد به مراجعه‌کنندگان به‌ویژه مسلمانان جوان داده می‌شود، باعث می‌شود تا افرادی تندرو و تمامیت خواه و متعصب در این مراکز رشد کنند. شایان ذکر است بیشتر این تعالیم آنها نیز ریشه در اعتقادات وهابی دارد. 
از طرفی به دلیل اینکه نیروهای وفادار به گروه‌های تروریستی اسلام‌گرای سلفی و تندرو که دست به انجام عملیات‌های تروریستی می‌زنند در بیشتر مواقع یا بر اثر انفجار بمب‌هایی که به خود بسته‌اند می‌میرند یا بر اثر شلیک نیروهای امنیتی جان خود را از دست می‌دهند‌. هیچ گاه این فرصت پدید نمی‌آید تا افرادی بتوانند با حامیان گروه‌های اسلام گرای سلفی چه در خاورمیانه و چه در اروپا و سایر نقاط جهان بر سر یک میز بنشینند و از چند و چون اعتقادات آنها و تحت تاثیر بودنشان از تعالیم مربوط به گروه‌های وهابی اطلاعی حاصل شود‌. برای همین به نظر می‌رسد علمای جهان اسلام فارغ از هر گرایش و دیدگاه باید گرد هم آیند و تمامی ‌اعتقادات و تعالیمشان را با یکدیگر در میان بگذارند و بدون هیچ چشم‌پوشی آن دسته از تعالیمی که منجر به سوءاستفاده می‌شود و با بهره‌گیری از توجیهات مذهبی و دینی وحشت پراکنی می‌کند و جان انسان‌های بی‌گناه را می‌گیرد از برنامه‌های تعلیمی ‌و تبلیغی مراکز اسلامی خارج کنند. 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما