اعلام جنگ نجفی به لابی‌ها

سخنان شهردار تهران در صحن شورای شهر:

اعلام جنگ نجفی به لابی‌ها

15 شهریور 1396 14:48

محمد‌علی نجفی شهردار تهران، دیروز به صحن شورای شهر رفت تا برای نخستین‌‌بار در مقام شهردار تهران در مقابل منتخبان شورای شهر تهران بایستد و سوگند یاد کند. محمد‌علی نجفی چند روزی است که سکان اداره تهران را به صورت رسمی‌به دست گرفته است و این روزها همه جا سخن از انتصابات او برای سمت‌های حساس شهرداری است و محافل سیاسی و رسانه‌ای هم در پی اطلاعات تازه از این انتصابات هستند. نجفی البته دیروز واکنش تندی هم به این اتفاقات نشان داد. جایی که از لابی‌های غیر متعارف در مورد انتصابات در شهرداری گلایه کرد. 

گروه سیاسی- محمد‌علی نجفی شهردار تهران، دیروز به صحن شورای شهر رفت تا برای نخستین‌‌بار در مقام شهردار تهران در مقابل منتخبان شورای شهر تهران بایستد و سوگند یاد کند. محمد‌علی نجفی چند روزی است که سکان اداره تهران را به صورت رسمی‌به دست گرفته است و این روزها همه جا سخن از انتصابات او برای سمت‌های حساس شهرداری است و محافل سیاسی و رسانه‌ای هم در پی اطلاعات تازه از این انتصابات هستند. نجفی البته دیروز واکنش تندی هم به این اتفاقات نشان داد. جایی که از لابی‌های غیر متعارف در مورد انتصابات در شهرداری گلایه کرد. 
نجفی: من با کسی تعارف ندارم
محمدعلی نجفی در پنجمین نشست شورای شهر تهران و پیش از قرائت سوگندنامه گفت: خوشحالم در اولین نشستی که در شورای شهر به عنوان شهردار حضور پیدا می‌کنم همزمان با میلاد امام هادی (ع) و همچنین مابین دو عید قربان و غدیر است. 
وی افزود: این تقارن را به فال نیک می‌گیرم و امیدوارم تا پایان خدمت برکت اعیاد پشتیبان خدمات ما باشد. 
شهردار تهران با اشاره به سوگندهای پیشین خود اظهار کرد: وقتی اعضای محترم شورای شهر رایشان را به من دادند و حکم خود را تحویل گرفتم در پیشگاه خدا سوگند یاد کردم و در نزد وجدان خودم متعهد شدم همه دانش و تجربه و توان خود را وقف منافع جمهوری اسلامی‌قرار دهم و با تمام وجود برای شهر تهران خدمت کنم. امیدوارم در این تعهدی که وجدانا یاد کردم و در مقابل این سوگندنامه پایبند باشم و به آن عمل کنم. 
نجفی با اشاره به رایزنی‌ها و اقدامات خود در شهرداری در این مدت تصریح کرد: در طول 8 روز گذشته تلاش کردم با برنامه و شرایط شهرداری آشنا شده، راه‌های اجرای برنامه را طراحی کرده و با مدیران شهرداری جلساتی برگزار کردم و براساس اولویت‌ها چندین جلسه با مدیران و شهرداران مناطق داشتم. 
وی با یادآوری نزدیک شدن بازگشایی مدارس خاطرنشان کرد: در آستانه مهر هستیم و باید به استقبال بازگشایی مدارس برویم. اولین اقدام من اتخاذ تدابیر برای سرآغاز سال تحصیلی است. در این چارچوب باید برای خدمت‌رسانی اقدام کنیم و زمینه‌های خدماتی همچون رفع ترافیک و.‌.‌. را فراهم کنیم. در این رابطه جلساتی با مسئولان آموزش و پرورش داشته و فردا نیز با وزیر آموزش و پرورش دیدار خواهم کرد. 
شهردار تهران با بیان اینکه جلساتی در خصوص منابع مالی با فرماندار و استاندار تهران داشته‌ام، خاطرنشان کرد: امسال سال سختی از نظر مالی برای شهرداری است و برخی درآمدهای پیش‌بینی شده محقق نمی‌شود و باید با راهکارهایی درصد جبران آن باشیم. 
نجفی با بیان اینکه ما به دنبال درآمدهای پایدار برای شهرداری هستیم، ابراز کرد: امسال سال سخت مالی است که امیدوارم با برنامه‌ریزی این سال را پشت سر بگذاریم. 
وی با بیان اینکه جلسات زیادی برای انتخاب همکاران جدید داشتیم که کار سختی است، عنوان کرد: باید افراد شایسته‌ای را انتخاب کنیم. امروز چهار نفر از معاونان شهرداری معرفی می‌شوند. سعی می‌کنم جز مصلحت شهرداری و توجه به شایستگی‌ها و اولویت‌های شهر به چیز دیگر پایبند نباشم. ممکن است این سیاست برخی دوستان را گله‌‌مند ‌کند و در این 10 روز هم گله‌هایی از برخی دوستان به گوش من رسیده است که فکر می‌کردند با انتصاب من به سمتی می‌رسند. 
شهردار تهران اضافه کرد: متاسفانه برخی دوستان پیش خودشان با افرادی برای برخی مناصب حرف زدند. هیچ کس از طرف من حقی برای تصمیم‌گیری ندارد و حتی شنیدم یکی از دوستان با سه نفر حرف زده است که من نسبت به این مسئله آگاهی نداشتم. یکی از مدیرانی که انتخاب کرده بودم وقتی فهمیدم دست به لابی‌های غیرمتعارف زده است، او را از لیست مدیران خط زدم. من با کسی تعارف ندارم و البته برای شنیدن مشورت در شورا و غیرشورا آمادگی دارم و دل و گوش من برای شنیدن مشورت باز است. 
نجفی با بیان اینکه در شهرداری با مشکلات زیادی مواجه هستیم، یادآور شد: امیدوارم خداوند ما را مورد لطف خود قرار دهد و درایت و بصیرت کافی را برای اتخاذ تصمیمات درست و اجرای آن به ما اعطا کند. 
وی با تاکید بر اینکه مدیریت شهر 4 ضلعی است، بیان کرد: یک ضلع همه نهادها و سازمان‌ها هستند که باید با یکدیگر همکاری کنند. ضلع دوم، شهروندان تهرانی هستند که با مشارکت و پشتیبانی خود ما را همراهی می‌کنند. ضلع سوم اعضای شورا هستند که ان‌شاءالله با مشورت به من کمک می‌کنند و ضلع چهارم مجموعه بزرگ مدیران و کارمندان شهرداری را تشکیل می‌دهند و به همراهی و همکاری‌شان اعتقاد دارم. 
اعلان جنگ نجفی به لابی‌ها
لابی بخشی از فرایند سیاست در معنای مدرن آن است. طبیعی است که در جوامعی که منافع متعدد و متضادی وجود دارد، صاحبان این منافع برای اثرگذاری بر تصمیمات و نهادهای سیاسی تلاش خواهند کرد. لابی‌کردن اصطلاحی است که برای چانه زنی‌های پشت پرده در سیاست به کار می‌رود. اصطلاح لابی به معنای راهروست و البته تصویر فرد یا افرادی را به ذهن متبادر می‌کند که در راهروهای نهادهای قدرتمند، عمدتا پارلمان‌ها، در انتظار افراد مورد نظر خود هستند تا در همان لابی با او گفتگو کنند و احتمالا در تعقیب منافع و مطامع خود باشند. 
لابی‌ها البته در بسیاری موارد این گونه کلاسیک و شبیه فیلم‌های سیاسی نیست. در بسیاری موارد کار چانه‌زنی برای منافع سیاسی در کشورهای مختلف به سازمان‌های مختلفی سپرده می‌شود که وظیفه نمایندگی منافع گروه‌های اجتماعی و سیاسی را دارند. با این حال لابی‌های فردی و داستان‌های سیاست پشت پرده همواره بخش مهمی‌از حیات سیاسی است. 
لابی‌ها به این ترتیب البته همیشه منفی نیستند. این یک فرایند معمول در سیاست است، اما به برخی دلایل استعداد خاصی برای فساد در آنها وجود دارد. یکی از دلایل این استعداد را باید در مخفی بودن فرایند لابی‌ها جستجو کرد که از چشم تیزبین افکار عمومی‌دور هستند، دلیل دیگر هم احتمالا نقش بالای افراد و منافع شخصی دراین فرایند است که می‌تواند مشکل‌ساز باشد. 
در ایران اما این روزها گونه‌ای خاص از لابی در جریان است. گونه‌ای که البته سال‌هاست به امری معمول در سیاست ایران بدل شده است و آن لابی‌های افرادی با سوابق مدیریت دولتی و عمومی‌برای تکیه زدن بر کرسی‌های مختلف است. اینکه این افراد از ابتدا چگونه وارد سیستم مدیریت عمومی‌و دولتی شده‌اند خود جای بحث و بررسی بسیاری دارد که البته مجال آن در این گزارش مهیا نیست. با این حال از پس هر انتخاباتی که اصلاح‌طلبان در آن پیروز شوند خیل این گونه مدیران برای کسب سمت‌های مدیریتی سرازیر می‌شوند. لابی‌های مختلف این افراد با گروه‌های سیاسی، مقامات مسئول و حتی خویشاوندان مقامات یکی از رویه‌های رایج در این فرایند است. 
محمد‌علی نجفی اما رجلی استخوان خرد کرده در سیاست ایران است و این قواعد و رویه‌های پیچیده بوروکراسی دولتی در ایران را هم به خوبی می‌شناسد. مهم‌ترین بخش اظهارات دیروز نجفی اعلام موضع سفت و سختش در مورد لابی‌های نامتعارف بود و اینکه اعلام کرد که حتی یک نفر را از فهرست گزینه‌های سمت‌های کلیدی به دلیل این لابی‌ها حذف کرده است. نجفی دیروز و در روز سوگندش در مقام شهردار به لابی‌ها اعلام جنگ کرد. لابی‌هایی که نقش مهمی‌در تداوم ناکارآمدی سیستم دارند و شهردار جدید تهران احتمالا کار دشواری برای جدال با آنها در پیش خواهد داشت و احتمالا یاوری بهتر از افکار عمومی‌در این میان نخواهد داشت‌. 

 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما