چالش‌های تشکیل ناتوی اسلامی

چالش‌های تشکیل ناتوی اسلامی

19 شهریور 1396 13:47

محسن رضایی در واکنش به نسل‌کشی مسلمانان میانمار پیشنهاد نیروی نظامی ویژه کشورهای اسلامی را مطرح کرد.سخنی که تقریبا همزمان با ایشان از علی مطهری نیز شنیده شد.

مهدی غفارزاده
محسن رضایی در واکنش به نسل‌کشی مسلمانان میانمار پیشنهاد نیروی نظامی ویژه کشورهای اسلامی را مطرح کرد.سخنی که تقریبا همزمان با ایشان از علی مطهری نیز شنیده شد.
جایگاه مسئولیتی این دو به عنوان دبیر مجمع تشخیص نظام و نایب رئیس مجلش شورای اسلامی و همزمانی بیان این موضوع احتمالا ممکن است از عزمی جدی برای انجام این مهم حکایت کند.
اگر چه پیشنهاد تشکیل نیروی نظامی یا همان ناتوی اسلامی پیش از این نیز توسط افراد مختلف پیشنهاد داده شده بود و به عنوان یک ضرورت مورد بحث و ارزیابی قرار می‌گرفت اما سخنان محسن رضایی کمی اجرایی‌‌تر و با پیشنهاداتی همراه بود.یکی از این پیشنهادات ایجاد این نیروی نظامی با مشارکت ایران، ترکیه، عراق و سوریه بود.
شاید بتوان موضوع ورود نیروی نظامی مشترک با ترکیه را به نوعی با سفر اخیرمقامات نظامی ایران به ترکیه مرتبط دانست.
عراق و سوریه هر دو درگیر جنگ‌های داخلی‌اند و در عمل شاید نیازمند کمک این نیروی نظامی مشترک باشند تا کمک کننده به آن و از سوی دیگر مداخله‌های گاه و بی‌گاه ترکیه در عراق و حمایت‌های آشکارای ترکیه از داعش راه را برای این همکاری کمی سخت کرده است.
اینکه محسن رضایی از نیروهای نظامی کشورهایی مانند عربستان، امارات، کویت و حتی قطر برای مشارکت در این اتحاد نظامی دعوتی نداشته نیز قابل تامل است.
اگر چه پیش‌بینی می‌شود در صورت تشکیل این نیرو حزب الله لبنان بتواند نقش پر رنگی در آن ایفا کند.
نکته‌ای در این  میان خود نمایی می‌کند و آن اسمی است که برای این نیروی نظامی پیشنهاد داده‌اند:‌ سپاه رسول الله(ص).با این ذهنیت و تبادل نام سپاه از اسم عام به نامی که بر نیروی نظامی مشخصی در ایران دلالت دارد با ارتش که در همه کشورها به عنوان نیروی نظامی در مقابل تهدیدات خارجی مسئولیت دارد خود نمایی می‌کند.
موفقیت ارتش ناتو بر اساس پیش نیازهایی بوده و هست که وجود آنها برای تشکیل نیروی نظامی کشورهای اسلامی ضروری است.
وجود سیاست‌های مشترک در بین کشورهای اروپایی از یک سو و منافع اقتصادی مشترک دو اصل اساسی موفقیت ناتو بوده و هست.
در حالی که کشورهای اسلامی نه تنها نتوانسته‌اند به سیاست‌هایی واحد دست یابند بلکه جولانگاه سوریه نمودی از تعارض سیاست‌ها و منافع این کشورهاست.
از سوی دیگر رقابت نفتی عربستان با  ایران نشانه‌ای از تعارضات اقتصادی این کشورهاست.
وجود جنگ‌های گسترده در این منطقه همچون جنگ داخلی عراق و سوریه، اقدامات عربستان علیه قطر، همراهی برخی کشورهای اسلامی با عربستان، موضع‌گیری‌های موافق پاکستان با عربستان و عدم کنترل مرز‌های مشترک با ایران و ایجاد بستر فعالیت‌های تروریستی، همه و همه دستیابی به ناتوی اسلامی را سخت‌تر می‌کند.
در صورتی که منظور محسن رضایی از سپاه رسول الله نام‌گذاری بر همان نیروهای نظامی باشد که امروزه با عنوان محور مقاومت می‌شناسیم این بیم را ایجاد می‌کند که طرف مقابل نیز به ایجاد تشکیلاتی علیه محور مقاومت اقدام کند‌. هر دو مسلمان! تهدید اصلی کشورهای اسلامی غالبا از سوی سایر کشورهای اسلامی با مشاوره‌ها و تحریکات غربی شکل می‌گیرد و این همه دستیابی و کارایی ناتوی اسلامی را سخت کرده است‌.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما