مسلمانان میانمار محور مذاکرات

گزارش «روزان» از افزایش واکنش سران کشورهای اسلامی به قتل‌عام مسلمانان در میانمار

مسلمانان میانمار محور مذاکرات "آستانه"

20 شهریور 1396 14:17

تداوم کشتار و وضعیت نامناسب مسلمانان در منطقه روهینگیای کشور میانمار، به موضوع محوری اجلاس سران کشورهای اسلامی در آستانه، پایتخت قزاقستان تبدیل شده است. در این اجماع تمامی رهبران کشروهای اسلامی بر ضرورت رسیدگی و همکاری فوری جامعه جهانی با مسلمانان میانمار تاکید داشتند.

گروه دیپلماسی: تداوم کشتار و وضعیت نامناسب مسلمانان در منطقه روهینگیای کشور میانمار، به موضوع محوری اجلاس سران کشورهای اسلامی در آستانه، پایتخت قزاقستان تبدیل شده است. در این اجماع تمامی رهبران کشروهای اسلامی بر ضرورت رسیدگی و همکاری فوری جامعه جهانی با مسلمانان میانمار تاکید داشتند. وخامت اوضاع و تداوم حملات ارتش و بوداییان افراطی به مسلمانان، اکنون کشورهای اسلامی را به این اقناع رسانده که می بایست فقط به صدور بیانیه اکتفا نکرده و در عرصه عمل کمک‌های خود را به مسلمانان منطقه روهینگیا ارسال کنند. بر اساس گزارش‌های منتشر شده،  از زمان آغاز درگیری مسلحانه میان شبه‌نظامیان مسلمان و نیروهای امنیتی و نظامی دولت میانمار نزدیک به 300 هزار نفر از روهینگیا گریخته‌اند. شمار زیادی از مسلمانان روهینگیا از خشونت‌های محل سکونت خود فرار و تلاش می‌کنند با عبور از مرز وارد بنگلادش شوند. این وضعیت ناگوار، بدون تردید موجب خشم مسلمانان از دولت میانمار و اندوه آنها از وضعیت ناگوار هم‌مذهبان خود شده است. در نتیجه این شرایط اکنون می‌توان ضرورت رسیدگی به وضعیت مسلمانان میمانمار را اولویت اساسی جهان اسلام ارزیابی کرد. به‌ویژه در این میان، اخیرا مقامات سیاسی کشورمان توجه جدی‌تری را به موضوع قتل عام مسلمانان در میانمار ایفا کرده‌اند.
تاکید روحانی و اردوغان بر ضرورت امدادرسانی به مسلمانان میانمار
مهم‌ترین بُعد توجه مقامات سیاسی کشورمان به موضوع وضعیت مسلمانان در میانمار را می‌توان در جریان دیدار اخیر میان  حسن روحانی با رجب طیب اردوغان در شامگاه شنبه هفته جاری درحاشیه اجلاس سران کشورهای اسلامی در آستانه، پایتخت قزاقستان ارزیابی کرد. در این دیدار رئیس‌جمهور کشورمان اظهار کرد: باید در روابط ایران و ترکیه به‌ویژه در حوزه اقتصادی با توجه به توانمندی‌های دو کشور، یک جهش ایجاد کرد. روحانی، روابط دو کشور را در بهترین وضعیت سال‌های اخیر توصیف کرد و گفت: اراده مقامات ایران و ترکیه توسعه روابط دوجانبه است و پس از اجرای برجام و عبور از تحریم‌ها، زمینه برای تحرکی جدید در روابط دو کشور فراهم شده است. همچنین روحانی در بخش مهمی از گفته‌های خود، با اشاره به وضعیت غم‌بار مسلمانان میانمار تاکید کرد: در میانمار فاجعه‌ای بزرگ در حال رخ دادن است و توقف سریع خشونت‌ها و جنایت علیه مسلمانان روهینگیا و رسیدگی فوری به وضعیت آسیب‌دیدگان و پناهندگان باید هدف جمعی سران کشورهای اسلامی باشد. رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه کمک‌های انسان‌دوستانه ایران به‌زودی برای مسلمانان آسیب‌دیده میانمار ارسال می‌شود، گفت: همفکری و همکاری کشورهای اسلامی و به ویژه ایران و ترکیه در این زمینه می‌تواند بسیار مهم و تاثیرگذار باشد. وی افزود: ایران و ترکیه و دیگر کشورهای اسلامی باید در کنار کمک‌های انسانی به مسلمانان در میانمار، به دنبال ایجاد فشار بین‌المللی بر دولت میانمار برای توقف خشونت‌ها علیه مسلمانان باشند. امیدوارم نشست درباره میانمار پیامی بسیار روشن و قوی به کسانی بدهد که در میانمار علیه مسلمانان اعمال خشونت می‌کنند.
افزون بر گفته‌های رئیس‌جمهور کشورمان، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه نیز در این دیدار با ابراز خشنودی از روابط بسیار نزدیک و دوستانه کشورش با جمهوری اسلامی ایران گفت: دو کشور برنامه‌های متعددی برای توسعه روابط در زمینه‌های مختلف دارند. اردوغان ایران و ترکیه را کشورهای بزرگ منطقه دانست و با تاکید بر اینکه همکاری‌های دو کشور در هر زمینه‌ای سازنده است، گفت: حفظ تمامیت ارضی کشورهای منطقه بسیار مهم است. همچنین، رئیس‌جمهور ترکیه با ارائه توضیحاتی درباره کمک‌های کشورش به مسلمانان در میانمار اظهار کرد: بسیار امیدوارم در اجلاس سران بیانیه‌ای در زمینه میانمار صادر کنیم. می‌توانیم با ایران در این زمینه اقدامات مشترکی داشته باشیم و باید به مسئولان میانمار برای توقف فوری خشونت‌ها هشدار جدی دهیم.
نامه مجدد ظریف به دبیرکل سازمان ملل متحد در مورد وضعیت مسلمانان میانمار
علاوه بر گفته‌های رئیس‌جمهور کشورمان، محمد‌جواد ظریف در نامه‌ای به دبیر کل سازمان ملل مراتب اعتراض و نگرانی ایران را نسبت به جنایات دولت و برخی از شهروندان تندروی میانماری علیه مسلمانان روهینگیا، ابراز کرد و خواهان اقدام فوری جامعه جهانی به‌ویژه سازمان ملل متحد شد. ظریف در این نامه نوشت: «پیرو نامه اینجانب مورخ 17 دی 1395 مایلم بار دیگر توجه شما را به وضعیت نگران‌کننده اقلیت مسلمان روهینگیا در میانمار جلب کنم. اخبار هولناکی که اخیرا از آن منطقه به‌دست آمده، عمق جنایات علیه این اقلیت مسلمان را آشکار می‌کند. حملات سازمان‌یافته و بی‌رویه برخی عناصر تندرو و عوامل وابسته به نیروهای امنیتی علیه روهینگیایی‌ها منجر به از دست رفتن جان تعداد قابل توجهی از مسلمانان شده و سابقه تبعیض، بی‌عدالتی و ناامیدی در آن کشور را وخیم‌تر کرده است. وخامت اوضاع باعث جریحه‌دار شدن احساسات مردم دنیا فارغ از مذهب و ملیت آنها شده است. در صورت عدم رسیدگی به نقض سازمان‌‌یافته و گسترده حقوق اساسی مسلمانان روهینگیا، افراطی‌گری افزایش و خشونت حتی فراتر از مرزهای میانمار گسترش می‌یابد و به عامل بی‌ثباتی در کل منطقه تبدیل می‌شود.»
وزیر امور خارجه کشورمان در  ادامه نوشت: «اجبار مردم به خروج از سرزمین خود و کوچ اجباری به دیگر کشورها این بحران ریشه دار را حل نخواهد کرد. دولت میانمار باید به نگرانی‌های طولانی‌مدت و وضعیت اسفناک اقلیت مسلمان خود رسیدگی و حقوق آنها را به طور موثر رعایت کند و آنها را همانند دیگر شهروندان میانمار به رسمیت بشناسد و از آنها در مقابل خشونت و تبعیض حفاظت کند. جامعه بین‌الملل و کشورهای مسلمان از دولت میانمار انتظار دارند خشونت جاری علیه اقلیت مسلمان روهینگیا را فورا متوقف کند و دسترسی بدون مانع برای ارائه کمک‌های بشردوستانه به مناطق خشونت‌زده را فراهم آورد. همچنین ضروری است دولت میانمار مرتکبین این جنایت‌ها را محاکمه کند و اقدامات لازم را جهت پیشگیری از وقوع مجدد آن صورت دهد. جای بسی ناامیدی است که هنوز به چنین خواسته‌های حداقلی جهانی پاسخی داده نشده است. همچنین، انتظار می‌رود سازمان ملل متحد به سرعت وارد عمل شده و اقدامات لازم را برای پاسخ به نگرانی‌های بین‌المللی درباره وضعیت وخیم در میانمار انجام دهد. حمایت سازمان ملل از کاهش خشونت، اطمینان از ارائه کمک‌های بشردوستانه به افراد نیازمند و یافتن راه حلی پایدار برای این بحران، ضروری به نظر می‌رسد و سازمان ملل باید فورا اقدام کند. جمهوری اسلامی ایران آمادگی و تمایل دارد از تمامی تلاش‌ها برای دستیابی به راه‌حلی پایدار و مسالمت‌آمیز برای این بحران حمایت و از استیفای کامل حقوق بشر، سلامت و امنیت اقلیت مسلمان روهینگیا در میانمار اطمینان حاصل کند.
سران کشورهای اسلامی در اجلاس آستانه خواستار پایان خشونت‌ها در میانمار شدند
سران شرکت‌کننده در نشست علم و فناوری سازمان همکاری‌‌های اسلامی در بیانیه‌ای بر ضرورت پایان بخشیدن به خشونت‌ها، ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه و همچنین رسیدگی به وضعیت آسیب‌دیدگان و آوارگان میانماری تاکید کردند. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در دیدار با روسای جمهوری ترکیه، ونزوئلا، آذربایجان، قزاقستان و ازبکستان بر ضرورت توجه جدی جهان اسلام به وضعیت آسیب‌دیدگان مسلمان و آوارگان منطقه روهینگیا میانمار تاکید کرده بود. سران کشورهای اسلامی حاضر در اجلاس علم و فناوری سازمان همکاری‌های اسلامی، در نشستی فوق‌العاده وضعیت مسلمانان آسیب‌دیده و آوارگان میانمار را بررسی کردند و ضمن ابراز نگرانی شدید از جنایت و خشونت علیه مسلمانان منطقه روهینگیا در میانمار، خواستار توقف فوری حمله به مسلمانان در این منطقه شدند. در این بیانیه همچنین سران حاضر در اجلاس آستانه، بر ضرورت سازمان‌دهی جمعی و همکاری کشورهای اسلامی برای ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به آسیب‌دیدگان و آوارگان تاکید کردند.
اعلام آتش‌بس یک‌جانبه شبه‌نظامیان روهینگیا
در میانه افزایش توجهات و اعتراضات کشورهای اسلامی به اقدامات دولت میانمار در جنایت علیه مسلمانان در منطقه روهینگیا، شبه‌نظامیان مسلمان در اقدامی که می‌تواند بهانه‌ها را برای اتمام حملات کاهش دهد، به طور یکجانبه اعلام آتش‌بس کردند.  به گزارش ایلنا، شبه‌نظامیان مسلمان که تحت عنوان «ارتش آزادی‌بخش روهینگیای آراکان» با دولت میانمار  می‌جنگند، اعلام کرده‌اند با هدف اجازه دادن به فعالیت‌های انسان‌دوستانه در مناطق جنگ‌زده از یک‌شنبه (دیروز) به طور یکطرفه آتش‌بس خواهند کرد. نیروهای دولتی میانمار هنوز تمایل خود به رعایت این آتش‌بس را اعلام نکرده‌اند. همزمان شبه‌نظامیان روهینگیایی از نیروهای امنیتی و نظامی دولتی هم خواسته‌اند با هدف از سرگیری کمک‌های انسان‌دوستانه از امروز حملات خود را متوقف کنند. اعلام آتش‌بس یکطرفه از سوی شبه‌نظامیان مسلمان در حالی عنوان می‌شود که روز گذشته یکی از مقام‌های میانمار به بی‌بی‌سی گفت دولت فقط به بعضی از مسلمانان روهینگیا که از کشور گریخته‌اند، اجازه بازگشت می‌دهد و همه آنان مجاز به بازگشت نیستند. «وین میات آی» یکی از وزرای دولت میانمار گفته فقط مسلمانانی می‌توانند باز‌گردند که ثابت کنند شهروند میانمار بوده و در این کشور زندگی کرده‌اند. بر این اساس، اکثر مسلمانان روهینگیا نمی‌توانند به کشورشان بازگردند چون آنها شهروند میانمار به حساب نمی‌آیند و بیشتر مردم این کشور، آنها را مهاجران غیرقانونی از بنگلادش می‌دانند. مجموع این روند نشان‌می‌دهد که علی‌رغم وحدت کشورهای اسلامی برای کمک‌رسانی به مسلمانان میانمار، بحران اخیر با پیچیدگی‌های جدی مواجه خواهد بود و به‌طور حتم تنها اقدام عملی (نه صدور بیانیه) کشورهای مسلمان است که می‌تواند در روند حل مسئله تاثیر مثبت داشته باشد.

 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما