طرح 550 هزار هکتاری و جهاد در راه اقتصاد منطقه

طرح 550 هزار هکتاری و جهاد در راه اقتصاد منطقه

20 شهریور 1396 14:39

 هدف ایثار در راه خدا و حمایت از مردم است. جهادگران روزی در مقابل دشمن با تفنگ در عرصه نبرد می‌جنگند و روز دیگر در صلح به دنبال جهاد اقتصادی هستند. جهاد خدمت است به مردم و وقتی که دستور مقام معظم رهبری پشتوانه باشد؛ دیگر هیچ کم ندارد.

 هدف ایثار در راه خدا و حمایت از مردم است. جهادگران روزی در مقابل دشمن با تفنگ در عرصه نبرد می‌جنگند و روز دیگر در صلح به دنبال جهاد اقتصادی هستند. جهاد خدمت است به مردم و وقتی که دستور مقام معظم رهبری پشتوانه باشد؛ دیگر هیچ کم ندارد.
آنان که روزگاری با اسلحه از میهن اسلامی‌مان دفاع می‌کردند، با نصر در جنگ نابرابر آن روز، امروز اسلحه را دم دست گذاشته و با ادوات خاک ورزی خدمت می‌کنند.
به گزارش تابانیوز، در سال 1375 با توجه به پتانسیل زمین‌های کشاورزی و مستعد استان و در سفری که مقام معظم رهبری به خوزستان داشتند؛ طرح احیای زمین‌های کشاورزی استان‌های خوزستان و ایلام به حضرت ایشان پیشنهاد و با موافقت رهبری مقرر شد 550 هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی این دو استان با احداث شبکه‌های فرعی آبیاری و زهکشی، احداث شبکه‌های زهکشی (زیر زمینی، سطحی و…) و همچنین تجهیز و نوسازی اراضی (تسطیح اراضی و احداث جاده بین مزارع) خدمات بزرگی به مردم منطقه صورت بگیرد.
این طرح شامل، شبکه‌های فرعی آبیاری به وسعت 550 هزار هکتار، زهکشی زیر‌زمینی به وسعت حدود 412 هزار هکتار و تجهیز و نوسازی اراضی به وسعت حدود 516 هزار هکتار است که در فاز اول 312 هزار هکتار در 19 شهرستان استان خوزستان و 3 شهرستان در استان ایلام و در فاز دوم بالغ بر 238 هزار هکتار با نظارت جهاد نصر خوزستان اجرا می‌شود.
طرح 550 هزار هکتاری و خیر وافر برای استان خوزستان
از آنجایی که استان خوزستان از مستعدترین زمین‌های کشاورزی است و درست در زمانی که زمین‌های زراعی استان‌های شمالی و شرقی خوزستان زیر برف نهان هستند؛ کشت و کار در این استان با سخاوت زمین و کوشش کشاورزان در رونق و تولید به سر می‌برد.
 بدون شک مرز و بومی که در کشاورزی مستعد است با توجه بیشتر می‌تواند در پویایی اقتصاد منطقه بسیار اثرگذار باشد. با وجود این به دلیل وسعت زمین‌های کشاورزی خوزستان و فقدان کانال‌های آبیاری، بخش بسیار زیادی از پتانسل‌های توسعه کشاورزی، هنوز فعال نشده و تنها طرح 550 هزار هکتاری است که می‌تواند موتور محرکه بخش اعظمی از اقتصاد استان خوزستان باشد.
طرح 550 هزار هکتاری و اقتصاد منطقه
زراعت پررونق، آب و زمین مناسب می‌طلبد. وضعیت معیشت کشاورزان که بخش عظیمی از جمعیت کشورمان را تشکیل داده‌‌اند به صورت مستقیم به میزان حاصلخیزی اراضی کشاورزی وابسته است. به تبع آن نیز توانمندی اقتصادی کشاورزان می‌تواند مبدا تولید ثروت در چرخه خدمات و صنعت کشورمان باشد. به این معنا که کشاورزان غنی می‌توانند از ماشین‌آلات پیشرفته کشاورزی استفاده کنند که به صورت مستقیم در افزایش بهره‌وری کشاورزی و تزریق سرمایه در بخش صنعت اثرگذار خواهند بود.
 بنابراین به واسطه طرح 550 هزار هکتاری مقدمات توسعه اقتصادی منطقه به خوبی فراهم می‌آید. بر اساس ارزیابی‌های کارشناسان به واسطه این طرح تولیدات کشاورزی به میزان 9٫5 میلیون تن در سال افزایش خواهد یافت. این میزان تولیدات به تنهایی قادر است بدون محاسبه سایر درآمدهای نفتی و صنعتی، اقتصاد استان خوزستان را زیر و رو کند.
علاوه بر این افزایش درآمد حاصل از این افزایش تولیدات، 21 هزار میلیارد ریال ارزیابی شده است که به دور از آلودگی‌های زیست محیطی، درآمد سرانه استان را دچار تحول شگرفی خواهد کرد.
یکی دیگر از ظرفیت‌های بی‌نظیر استان خوزستان همجواری با کشورهای حاشیه خلیج فارس است؛ به شکلی که از طریق 7 بندر و سه پایانه مرزی خوزستان  قادر است به راحتی و با حداقل هزینه تولیدات مازاد کشاورزی حاصل از طرح 550 هزار هکتاری را به کشورهای همسایه صادرات کند.
کاهش بار بیکاری روی سرانه جمعیت منطقه (ایجاد 300 هزار فرصت شغلی جدید)، بهبود وضعیت قشر عمدتا مستمند کشاورز، افزایش تولید سرانه، خودکفایی در زمینه محصولات استراتژیک و رفع بسیاری از معضلات اقتصادی که گریبانگیر اقتصاد استان هستند، می‌تواند به عنوان بخشی از کارکردهای اقتصادی طرح 550 هزار هکتاری دانست.
طرح 550 هزار هکتاری و امنیت منطقه
از گذشته‌های دور امنیت مرزها را به مرزنشینان سپرده‌اند و در هر برهه از تاریخ که مرزنشینان دچار ضعف شده‌اند؛ مهاجمان به راحتی سرزمین‌ها را تسخیر کرده‌اند. از آنجایی که طرح 550 هزار هکتاری در بخش اعظم استان خوزستان و بخشی نیز از ایلام بنا نهاده شده است و هر دوی این استان‌ها دارای مناطق بسیار گسترده مشترک مرزی هستند؛ تخلیه این مناطق به واسطه فقر زراعت و ناتوانی اقتصادی ساکنانش با کوچ اجباری مرزنشینان می‌تواند امنیت کشور را با مخاطرات جدی روبه‌رو سازد.
اما همان‌طور که پیش از این بر آن تاکید شد، توسعه کشاورزی و افزایش توان اقتصادی کشاورزان منطقه باعث رونق حاشیه‌های کشور و نقاط مرزی خواهد شد. طبیعتا با رونق مناطق مرزی، زایش جمعیت رخ خواهد داد. تکثر جمعیت و آبادانی شهرهای مرزی می‌تواند همچون سدی نفوذ ناپذیر جلوی هجوم مهاجمان را به کشورمان بگیرد و از این رو طرح منتسب به مقام معظم رهبری علاوه بر کارکردهای اقتصادی می‌تواند اثرات اجتماعی و امنیتی نیز بر منطقه داشته باشد.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما