توسعه میادین ایران با همکاری غول‌های نفتی

استفاده صنعت نفت ایران از لابی نام‌های بزرگ

توسعه میادین ایران با همکاری غول‌های نفتی

19 شهریور 1396 13:46

صنعت نفت ایران در حال حاضر بیش از هرچیز به جذب سرمایه خارجی برای رقم زدن دور تازه‌ای از توسعه نیاز دارد.

گروه اقتصادی: صنعت نفت ایران در حال حاضر بیش از هرچیز به جذب سرمایه خارجی برای رقم زدن دور تازه‌ای از توسعه نیاز دارد. در چنین شرایطی، نام‌های بزرگ بیش از هر چیز می‌تواند به کمک صنعت نفت و گاز ایران بیاید. شرکت‌های بزرگ و شناخته شده بین‌المللی، از یک سو واجد تخصص‌های اساسی و منابع مورد نیاز برای توسعه صنعت نفت ایران هستند و از سوی دیگر، نام این شرکت‌ها آنقدر وزن دارد که می‌تواند به‌عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل در تقابل با طرح‌های ایران‌هراسی دولت ترامپ عمل کند. 
شرکت‌های بزرگ نفتی دارای دو مزیت عمده هستند؛ اول اینکه این شرکت‌ها به سهولت می‌توانند با ابزارهای مختلف منابع مورد نیاز برای توسعه میدان نفت و گاز ایران را تأمین کنند و علاوه بر این، تکنولوژی پیشرفته در این شرکت‌ها حرف نخست را می‌زند. درصورتی که شرایط تدارک دیده شده در قراردادهای IPC برای انتقال تکنولوژی به شرکت‌های ایرانی، به درستی اجرا و رعایت شود، نیاز دوم صنعت نفت و گاز ایران (یعنی دسترسی به تکنولوژی‌های نوین) نیز از طریق همکاری با شرکت‌های بزرگ رفع می‌شود. در کنار مزایای اقتصادی، همکاری با شرکت‌های بزرگ نفتی دنیا، در مقابل طرح‌های ایران‌هراسانه دولت فعلی آمریکا برای ایران بازدارندگی ایجاد می‌کند. شرکت‌های بزرگ نفتی دارای لابی‌های قوی در دولت‌های خود، و بعضاً حتی سایر دولت‌ها، هستند و می‌توانند دولت‌های مختلف در دنیا را ترغیب کنند تا راهی متفاوت از دولت ترامپ، در قبال ایران، پیش گیرند.
همکاری با نام‌های بزرگ نفت و گاز دنیا، به معنای استفاده از لابی‌های آنها نیز خواهد بود. بخش عمده‌ای از سهامد‌اران شرکت توتال فرانسه را آمریکایی‌ها تشکیل می‌دهند و حتی سهم آمریکایی‌ها از کل سهام توتال، بیشتر از سهم فرانسوی‌هاست. سهم آمریکای شمالی از ترکیب سهامداران توتال، 36 درصد است؛ در حالی که فرانسوی‌ها دارای سهم 27.7 درصدی هستند! این بدان معناست که توتال نه تنها دارای نفوذ گسترده در دولت فرانسه است، بلکه دارای لابی قوی‌ای نیز در آمریکاست. اولین قرارداد جدید نفتی برای توسعه فاز 11 پارس جنوبی با کنسرسیومی به رهبری توتال فرانسه امضاء شد. نام‌های بزرگی همچون شل، انی، گازپروم و اینپکس ژاپن نیز برای توسعه میادین نفت و گاز با ایران تفاهمنامه امضاء کرده‌اند. این شرکت‌ها توانایی این را دارند تا در اروپا و آسیا، عزم دولت‌ها را برای همکاری با ایران جدی‌تر کنند؛ علاوه بر این شرکتی نظیر شل دارای لابی گسترده‌ای در نهادهایی نظیر کنگره آمریکاست که در صورت انعقاد قرارداد با این شرکت، این لابی نیز برای ایران سودمند خواهد بود.
همکاری غول‌های نفتی در آزادگان
در همین حال طبق آخرین اخبار به طور کلی 51 شرکت بین‌المللی برای حضور در مناقصه‌های نفتی ایران انتخاب شده‌اند که از این 51 شرکت 17 شرکت برای حضور در مناقصه میدان نفتی آزادگان اعلام آمادگی کرده‌اند که از این 17 شرکت دعوت شد و سفر سه روزه‌ای به تهران داشتند که در این سفر جلسات توجیهی برای این شرکت‌ها برگزار شد. از سوی دیگر اقداماتی فراهم شد تا شرکت‌هایی که تمایل دارند از محل میدان آزادگان و امکاناتی که قرار است میدان در اختیارشان قرار دهد، بازدید کنند که از 17 شرکت 11 شرکت از محل میدان بازدید کردند. این بازدید به صورت انفرادی بوده و پس از آن به شرکت‌ها برای تشکیل کنسرسیوم فرصت داده شده است، البته کنسرسیوم‌ها هنوز به طور رسمی معرفی نشده‌اند؛ اما قرار است این کار در مهلت قانونی انجام شود.
شرکت رس‌نفت از روسیه، شرکت‌های CNPC و ساینوپک از چین، شرکت انی از ایتالیا، شرکت مرسک از دانمارک، شرکت OMV از اتریش، شرکت ONGC از هند، شرکت پرتامینا از اندونزی، شرکت پتروناس از مالزی، شرکت شل از هلند، شرکت وینتر شال از آلمان، شرکت توتال از فرانسه و یک شرکت تایلندی در مناقصه میدان نفتی آزادگان حضور خواهند داشت. طبق گفته مسئولان روند برگزاری مناقصه آغاز شده، اما زمان‌بر خواهد بود و ممکن است طی 6 ماهه آینده صورت بگیرد.
نشست همکاری توتال با شرکت های داخلی
در همین حال روز گذشته رضاخیامیان، رئیس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت در گفتگو با ایرنا اعلام کرد، نشستی بین شرکت توتال فرانسه و سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران برای بررسی چگونگی همکاری در فاز 11 پارس جنوبی تا چهارشنبه هفته جاری برگزار می‌شود. خیامیان درباره مشارکت شرکت‌های بین‌المللی با سازندگان ایرانی گفت: برای نخستین بار در مذاکرات مربوط به قرارداد فاز 11 پارس جنوبی با توتال، وزارت نفت از سازندگان داخلی دعوت کرد. این مقام مسئول ادامه داد: قرار است توتال در این نشست، توضیحات لازم را درباره‌ نیازهای خود برای اجرای فاز 11 پارس جنوبی اعلام کند تا سازندگانی که تمایل به همکاری داشته و از استانداردها و معیارهای لازم برخوردارند، همکاری خود را آغاز کنند.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما