معاونان نجفی غیرقانونی هستند!

تذکر یک عضو شورا به شهردار تهران:

معاونان نجفی غیرقانونی هستند!

20 شهریور 1396 14:17

انتظار می‌رفت با همسویی سیاسی شورای شهر و شهرداری تهران، حاشیه‌های شورا هم کمتر شود اما این اتفاق نیفتاد. هنوز صداهای مستقلی هم از شورای تهران به گوش می‌رسد و این نشان می‌دهد که منافع شهروندان قربانی منافع حزبی نمی‌شود.

گروه اجتماعی - انتظار می‌رفت با همسویی سیاسی شورای شهر و شهرداری تهران، حاشیه‌های شورا هم کمتر شود اما این اتفاق نیفتاد. هنوز صداهای مستقلی هم از شورای تهران به گوش می‌رسد و این نشان می‌دهد که منافع شهروندان قربانی منافع حزبی نمی‌شود. محمد علیخانی، عضو شورای شهر به نجفی، شهردار تهران، تذکر داده که هر سه معاونی که انتصاب کرده، بازنشسته هستند و این غیر‌قانونی است. اینکه چرا در این مدت، شورایی‌های لیست امید که با شعار قانون‌گرایی و شفافیت وارد شورا شدند، در مقابل این تخلف سکوت کرده بودند هم جای سوال دارد. 
در جلسه روز گذشته شورای شهر یک اتفاق دیگر هم افتاد. اگرچه قرار بود در دور جدید کار شورا جلسات روزهای یک‌شنبه و سه‌شنبه به طور کامل علنی باشد، اما این اتفاق نیفتاد. دیدار نجفی با اعضای شورای شهر پشت درهای بسته و بدون حضور خبرنگاران اتفاق افتاد. 
فارغ از این حاشیه‌ها، در جلسه شورا یک موضوع خاص بررسی شد. در دوره قالیباف هر سال شاهد بودیم که شهرداری برای مراسم اربعین در کربلا، میلیاردها تومان از بودجه شهر تهران را هزینه می‌کند؛ هزینه‌هایی که هیچ‌وقت به طور شفاف در مورد آنها توضیحی داده نشد. برگزاری نمایشگاه‌هایی مثل عطر سیب و فروش وسایل تزئینی عزاداری محرم به قیمت‌های ارزان و تخفیف‌های بسیار به اسم هیات‌های عزاداری از جیب مالیات‌دهندگان تهرانی، سوال‌های بی‌جوابی بود که در دوره قالیباف کسی به آن جوابی نداد. 
حکم وزارت کشور برای هزینه‌های اربعین
حسن رسولی، عضو شورا، در واکنش به عملکرد شهرداری دوره قالیباف درباره هزینه‌کرد اربعین، با بیان اینکه من نگران قسم اعضای شورا در مورد انضباط مالی هستم، گفت: قانون شهرداری‌ها اجازه نمی‌دهد که پول شهردار تهران خارج از شهر هزینه شود و حالا می‌گویید که در 8 کمیته پوشش مراسم اربعین فعال هستید؟
وی افزود: درست است که وزیر کشور برای شهرداری تهران در پوشش مراسم اربعین حکم زده اما به وزیر کشور تذکر می‌دهم که قائم مقام شورا نیست که اینچنین سخن می‌گوید و اگر هزینه‌ای برای شهرداری ایجاد می‌کند، هزینه‌هایش را خودش بدهد. 
برای کربلا داوطلبانه کار کنند
محمدجوادحق‌شناس، رئیس کمیسیون فرهنگی شورا نیز با بیان اینکه نباید از روح اربعین فاصله بگیریم، گفت: در قالب پاداش و حق ماموریت نباید اقدامات داوطلبانه را تحت‌الشعاع قرار دهیم؛ پیشنهاد می‌شود افرادی که مایل به ارائه خدمات در نجف و کربلا هستند را داوطلبانه و بدون حق ماموریت و پاداش به کربلا ببریم. 
تحت‌الشعاع قرار گرفتن اقدامات مردمی‌اربعین
احمد مسجد‌جامعی، دیگر عضو شورای شهر تهران، اما بر لزوم محوریت موضوع خدمات شهری در اربعین امسال تأکید کرد. وی موافق هزینه‌کرد شهرداری در اربعین است اما تاکید دارد: امسال پیشنهاد می‌شود محوریت خدمات را در حوزه خدمات شهری و نه کارهای دیگر بگذاریم. 
وی با بیان اینکه هزاران سال است که مردم اربعین را زنده نگه داشته‌اند، تصریح کرد: به دلیل پول زیادی که در اربعین توسط شهرداری صرف می‌شود، نگران از بین رفتن اقدامات مردمی‌هستیم. در آیین‌های مردمی‌به مردم نظم‌بخشی و دخل و تصرف نکنید و مفاهیم دینی را سطحی نکنیم. 
شهرداری در کربلا سرویس بهداشتی بسازد
مسجدجامعی افزود: در کربلا سرویس بهداشتی بسیار ضروری است و پیشنهاد می‌شود شهرداری به جای پتو و غذا، سرویس بهداشتی بسازد؛ اقدامات شهرداری باید وجه تکمیلی اقدامات مسئولان کربلا باشد چراکه استاندار کربلا به من گفت که ما نهال می‌کاریم؛ اما شما می‌آیید برای برپا کردن چادر نهال‌ها را می‌کنید و اقدامات نباید در تعارض با یکدیگر باشد. 
بودجه شهرداری برای تهرانی‌هایی که کربلا می‌روند
مجتبی عبداللهی، معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، هم در گزارشی که در مورد فعالیت‌های شهرداری در اربعین کربلا داد، تاکید کرد که شهرداری در عراق ساخت و ساز نکرده و فقط مدارسی را برای اسکان زائران آماده کرده است. 
عبداللهی با اشاره به اینکه در وزارت کشور 13 کمیته در رابطه با مراسم اربعین وجود دارد، گفت: شهرداری تهران در هشت کمیته از این 13 کمیته عضویت دارد و بر اساس حکم وزیر کشور، شهرداری تهران ماموریت‌هایی همچون جمع‌آوری زباله و نخاله، نگهداشت فضای سبز، تامین آب مورد نیاز، تهیه سرویس بهداشتی و. . . را به عهده دارد. 
وی با اشاره به سخنان هفته گذشته حبیب‌زاده، عضو شورا، در رابطه با اینکه سال گذشته این کمیته نزدیک به 15 میلیارد تومان هزینه کرده است، گفت: صحبت‌های آقای حبیب‌زاده صحت دارد‌؛ بله ما فقط پنج میلیارد تومان اعتبار داشتیم و همواره از بودجه مصوب بیشتر هزینه کرده‌ایم. فراموش نکنیم ایران دو میلیون و 500 هزار نفر زائر به اربعین اعزام می‌کند که یک‌‌پنجم آنها تهرانی هستند.  

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما