غرب کشور، کانون اصلی «خودکشی» ایران

مدیر کل دفتر آسیب‌های اجتماعی وزارت کار خبر داد:

غرب کشور، کانون اصلی «خودکشی» ایران

21 شهریور 1396 16:35

هر دو ساعت و 18 دقیقه که می‌گذرد، یک نفر در ایران خودکشی می‌کند؛ یعنی به ازای هر 100 هزار نفر، به طور میانگین 3. 6 نفر ایرانی، خودخواسته تصمیم می‌گیرند به زندگی‌شان پایان بدهند. آمار تکان‌دهنده است اما گویا وضع ایران نسبت به بقیه دنیا در این مورد خیلی بهتر است. هر 40 ثانیه یک نفر در دنیا خودکشی می‌کند و از این تعداد، هر سال 8 هزار نفر فوت می‌کنند؛ با این حال وضعیت خودکشی در بعضی از مناطق ایران بحرانی گزارش شده است. 

گروه اجتماعی - هر دو ساعت و 18 دقیقه که می‌گذرد، یک نفر در ایران خودکشی می‌کند؛ یعنی به ازای هر 100 هزار نفر، به طور میانگین 3. 6 نفر ایرانی، خودخواسته تصمیم می‌گیرند به زندگی‌شان پایان بدهند. آمار تکان‌دهنده است اما گویا وضع ایران نسبت به بقیه دنیا در این مورد خیلی بهتر است. هر 40 ثانیه یک نفر در دنیا خودکشی می‌کند و از این تعداد، هر سال 8 هزار نفر فوت می‌کنند؛ با این حال وضعیت خودکشی در بعضی از مناطق ایران بحرانی گزارش شده است. 
ایلام همچنان در صدر خودکشی 
استان ایلام سال‌هاست که رتبه اول خودکشی و بیکاری در کشور را به خود اختصاص داده است. اگرچه در یکی دو سال اخیر مسئولان این استان از تغییر شرایط و بهبود اوضاع خبر می‌دهند؛ با وجود تکذیب‌های مقامات محلی، آن‌طور که سازمان بهزیستی اعلام کرده، چهار استان غربی کشور شامل ایلام، کرمانشاه، همدان و کهگیلویه و بویراحمد در صدر آمار خودکشی کشور قرار دارند. 
رابطه طلاق و کاهش خودکشی
حسین اسدبیگی، رئیس مرکز فوریت‌های اجتماعی بهزیستی کشور در توضیح اینکه چرا خودکشی در استان‌های غربی زیاد است، به فرهنگ در حال گذار منطقه اشاره می‌کند و می‌گوید:  یکی از عواملی که برای بالابودن آمار خودکشی در استان‌های غربی بیان می‌شود، در حال گذار بودن فرهنگ در این استان‌هاست. البته در سال‌های اخیر که آمار طلاق در ایلام بالا رفته، آمار خودکشی زنان کاهش یافته است؛ این آمار نشان می‌دهد افرادی که ناامید هستند و خود را مجبور به زندگی در وضعیت آشفته می‌بینند در معرض خطر بیشتری هستند و هنگامی‌که راه حل آن را پیدا نکنند خطر خودکشی در کمین آنهاست. 
افزایش آمار خودکشی منجر به فوت در کشور
وی همچنین چند روز قبل در مصاحبه‌ای از افزایش آمار خودکشی در کشور خبر داد و گفت: 95 درصد افرادی که خودکشی می‌کنند، اختلال روانی دارند؛ تعداد 4 هزار و 405 مورد خودکشی کامل منجر به فوت در سال 95 ثبت شده است. در سال 94 تعداد 4 هزار و 29 مورد خودکشی به ثبت رسید؛ آمار سال 95 نسبت به سال 94 نشان می‌دهد که با 376 مورد افزایش فوتی مواجه هستیم. 
کاهش یا افزایش خودکشی در ایران؟
روزبه کردونی، مدیر کل دفتر آسیب‌های اجتماعی وزارت کار هم در گفتگویی با خبرگزای مهر مدعی شده که آمار مرگ و میر ناشی از خودکشی در کشور رو به کاهش است! ولی اقدام به خودکشی بعضاً در برخی مناطق رو به افزایش است که البته بررسی چرایی بروز این نکته، نیاز به تحلیل دقیق‌تر از سوی جامعه‌شناسان و روان‌شناسان دارد. 
به گفته وی، با توجه به به رویکرد نوین دولت در‌خصوص کنترل و کاهش مسائل اجتماعی که در دستور کار دفتر امور آسیب‌های اجتماعی هم قرار گرفته است، آنچه حائز اهمیت است، رصد قربانیان و طراحی تصویر صحیح و دقیقی از افراد آسیب‌دیده و قربانیان این مسئله اجتماعی و همچنین شناسایی نقاط آسیب‌خیز خودکشی در کشور است. 
مرگ ناشی از خودکشی در ایلام سه برابر است
کردونی در مورد میزان خودکشی در استان‌ها نیز گفت: استان ایلام طی 10 سال اخیر بیشترین میزان خودکشی در کشور را به خود اختصاص داده است. میزان مرگ و میر خودکشی در ایلام در سال 94 حدود سه برابر میانگین میزان مرگ و میر خودکشی در کشور است؛ اگرچه میزان خودکشی در کشور بحرانی نیست، اما خودکشی در ایلام شرایطی بحرانی را تجربه می‌کند؛ ضمن اینکه کانون اصلی خودکشی‌ها در غرب و جنوب غرب کشور است. 
وی همچنین به راهکارهای پیشگیری از آسیب خودکشی اشاره کرد و گفت: به منظور تدوین سند سیاستی برای کنترل و کاهش خودکشی به عنوان یک مسئله اجتماعی، در گام اول باید پدیده خودکشی از طریق جمع‌آوری داده‌های متقن و دقیق، به عنوان یک مسئله اجتماعی مورد بررسی قرار گیرد؛ در گام دوم نیز باید به شناسایی عوامل خطر بپردازیم. در واقع تدوین مطالعه‌ای که در آن بتوان علل این پدیده را دریافت و اینکه چرا رفتار خودکشی در جامعه اتفاق می‌افتد و چه کسانی از آن تاثیر می‌پذیرند؟ در گام سوم به طراحی مداخلات و همچنین ارزیابی آنها می‌پردازیم و اینکه چه مداخله‌ای می‌تواند اثر گذار باشد و برای چه افرادی پیاده‌سازی و اجرا، گام آخر است.  

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما