هیچ عبادتی بالاتر از فرهنگ و هنر نیست

در بزرگداشت «فرهنگ شریف» مطرح شد؛

هیچ عبادتی بالاتر از فرهنگ و هنر نیست

20 شهریور 1396 14:17

مراسم یادبود فرهنگ شریف - آهنگساز و نوازنده تار - با حضور اهالی برجسته موسیقی ایران در حالی برگزار شد که بسیاری از دوستداران آن مرحوم پشت در و به صورت ایستاده، مراسم را از مانیتورها دنبال می‌کردند. حسین الهی قمشه‌ای درباره موضوع «کرامت موسیقی» در این مراسم سخنرانی کرد و گفت:

مراسم یادبود فرهنگ شریف - آهنگساز و نوازنده تار - با حضور اهالی برجسته موسیقی ایران در حالی برگزار شد که بسیاری از دوستداران آن مرحوم پشت در و به صورت ایستاده، مراسم را از مانیتورها دنبال می‌کردند. حسین الهی قمشه‌ای درباره موضوع «کرامت موسیقی» در این مراسم سخنرانی کرد و گفت: «هیچ عبادتی بالاتر از فرهنگ و هنر نیست و چه بهتر انسان خودش را در معبد زیبایی وقف کند. من خودم را شخصا وقف می‌کنم تا موجبات اعتلای هنر و فرهنگ فراهم شود و زیبایی و نیکویی که در حال حاضر دوای درد بشریت است، رونق پیدا کند.» او ادامه داد: «وقتی شما وارد عالم هنر و ساحت فرهنگ می‌شوید، گذشته و آینده‌ای وجود ندارد بلکه عالم افلاطون و مقدس است؛ زیرا در این عالم می‌بینید که همه درباره آفریدگار جهان صحبت می‌کنند. فرهنگ سه کلمه زیبایی، دانایی و نیکویی است که هر سه ارتباط مستقیم با ابدیت پیدا می‌کنند. هنرمندان چه در غرب و چه در شرق همیشه هنر به ویژه موسیقی را هدیه‌های الهی تلقی می‌کنند. هایدن می‌گوید هر صبح که پشت پیانو می‌نشستم تا آهنگ بسازم، اگر اختلال در کارم پیش می‌آمد متوجه می‌شدم کاری انجام دادم که نباید انجام می‌دادم. موسیقی بزرگ‌ترین مظهر عقلانیت ماست.»
قمشه‌ای در بخش دیگری از سخنانش افزود: «ریتم، آگاهی از اسرار پشت پرده عالم است. گفته اند هر کسی در اسرار عالم تعقل کند به رقص می‌آید. مولانا از مشاهده اتفافاتی که کسی ندیده بوده به وجد می‌آمده و به همین دلیل تا آخر عمر خود چرخید و رقصید. کرامت موسیقی همه برکاتی را که نصیب انسان شده است در بر می‌گیرد. ریاضیات نیز موسیقی عالم ماده است.» وی اضافه کرد: «شکسپیر هم درباره موسیقی گفته است اگر موسیقی غذای عشق است، پس بزنید. اگر کسی از موسیقی خوشش نمی‌آید او را باید برای هر گونه جنایت و دزدی انتخاب کرد. اگر استاد شریف که تمام اوصاف فرهنگ درون آن هست، ستوده شد به دلیل آن بود که تمام صفات خوب در آن متبلور بود. قطعات موسیقی او همیشه فاخر و شایسته بود.» این فیلسوف با بیان اینکه مهم‌ترین کرامت موسیقی، خبر جاودانگی است، افزود: «موسیقی خبر می‌دهد که نگران نباش اتفاقی برایت نمی‌افتد. عالم دیگر از موسیقی ساخته شده است. ظاهرا این جمله را شوبرت- آهنگساز اتریشی گفته است: هیچ‌کس به اندازه موسیقی‌دان از بهشت خبر ندارد. این آهنگ‌ها از آنجا می‌آید. کرامت موسیقی خیال آدم را راحت می‌کند که این عالم حساب و کتاب دارد.» قمشه‌ای همچنین بیان کرد: «من و استاد شریف پا به سن نگذاشتیم و کهنسال نشدیم، بلکه هر روز بچه‌تر شدیم. یکی از ثروت‌های فرهنگی ما سازهای سلو بود. کنهسالی برای آدم‌هایی است که خود را خاک می بینند. ما هم اگر فکر کنیم خاکیم از خاک هم کمتر می‌شویم و شان و منزلتی را پیدا نمی‌کنیم. من بارها اعلام کرده ام ما در مراسم‌های عزاداری شاهد ریتم هستیم، پس عزاداری‌های ما جشن هستند. ریتم بیانگر شادی است. ریتم به این معناست که همه چیز درست است و نگران چیزی نباش.» قمشه‌ای در بخش دیگری از صحبت‌هایش به استاد شجریان اشاره کرد و گفت: «خدا استاد شجریان را حفظ کند.»

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما