داعش در حال نابودی است، اما تا پای جان می‌جنگد

دفن داعشی‌ها با بولدوزر

داعش در حال نابودی است، اما تا پای جان می‌جنگد

20 شهریور 1396 14:39

هلن کوپر، کارشناس مسائل بیبن‌المللی در یادداشت خود در روزنامه نیویورک‌تایمز آخرین وضعیت گروه تروریستی داعش را مورد بررسی قرار می‌دهد. کوپر بر این باور است که آخرین بازمانده‌های داعش نیز همانند همقطاران پیشین خود خواهان مرگ و شهادت هستند و از همین جهت هیچ ابایی از مبارزه تا پای جان ندارند. همین موضوع می‌تواند سرعت نابودی داعش را با تاخیر مواجه کند. 

هلن کوپر، کارشناس مسائل بیبن‌المللی در یادداشت خود در روزنامه نیویورک‌تایمز آخرین وضعیت گروه تروریستی داعش را مورد بررسی قرار می‌دهد. کوپر بر این باور است که آخرین بازمانده‌های داعش نیز همانند همقطاران پیشین خود خواهان مرگ و شهادت هستند و از همین جهت هیچ ابایی از مبارزه تا پای جان ندارند. همین موضوع می‌تواند سرعت نابودی داعش را با تاخیر مواجه کند. 
کوپر در این یادداشت که سایت دیپلماسی ایرانی آن را ترجمه و بازنشر کرده، می‌نویسد: چند روز پیش کاپیتان مایک اسپنسر از اعضای نیروی دریایی ایالات متحده، با جنگنده اف 18خود از یک ناوهواپیمابر به هوا بلند شد تا برای نیروهای عراقی در حال پیشرفت در شهر تل‌عفر، یکی از آخرین پایگاه‌های داعش، پشتیبانی هوایی تامین کند. اسپنسر، پس از 6 ساعت درگیری، بر سر نیروهای موسوم به داعش، بمب‌های هدایت شونده ریخت که باعث نابودی سنگر آنها و احتمالا کشته شدن بسیاری از آنان شد. پس از آن دو پایگاه دیگر داعش نیز به همین صورت منهدم شد. نقشه عراق، نشان می‌دهد داعش با کاهش شدید قلمروش در حال شکست است، اما مقامات آمریکایی می‌گویند که این امر، بر سرعت مبارزه آنان هیچ تاثیری نداشته است. ستیزه‌جویان، بسیاری از پایگاه‌های خود را در شهرها و روستاهای عراق را از دست داده‌اند، از جمله در بعقوبه، ابوغریب، فلوجه، رمادی، تکریت، موصل و تل‌عفر. 
اسپنسر می‌گوید: «قطعا ما پیروز خواهیم شد، اما ستیزه‌جویان تا آخرین نفس می‌جنگند و تا می‌توانند نیروهای ما را می‌کشند.» از رقه تا موصل تا ولایت ننگرهار در افغانستان، پیکارجویان موسوم به داعش تصویر شورشگران سرسختی را نشان می‌دهند که به نظر نمی‌رسد متوجه باشند در حال شکست خوردن هستند. حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، روز پنج‌شنبه بر ادامه مبارزه تاکید کرد. او گفت: «هر کجا که هستید، ما برای رهایی خواهیم جنگید و شما مجبور هستید یا تسلیم شوید یا بمیرید.»
در حالی که تعداد کمی‌از پیکارجویان تسلیم می‌شوند و برخی دیگر به ترکیه می‌گریزند، اما بسیاری دیگر نیز تا زمانی که کشته شوند، می‌جنگند. ژنرال استفن جانسون تاونسند، فرمانده نیروهای آمریکایی در جنگ علیه داعش عراق و سوریه، گفت روزهای آخر مبارزه در موصل، دومین شهر بزرگ عراق، بدترین جنگی بود که تاکنون شاهد آن بوده است. به گفته خلبانان ارتش آمریکا، جنگجویان داعش رفتاری متفاوت با جنگجویان القاعده و طالبان دارند؛ آنان موضع خود را در جنگ رها نمی‌کنند. آنها تا زمانی که به معنای واقعی کلمه ساقط نشده باشند، تسلیم نمی‌شوند به طوری که حتی برخی از جنگجویان داعش در موصل که حاضر به تسلیم نشدند، توسط نیروهای امنیتی عراق با بولدوزر دفن شدند. 
هنگامی‌که نیروهای آمریکایی، محل جنگ را ترک می‌کنند، بدون توجه به شدت درگیری و شکست، نیروهای داعش اغلب دوباره به محل بر می‌گردند و آنجا را اشغال می‌کنند. 
13 آوریل،ژنرال جان وات نیکلسون جونیور، فرمانده نیروهای آمریکایی در جنگ افغانستان، به نیروهای خود دستور داد بمبی بزرگ را بر سر نیروهای داعش در اچین یکی از ولسئوالی‌های ولایت ننگرهار رها کنند. این بمب بزرگ باید از پشت یک هواپیمای باربری رها شود و یک بمب گذار معمولی یا جنگنده قادر به حمل آن نیست. با اینکه مشخص نیست چه تعداد جنگجویان داعش در این بمب‌گذاری کشته شده‌اند، اما سربازان افغانستانی لشگر 201 مستقر در نزدیکی منطقه، این بمب‌گذاری را جشن گرفته و به نیروهای آمریکایی گفتند، از این بمب‌ها بیشتر استفاده کنند. به گفته مشاوران آمریکایی مستقر در محل، نیروهای محلی افغان نمی‌خواستند خود با جنگجویان داعش درگیر شوند چراکه نیروهای لشگر 201، در یک مبارزه علیه داعش در ماه مارس، 16 نفر را در یک شب از دست داده بودند. زمانی که مشاوران آمریکایی به سربازان افغان گفتند باید به داخل ولایت رفته و منطقه را «تصرف کنند» تا جنگجویان داعش دوباره به آنجا باز نگردند، خوشحالی‌شان تبدیل به سرخوردگی شد. آنها ابتدا از این کار طفره رفتند. 
ریچارد آندرسون، مشاور عملیات آمریکا لشگر 201 در مصاحبه‌ای در 21 اوت گفت: «ما به آنها گفتیم، منتظر‌ایالات متحده آمریکا‌ نباشید، باید منطقه را تصرف کنید اما آنها درک نمی‌کردند. آنها می‌گفتند، شما بمب انداختید، چرا دوباره بمب نمی‌اندازید؟» در نهایت، سربازان افغانی مستقر در بعضی از مناطق ولایت ننگرهار که از سوی نیروهای عملیات ویژه آمریکا و افغانستان پاک‌سازی شده بودند، مستقر شدند. مبارزه هنوز به شدت ادامه دارد. تونلی که در آن بمب انداخته شده بود، کاملا از مبارزان داعش پاک‌سازی نشده است. با اینکه این بمب در ابتدا منطقه را از جنگجویان داعش کاملا پاک‌سازی کرد، اما اکنون خیلی از آنها برگشته‌اند. آندرسون گفت: ‌آنها مشخصا مایل به بازگشت به منطقه‌ای هستند که بمب در آن رها شد.  ‌

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما