جنگ در دیر‌الزور، صلح در آستانه 

جنگ در دیر‌الزور، صلح در آستانه 

19 شهریور 1396 14:10

مناطق بیابانی اطراف شهر دیر‌الزور در شرق سوریه به نقطه کانونی تحولات میدانی سوریه تبدیل شده است‌. 

جنگ در دیر‌الزور، صلح در آستانه 
مناطق بیابانی اطراف شهر دیر‌الزور در شرق سوریه به نقطه کانونی تحولات میدانی سوریه تبدیل شده است‌. 
استفان دی میستورا، نماینده سازمان ملل از مخالفان دولت خواسته است تا شکست خود را بپذیرند‌. 
ارتش اسرائیل در توجیه عملیات هوایی در دیر‌الزور جلوگیری از حملات شیمیایی مشابه خان شیخون و تشکیل هلال شیعی را دلیل اجرای عملیات هوایی عنوان کرده است‌. 

تحولات میدانی در سوریه روز به روز در حال تغییر است و هیچ‌کدام از طرفین نتوانسته‌اند ادعا کنند که توانسته‌اند اوضاع را به نفع خود تغییر دهند‌. در این بین در حالی که مخالفان دولت بشار اسد و نمایندگان او و دیپلمات‌های کشورهای ترکیه، ایران و روسیه خود را برای دور تازه مذاکرات در آستانه قزاقستان آماده می‌کنند، استفان دی میستورا، نماینده سازمان ملل در اظهار نظری کم‌سابقه عنوان کرده که مخالفان سوری باید بپذیرند که شکست خورده‌اند. در همین حال خبرهای رسیده از سوریه نشان می‌دهد که تمرکز نیروهای موافق دولت که حمایت جنگنده‌های روسی  را در پشت سر خود می‌بینند، روی آزاد‌سازی شهر دیر‌الزور  و مناطق اطراف آن است‌. پیشروی‌های حامیان بشار اسد در استان دیر‌الزور و شکستن محاصره این شهر با تعجب کارشناسان غربی همراه شد. شب گذشته اعلام شد که 40 تن از نیروهای وابسته به داعش از جمله وزیر جنگ این گروه در حمله هوایی جنگنده‌های روسی از بین رفته‌اند. در همین حال برخی روزنامه‌های داخل کشور و خبرنگار واحد مرکزی خبر در استان دیرالزور از انتقال سران این گروه در دیر‌الزور به نقاط امن به‌وسیله بالگردهای آمریکایی خبر داده‌اند. در کنار این نیروهای کرد وابسته به نیروهای دموکراتیک سوریه که حمایت جنگنده‌های ائتلاف غرب را پشت خود احساس می‌کنند، اعلام کرده به‌زودی در شمال دیر‌الزور دست به عملیات خواهد زد‌. اما آنچه باعث شد مشخص شود که تا سر و سامان گرفتن اوضاع در سوریه راه درازی باقی مانده است، عملیاتی بود که در پنج‌شنبه شب گذشته در اطراف دیر‌الزور انجام شد و طی آن هواپیماهای جنگی نیروی هوایی ارتش اسرائیل مناطقی در دیر‌الزور را از بین بردند‌. ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای دلیل اجرای این علمیات تهاجمی ‌را از بین بردن توانایی نیروهای وابسته به بشار اسد برای دست زدن به حملات شیمیایی عنوان و اعلام کرد که یک کارخانه ساخت مواد شیمیایی را از بین برده است. در این بیانیه همچنین دلیل اجرای این عملیات جلوگیری از یکسان شدن مناطقی است که موسوم به هلال شیعی شده است. 
از سوی دیگر نماینده دولت سوریه در سازمان ملل، حسام الدین آلا، نتایج تحقیق کمیته تحقیق وابسته به شورای حقوق بشر سازمان ملل درباره استفاده این دولت از سلاح‌های شیمیایی در خان شیخون را رد کرده است. وی در این نامه که در خبرگزاری ایسنا نقل شده‌، تاکید کرد: سوریه هیچ گاه از سلاح شیمیایی استفاده نکرده و نخواهد کرد؛ زیرا اصلا سلاح شیمیایی در اختیار ندارد. 
در این پیام آمده است: سوریه یقین دارد که استفاده از چنین تسلیحاتی جنایت اخلاقی است که باید آن را محکوم کرد. 
نماینده دائم دمشق در سازمان ملل متحد گفت: گزارش کمیته بین‌المللی تحقیق در مورد سوریه دروغ و بی‌اساس است و این کمیته از همان ابتدای تاسیس خود توسط شورای حقوق بشر، گزارش‌ها و بیانیه‌های سیاسی و غیرقانونی صادر می‌کند. وی تأکید کرد: حتی اعضای این کمیته اظهارات غیرعادلانه و غیرمنصفانه‌ای را مطرح می‌سازند. اصرار کمیته بر استفاده از سلاح شیمیایی توسط دولت سوریه، خروج آشکار آن از حیطه وظایفش است. 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما