آغاز لحظه‌شماری برای پایان حیات تروریست‌ها در سوریه

گزارش «روزان» از پیشروی نیروهای حکومت مرکزی در استان دیرالزور

آغاز لحظه‌شماری برای پایان حیات تروریست‌ها در سوریه

19 شهریور 1396 14:10

در روزهای اخیر سیر تحولات سوریه نشان می‌دهد که روزهای پایانی قدرت نیروهای تروریستی در سوریه به اواخر حیات خود نزدیک می‌شوند.

گروه دیپلماسی: در روزهای اخیر سیر تحولات سوریه نشان می‌دهد که روزهای پایانی قدرت نیروهای تروریستی در سوریه به اواخر حیات خود نزدیک می‌شوند. در این میان می‌توان مهم‌ترین تحولات را اکنون در ارتباط با استان دیرالزور در غرب سوریه ارزیابی کرد. در همین زمینه، وزارت خارجه سوریه دیروز (شنبه) اعلام کرد، پس از پایان شکستن محاصره مردم در دیر الزور، نبرد با تروریست‌ها در آستانه پایان قرار گرفته است. همچنین، وزارت خارجه سوریه اعلام کرد: دستاوردهای ارتش سوریه و نیروهای همپیمان در دیر‌الزور نوید پایان تروریسم را می‌دهد و با پاکسازی آخرین وجب از اراضی سوریه از تروریسم تکفیری، نبرد پایان خواهد یافت. علاوه براین، وزارت دفاع روسیه از کشته شدن 40 تروریست داعش از جمله چهار رهبر این گروه در جریان حمله هوایی جنگنده‌های روس در نزدیکی شهر دیر‌الزور در شرق سوریه خبر داد.
در نتیجه تحمیل این شکست‌های بزرگ بر نیروهای تروریستی در استان دیرالزور منابع سوری از ایجاد دودستگی میان تروریست‌های داعش در دیرالزور و فرار و کشته شدن فرماندهان ارشد این گروه در میدان جنگ خبر دادند. در این زمینه، روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی به نقل از شبکه فرات‌پست که در زمینه انتقال اخبار شهر دیرالزور فعالیت دارد، اعلام کرد که داعش از آشفتگی و دودستگی رنج می‌برد و این مسئله خود را در فتواهای ضد و نقیض مفتی‌های داعش یا لغو آنها در برخی مواقع نشان می‌دهد. به گزارش این شبکه، آنچه وخامت این اوضاع را بیشتر کرده است نبود فرماندهان ارشد داعش در میدان جنگ و فرار آنها یا کشته شدنشان در درگیری‌ها یا از طریق جنگنده‌های ائتلاف است که عملیات هلی برن انجام می‌دهند. این شبکه به نقل از منابع نزدیک به داعش نوشت که دودستگی در میان داعشی‌ها به بالاترین سطح خود رسیده است. با انتشار اخبار ضد و نقیض درباره کشته شدن ابوبکر بغدادی، سرکرده داعش اوضاع به دست مجلس شورای داعش افتاده است. اختلافات میان سرکرده‌های داعش طی هفته‌های اخیر به اوج خود رسیده و شامل فرماندهان اصلی نیز شده است. مجموع این روند، نوعی همگرایی را میان قدرت‌های فرامنطقه‌ای برای پایان دادن به بحران سوریه ایجاد کرده است و به نظر می‌رسد مواضع حکومت مرکزی بیش از پیش تقویت شده و در آینده می‌توان چشم‌انداز پایان بحران سوریه را متصور شد. 
آغاز رقابت بر سر شرق، با آغاز حمله نیروهای دموکراتیک سوریه به دیرالزور
 علاوه بر نیروهای حکومت مرکزی، دیروز شنبه شاهد آغاز حملات نیروهای دموکراتیک سوریه به دیرالزور هستیم. این موضوع نشان دهنده آغاز رقابت میان نیروهای تحت حمایت آمریکا با حکومت مرکزی سوریه برای اعمال نفوذ در سوریه است. بر اساس گزارش‌های منتشر شده، نیروهای دموکراتیک سوریه شنبه، 9 سپتامبر، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند که عملیات این گروه با پشتیبانی آمریکا علیه گروه «دولت اسلامی» (داعش) در دیرالزور آغاز شده است. بنابر‌ این اعلامیه، هدف نهایی بیرون‌راندن داعش از مناطق تحت کنترل آن در شمال و شرق رودخانه فرات، نزدیک مرز با عراق است. نیروهای دموکراتیک سوریه ائتلافی از نیروهای کرد و عرب به رهبری «یگان‌های مدافع خلق» (ی‌پ‌گ) است. ی‌پ‌گ شاخه نظامی حزب چپ‌گرایان کرد با نام حزب اتحاد دموکراتیک است. این گروه کنترل بخش‌های عمدتاً کردنشین در شمال سوریه را در دست دارد. نیروهای دموکراتیک سوریه با پشتیبانی ایالات متحده، از نوامبر سال گذشته کارزار خود را برای بازپس‌گیری رقه آغاز کردند. عملیات آنها «خشم فرات» نام گرفت و مرحله نهایی آن برای حمله به خود شهر رقه اوایل ژوئن/ اواسط خرداد آغاز شد. این نیروها اکنون داخل پایتخت خلافت خودخوانده داعش به نبرد کوچه به کوچه با داعش مشغولند و بیش از 65 درصد این شهر را به تصرف خود درآورده‌اند.
موافقت آمریکا با ورود کاروان داعش به دیرالزور
در میانه تحولات اخیر در استان دیرالزور شاهد موافقت آمریکا با ورود بخشی از کاروان داعش به دیرالزور هستیم. سخنگوی ائتلاف بین‌‌المللی تحت امر آمریکا از تعلیق عملیات رصد کاروان افراد مسلح داعش و خانواده‌هایشان که از قلمون غربی به دیرالزور می‌رفتند، خبر داد. به گزارش ایسنا، به نقل از النشره، رایان دیلون، سخنگوی ائتلاف ضد داعش با بیان این مطلب گفت: جنگنده‌های ائتلاف بین‌المللی حریم هوایی منطقه استقرار اتوبوس‌های افراد مسلح داعش و خانواده‌هایشان را ترک کنند و این کار را بنا به درخواست مسئولان روس به دلیل عملیات نظامی‌شان در آن منطقه انجام دادند. وی گفت: نیروهای نظام سوریه به مناطق اطراف نقطه حضور کاروان داعش و خانواده‌هایشان در شرق بادیه سوریه پیشروی کردند. پیشروی نیروهای سوری به این مناطق تاکیدی بر ادامه مسئولیت سوریه نسبت به این اتوبوس‌ها و تروریست‌هاست.
افزایش اجماع جهانی نسبت به بحران سوریه
مجموع روند اخیر نشان می‌دهد که در عرصه جهانی نیز همگرایی برای پایان دادن به بحران سوریه فراهم شده است. در همین راستا، اخیرا شاهد همگرایی میان مواضع کشورهای روسیه و فرانسه نسبت به بحران سوریه هستیم. در تایید این امر سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در کنفرانس خبری مشترک با ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه گفت که دور هفتم مذاکرات آستانه در سیزدهم و پانزدهم ماه میلادی جاری برگزار می‌شود. این وزیر روسی اظهار امیدواری کرد که توافق نهایی پیرامون چهارمین منطقه کاهش تنش در ادلب حاصل شود. وی گفت که پیشرفت گسترده‌ای در روند ثبات اوضاع در سوریه در پی شکل‌گیری مناطق کاهش تنش صورت گرفته است. لاوروف گفت که روسیه و شرکای فرانسوی‌اش دغدغه‌های مشترکی نسبت به فرار تروریست‌ها از سوریه به اروپا و روسیه دارند و مسکو معتقد است که جایگزینی برای از بین بردن آنها در سوریه وجود ندارد. ژان ایو لودریان نیز تصریح می‌کند: ما به مرحله صحبت پیرامون آینده سوریه در دوره پس از داعش نزدیک می‌شویم.
همچنین، در همین ارتباط اظهارات رئیس‌جمهوری ترکیه بسیاری قابل تامل است. به گزارش خبرگزاری آناتولی، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در حاشیه سفر خود به قزاقستان با نورسلطان نظربایف، رئیس جمهور قزاقستان درباره مسائل دوجانبه و منطقه‌ای دیدار و گفتگو کرد. اردوغان در سخنانی خاطرنشان کرد،  نشست‌های آستانه با محوریت بحران سوریه در 14 سپتامبر جاری به منزله مرحله نهایی مذاکرات جهت حل بحران سوریه است. وی در ادامه اظهاراتش بر اهمیت این مذاکرات در حل بحران سوریه تاکید کرد و گفت: در حال حاضر اقدامات مقدماتی به پایان رسیده است. امیدواریم گام‌های ما به نتیجه برسد و پس از آن روند مذاکرات ژنو تسهیل یابد. 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما