دعوای جامعه پزشکی سر کاهش تعرفه‌ها

رادیولوژیست‌ها هم به متخصصین بیهوشی پیوستند

دعوای جامعه پزشکی سر کاهش تعرفه‌ها

19 شهریور 1396 13:46

حقوق کارگری در ایران ماهی یک میلیون تومان است. کارگران معمولا نه پاداشی دارند، نه عیدی و سنوات پایان سالی دریافت می‌کنند، نه بیمه درست و حسابی دارند. از گرسنگی ناشی از چند ماه حقوق عقب افتاده هم بمیرند، کسی به داد خودشان و خانواده‌شان نمی‌رسد. صدایشان هم به جایی نمی‌رسد و به ندرت مردم و رسانه‌ها از مصیبت‌های این قشر خبردار می‌شوند. 

مهدخت قویدل - حقوق کارگری در ایران ماهی یک میلیون تومان است. کارگران معمولا نه پاداشی دارند، نه عیدی و سنوات پایان سالی دریافت می‌کنند، نه بیمه درست و حسابی دارند. از گرسنگی ناشی از چند ماه حقوق عقب افتاده هم بمیرند، کسی به داد خودشان و خانواده‌شان نمی‌رسد. صدایشان هم به جایی نمی‌رسد و به ندرت مردم و رسانه‌ها از مصیبت‌های این قشر خبردار می‌شوند. 
 در مملکتی که وضع کارگران اینقدر اسف‌بار است، دعوای هر روزه پزشکان و پرستاران و سایر رشته‌های پزشکی سر حقوق‌های چند میلیونی که نه، سر دیر شدن پرداخت کارانه‌های چند میلیونی‌شان، حکم نوبر بهار را دارد. دعواهایی که به خاطر قدرت مالی این قشر، بازتاب‌های رسانه‌ای گسترده‌ای هم دارد. 
مسئله از جایی شروع می‌شود که پزشکان، پرستاران و سایر رشته‌های پزشکی معتقدند که کارشان جزء سخت‌ترین مشاغل روی زمین است. حتی معتقدند کارشان از کار معدن هم سخت‌تر است. تا چند وقت پیش، معترضان اصلی این وضع، جامعه پرستاران بودند که به حقوق بالای پزشکان اعتراض داشتند و می‌گفتند همه کارها را ما می‌کنیم، اما حقوق و کارانه پزشکان تفاوت زمین تا آسمان با دستمزد ما دارد. البته اعتراضات‌شان عملا به نتیجه چندانی نرسید و فاصله حقوقی پزشکان و پرستاران اصلاح نشد. 
دانشجویان سال‌های آخر پزشکی معترضان دیگر این وضعیت هستند؛ آنها می‌گویند همه کارها را ما انجام می‌دهیم و ساعت‌های کشیک طولانی در بیمارستان داریم؛ اما همه حقوق و کارانه به جیب پزشکان می‌رود و سهمی ‌از آن به ما نمی‌رسد. این دانشجویان هم راه به جایی نبردند و پزشکان همچنان از نظر مالی خدایی می‌کنند. تنها بحث‌هایی مطرح شد که ساعات طولانی کشیک دانشجویان پزشکی در بقیه دنیا سال‌هاست که ورافتاده و ادامه این روش در ایران نوعی سرکیسه کردن دانشجویان پزشکی به نفع اساتید بیمارستان‌های آموزشی است؛ این بحث هم در نطفه خفه شد. 
بعد هم داستان تعرفه‌ها پیش آمد. سال گذشته وقتی صحبت‌هایی از سوی دولت مطرح شد که تعرفه ویزیت پزشکان با افزایش 10 درصدی مواجه نمی‌شود، بخشی از جامعه پزشکی و جراحی فریاد وامصیبتا سر داد که با این حقوق‌ها کار نمی‌کنیم! گفتند تا تعرفه‌ها افزایش پیدا نکند، پزشکی به صرفه نیست. 
پزشکان در حالی به احتمال تغییر نکردن تعرفه‌ها اعتراض می‌کردند که به شهادت موافقان و مخالفان طرح تحول سلامت، اجرای این طرح پزشکان را ثروتمند کرده است. 
خبر کاهش تعرفه بیهوشی در هفته‌های اخیر یکی دیگر از حاشیه‌های تعرفه‌ها در حوزه سلامت بود. دیگر همه مردم به تهدیدهای جامعه پزشکی عادت کرده‌اند. آنقدر عادت کرده‌اند که حتی وقتی متخصصان بیهوشی در اعتراض به کاهش 25 درصدی تعرفه بیهوشی در سال 96 مردم را تهدید کردند که اگر وزارت بهداشت کوتاه نیاید، بیماران را بدون بیهوشی عمل می‌کنند، عملا واکنش تندی از رسانه‌ها هم به این اظهارت پول پرستانه که با جان مردم بازی می‌کند، دیده نشد. 
این متخصصان بیهوشی وقتی دیدند تهدیدهایشان به جان مردم کارساز نیست، حالا دست به دامن رئیس‌جمهور شده‌اند. دستیاران رشته بیهوشی در اعتراض به آنچه بی‌عدالتی در تعیین تعرفه‌های پزشکی می‌دانند، به رئیس‌جمهور نامه نوشتند و از وی خواستند به این موضوع ورود کند. آنها می‌گویند اگر قرار است تعرفه خدمات بیهوشی به خاطر کم کردن هزینه‌های طرح تحول سلامت پایین بیاید، باید تعرفه بقیه رشته‌های پزشکی از جمله جراحی هم به همان نسبت کم شود تا عدالت برقرار شود. 
در بخشی از این نامه آمده است: با اجرای طرح تحول سلامت، به دلایل نامشخصی به جای آنکه رفرنس‌های جدید تعرفه‌گذاری در قطب‌های اصلی پزشکی جهان به عنوان دستورالعمل جدید ارزش‌گذاری نظام سلامت در ایران ترجمه و ابلاغ شود، با اعمال فشار بیمه‌ها و به بهانه بومی‌سازی تعرفه‌ها سرانجام طرح اصلاح ارزش‌های نسبی با حمایت دکتر هاشمی، ‌وزیر بهداشت و همچنین دکتر ربیعی، وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی و دیگر اعضای شورای عالی بیمه در دستور کار قرار گرفت. . . مبانی و پایه‌های این بومی‌سازی کاملا غیر شفاف چیست؟ 
رادیولوژیست‌ها هم از دیروز به جمع متخصصین بیهوشی پیوسته‌اند. آنها می‌گویند تصویب کاهش تعرفه برخی خدمات تصویربرداری پزشکی تا 46 درصد، غیر عادلانه است. رادیولوژیست‌ها هم مردم را تهدید کرده‌اند که کاهش تعرفه‌ها باعث کاهش کیفیت خدمات‌دهی آنها می‌شود. 
اما چه کسی تعرفه‌های پزشکی را تعیین می‌کند که هیچ‌کس جزء گروهی خاص از آن راضی نیستند؟ اخیرا یک مقام وزرات بهداشت گفته که تعرفه‌ها در شواری عالی بیمه تصویب می‌شود و ربطی به ما ندارد! اگرچه معلوم نیست تعرفه‌های پزشکی را چه کسی تعیین می‌کند، اما قربانیان اصلی آن مردم هستند. 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما