پرداخت مطالبات نفتی هند به ایران

رایزنی تهران و دهلی‌نو برای گسترش مناسبات اقتصادی

پرداخت مطالبات نفتی هند به ایران

15 شهریور 1396 14:48

طی سال‌های گذشته، به‌ویژه در دوران تحریم‌ها، روابط اقتصادی ایران و هند هرچند با محدودیت‌هایی مواجه بود، اما این دو کشور در عمل تبدیل به یکی از شرکای اصلی هم شده بودند. اهمیت روابط اقتصادی دو کشور در زمان تحریم‌ها از آن نظر اهمیت پیدا می‌کرد که هند در میان کشورهایی بود که با وجود تحریم‌ها، به خرید نفت از ایران ادامه داد. در واقع تهران و دهلی‌نو مدتی طولانی است که شرکای برازنده‌ای برای یکدیگر هستند؛

گروه اقتصادی: طی سال‌های گذشته، به‌ویژه در دوران تحریم‌ها، روابط اقتصادی ایران و هند هرچند با محدودیت‌هایی مواجه بود، اما این دو کشور در عمل تبدیل به یکی از شرکای اصلی هم شده بودند. اهمیت روابط اقتصادی دو کشور در زمان تحریم‌ها از آن نظر اهمیت پیدا می‌کرد که هند در میان کشورهایی بود که با وجود تحریم‌ها، به خرید نفت از ایران ادامه داد. در واقع تهران و دهلی‌نو مدتی طولانی است که شرکای برازنده‌ای برای یکدیگر هستند؛ شرکایی که در کنار هم می‌توانند شبه قاره و غرب آسیا را متصل کنند. اکنون نیز چندین پروژه بزرگ مشترک در زمینه انرژی و حمل ونقل، انگیزه‌های آنها را برای پافشاری روی این رابطه بیشتر کرده است. با این همه وجود برخی مطالبات اقتصادی و عدم پرداخت آنها از سوی طرف هندی طی سال‌های گذشته و به ویژه در دولت یازدهم حاشیه‌هایی را ایجاد کرده بود. 
لغو تحریم‌های بین‌المللی بدون شک نقش زیادی در هل دادن هند برای این همراهی داشت. اما چیزهای بیشتری هم وجود دارد. یکی از آنها این است که هندی‌ها نمی‌خواهند در این رقابت پشت سر کشورهایی مانند چین، کره جنوبی، ژاپن و اروپایی‌ها قرار بگیرند. صفی طولانی از کشورها و شرکت‌ها که پس از قطع معاملات، به دنبال احیای روابط تجاری بلندمدت با ایران هستند. سال گذشته گزارش‌هایی منتشر شد که براساس آنها تهران به هند اولتیماتومی ‌داد تا به تعهدات خود عمل کند. در غیر این صورت سرمایه‌گذاران خارجی دیگری وجود دارند که بسته‌های مالی مناسبی را برای همکاری در توسعه میدان‌های انرژی ارائه می‌دهند. 
حالا آن‌طور که مهر گزارش داده، سهراب کومار، سفیر هند در ایران با بیان اینکه شرکت‌های غیردولتی ایران حدود 2.5 میلیارد دلار مطالبات نفتی از هند دارند که به زودی پرداخت می‌شود، گفت: در مسائل بانکی مشکلاتی در تعامل با ایران وجود دارد که صرفاً منحصر به هند نیست؛ بلکه بسیاری از کشورهای دنیا که می‌خواهند با ایران تعامل مالی داشته باشند با مشکلات بانکی مواجه هستند. سفیر هند گفت: هند برای کاهش مشکلات بانکی با ایران قدم‌هایی را برداشته و در این باره بعضی از بانک‌های هند در ایران فعال هستند از جمله یوکو بانک هند در ایران شعبه فعال دارد. از آنجا که واحد پول رایج برای برقراری چنین تعاملاتی یورو است؛ باید بانک‌های بزرگ اروپایی فعال‌تر در عرصه فعالیت‌های بانکی ایران ورود کنند. وی با تکذیب برخی خبرها مبنی بر اینکه خرید نفت هند از ایران کاهش یافته، گفت: فروش نفت خام ایران به هند آسان‌تر هم شده؛ زیرا هند قادر است پول را به ایران برگرداند. 
رایزنی برای توسعه مناسبات
از طرف دیگر بهمن عشقی، دبیرکل اتاق تهران با اشاره به ظرفیت‌های فراوان اقتصادی میان ایران و هند گفت: ایران می‌تواند یکی از مقاصد اصلی سرمایه‌گذاران هندی باشد و اتاق تهران برای تسهیل توسعه مناسبات دو کشور، میز هند را به زودی افتتاح خواهد کرد. اگرچه مبادلات ایران و هند با احتساب مبادلات نفتی هم‌اکنون 13 میلیارد دلار است؛ اما صادرات غیرنفتی ما به هند دو میلیارد و 800 میلیون دلار و صادرات هند نیز به ایران حدود دو میلیارد دلار است که 450 میلیون دلار به صادرات برنج به ایران اختصاص دارد. وی ادامه داد: با بررسی نیازهای ایران و کالاهایی که در هند تولید می‌شود، همچنین با بررسی نیازهای هند و کالاهایی که در ایران تولید می‌شود، می‌توان به زمینه‌های فراوان همکاری میان دو کشور رسید که با اجرایی شدن آن رشد اقتصادی دو کشور تضمین خواهد شد و ما فعالان اقتصادی باید در اجرایی شدن همکاری‌های اقتصادی پیشگام باشیم. 
فرصت سرمایه‌گذاری هندی‌ها در ایران
سهراب کومار، سفیر هند در ایران، همچنین با اشاره به توافقات انجام شده در سفر نخست‌وزیر هند به ایران گفت: بسیاری از این توافقات از جمله در حوزه هیدرو کربورها، نفت و گاز، ترانزیت و توسعه زیرساخت‌ها مانند توسعه بندر چابهار هم اکنون در حال اجراست. این مقام مسئول کاهش زمان صدور ویزا برای فعالان اقتصادی ایران از پنج روز به سه روز را گامی‌مهم برای تسهیل تردد بازرگانان ایرانی در هند اعلام کرد که در توسعه روابط اقتصادی نقش مهمی ‌خواهد داشت. سفیر هند با بیان اینکه ایران فرصت‌های سرمایه‌گذاری زیادی برای ارائه به شرکت‌های خارجی دارد، گفت: درباره این فرصت‌ها به سرمایه‌گذاران و شرکت‌های هندی اطلاع‌رسانی کردیم و امیدواریم با سرمایه‌گذاری شرکت‌های هندی در ایران، روابط تجاری دو کشور محکم‌تر شود. با توجه به موقعیت راهبردی ایران، ارتباط و حمل و نقل نقش ویژه‌ای در توسعه روابط اقتصادی با ایران دارد و در این باره قرارداد پروژه توسعه چابهار از جمله خط ریلی بندرعباس به چابهار به خوبی پیش می‌رود. 
همچنین نوشاد فوربز، نائب رئیس کنفدراسیون صنایع هند هم با اشاره به توانمندی‌های مهندسی شرکت‌های هندی در حوزه‌هایی مانند بیوشیمی، ساخت‌و‌ساز، انرژی‌های تجدیدپذیر و ساخت برندهای خارجی گفت: شرکت‌های هندی می‌توانند بهترین فناوری‌های موجود در جهان را ارائه کنند؛ از این رو به دنبال توسعه روابط خارجی و زیرساخت‌های تحقیق و توسعه هستیم. وی با بیان ظرفیت‌های همکاری شرکت‌های ایرانی و هندی برای توسعه روابط اقتصادی و تجاری کشور گفت: همچنان موانع بانکی و پرداخت‌ها مهم‌ترین مشکل بر سر راه توسعه روابط است که باید راهکار ویژه‌ا‌ی بیابیم. 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما