آب، اولویت محیط زیست ایران

بحران مسلمانان میانمار

آب، اولویت محیط زیست ایران

15 شهریور 1396 14:47

با دامنه‌دار شدن بحران اقلیت مسلمان روهینگایی مقیم کشور میانمار که با خشونت‌های زیادی از سوی نیروهای نظامی ‌این کشور روبه‌رو شده‌اند و توقف این اقلیت قومی‌ پشت مرزهای کشور بنگلادش، روزنامه‌های چاپ ایران هم بالاخره گزارش‌های خود مربوط به این رویداد را هر چند با تاخیر روی صفحه اول خود آوردند‌. بیشتر گزارش‌های چاپ شده درباره این حوادث با عکس‌هایی که نشان از وخامت اوضاع اقلیت مسلمان میانمار دارد، تکمیل شده است‌.

با دامنه‌دار شدن بحران اقلیت مسلمان روهینگایی مقیم کشور میانمار که با خشونت‌های زیادی از سوی نیروهای نظامی ‌این کشور روبه‌رو شده‌اند و توقف این اقلیت قومی‌ پشت مرزهای کشور بنگلادش، روزنامه‌های چاپ ایران هم بالاخره گزارش‌های خود مربوط به این رویداد را هر چند با تاخیر روی صفحه اول خود آوردند‌. بیشتر گزارش‌های چاپ شده درباره این حوادث با عکس‌هایی که نشان از وخامت اوضاع اقلیت مسلمان میانمار دارد، تکمیل شده است‌. تنها یک روزنامه انگشت اتهام را به سوی آن سانگ سوچی، رهبر حزب مخالف این کشور که برنده جایزه صلح نوبل است، گرفته و سکوت او در قبال این حوادث را محکوم کرده است‌. برگزاری اولین نشست مطبوعاتی عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط زیست در دولت دوازدهم هم از جمله خبرهای مهمی ‌است که روزنامه‌ها‌ی دیروز بدان پرداخته‌اند. کلانتری بحران آب را بزرگ‌ترین بحران زیست محیطی کشور قلمداد کرده است. 
«جمهوری اسلامی» ‌در گزارشی از مراسم تولید پوشاک روستایی که با حضور وزیر صنعت و معدن و تجارت شریعتمداری و رئیس سازمان برنامه و بودجه نوبخت برگزار شده به نقل سخنگوی دولت نوبخت خبر داده است که آیین نامه‌های برنامه شش توسعه با قید فوریت تنظیم و اجرا خواهند شد‌. همچنین رئیس سازمان برنامه و بودجه از افزایش اختیارات استانداران برای بودجه دستگاه‌های استانی خبر داده است. 
«آرمان» گزارشی دارد از برگزاری جلسه متهمان فروش نفت، این متهمان در ردیف دوم متهمان پرونده بابک زنجانی هستند؛ ولی صحبت‌های رد و بدل شده در دادگاه نشان می‌دهد که این متهمان در پرونده زنجانی کمتر از او مشارکت نداشته‌اند. در بخشی از گزارش روزنامه می‌خوانیم: فلاح هروی بیان کرد: من در زمان بازداشت‌شدن متوجه شدم که امضای من جعل شده است. مقیسه ادامه داد: شما و آقای شمس با تمام وجود دستورات زنجانی را عملی می‌کردید. اگر شما دو نفر نبودید، زنجانی حتی نمی‌توانست50هزار تومان از اموال بیت‌المال را غارت کند. قاضی گفت: شما همین الان اعلام کردید که در 11 صورت‌جلسه امضاشده در سفر بوده‌اید. فلاح هروی گفت: بازپرس به حرف ما توجه نکرده است. مهدوی، وکیل شرکت نفت، خطاب به فلاح گفت: شرکت اس.‌تی.‌تی بنکرز با یک‌میلیون تومان به ثبت رسیده است. آیا این شرکت امکان گشایش ال‌سی داشته است و آیا شما از خرید نفت توسط بابک زنجانی اطلاع نداشته‌اید؟ سمت شما در شرکت‌های وی دکوری بوده یا واقعی بوده است؟ متاسفانه تجارب شما در خدمت دشمن و غارت بیت‌المال قرار گرفت. 
«بهار» با توجه به بالاگرفتن بحث‌ها پیرامون موضوع حصر در سرمقاله به این موضوع پرداخته است از جمله دو شرطی را که یکی از روزنامه‌نگاران اصول‌گرا برای رفع حصر ذکر کرده، به بحث گذاشته است. در اینجا شرط دوم برای رفع حصر را به نقل از سرمقاله روزنامه خراسان می‌خوانیم: شرط دوم این است که آیا «تضمینی» وجود دارد که بعد از رفع حصر اقدامات منجر به حصر مجدداً تکرار نشود و فلسفه حصر منتفی شود یا خیر؟ و این تضمین از ناحیه چه‌کسانی عملیاتی می‌شود؟ به نظر می‌رسد در این باره نقش خود محصورین کلیدی است، به این معنا که می‌توانند نقش تعیین‌کننده‌ای در تداوم یا رفع حصر داشته باشند. 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما