بحران کره، اجرای برجام را سخت می‌کند

14 شهریور 1396 20:25

کره شمالی روز گذشته دست به انجام یک آزمایش تسلیحاتی زد‌. بنابر خبرهای رسیده از این کشور، در این آزمایش که موفقیت‌آمیز هم بوده است، بمبی هیدروژنی که قابلیت جاگذاری آن در کلاهک موشک‌های قاره‌پیما وجود دارد، آزمایش شده که قدرت تخریبی‌اش به مراتب از بمبی که روی شهر هیروشیما افتاد، بیشتر است‌.

کره شمالی روز گذشته دست به انجام یک آزمایش تسلیحاتی زد‌. بنابر خبرهای رسیده از این کشور، در این آزمایش که موفقیت‌آمیز هم بوده است، بمبی هیدروژنی که قابلیت جاگذاری آن در کلاهک موشک‌های قاره‌پیما وجود دارد، آزمایش شده که قدرت تخریبی‌اش به مراتب از بمبی که روی شهر هیروشیما افتاد، بیشتر است‌. همزمان دولت آمریکا سعی دارد تا پیش از مهلت مقرر شده سه ماه بهانه بتراشد و از برنامه جامع اقدام مشترک که به امضای ایران و شش قدرت جهانی رسیده کناره‌گیری کند‌. مشغول شدن دستگاه حاکمه در ایالات متحده به بحران شبه جزیره کره باعث می‌شود تا این کشور در پی باز کردن پرونده بحرانی دیگر در روابط بین‌المللش نباشد‌. برای همین در اولین نگاه این‌گونه به نظر می‌رسد که ایران می‌باید در طرف موافقین گسترش برنامه‌های تسلیحاتی کره شمالی قرار بگیرد؛ چرا که بدین وسیله توجه دولتمردان آمریکا و افکار عمومی ‌این کشور از برنامه هسته‌ای ایران و اجرای برجام به موضوعی دیگر با اولویت بیشتر جلب می‌شود. 
اما این تمام ماجرا نیست؛ تجربه نشان داده است که نیروهای مسلح ایالات متحده هیچ‌گاه به کشوری که انتظار حمله گسترده از جانب آمریکا را داشته و خود را برای شرایط اضطراری آماده کرده است، حمله نمی‌کنند‌. البته در اینجا منظور از حمله تهاجم نظامی‌گسترده با استفاده از نیروهای پیاده نظام است‌. دولت چین هم که متوجه شده کره شمالی قصد ندارد برنامه آزمایش‌های تسلیحاتی‌اش را متوقف کند و احتمال دارد آمریکا به این کشور حمله خواهد کرد، در ارگان مطبوعاتی حزب حاکم بر این کشور پیشاپیش هشدار داد که حمله آمریکا به قصد تغییر حکومت کره شمالی را تحمل نخواهد کرد و در صورت حمله در منطقه دخالت می‌کند‌. به همین دلیل بعید به نظر می‌رسد که ایالات متحده برای حل بحران کره شمالی دست به اقدام گسترده نظامی ‌بزند و تنها در صورت اجبار با حمله‌ای کوتاه و از دور توانایی‌های نظامی‌کره شمالی را کاهش می‌دهد‌. اما نکته اینجاست که تمرکز بیش از حد بر اقدامات پیش‌دستانه برای حفظ امنیت ایالات متحده در جهان باعث می‌شود که موضوع ایران و اجرای برجام بیش از پیش در هیات حاکمه آمریکا مورد توجه واقع شود؛ برای همین ایران باید قبل از اینکه آمریکا برجام را ترک کند، با طرف‌های اروپایی و چین و روسیه هماهنگی و نزدیکی بیش از پیش انجام دهد و منافع خود را به منافع بین‌المللی این قدرت‌های جهانی گره بزند. 
انتشار نامه خداحافظی باراک اوباما به دونالد ترامپ روسای جمهور سابق و فعلی ایالات متحده آمریکا 
ارادتمند شما باراک اوباما 
باراک اوباما، اولین رئیس جمهور سیاه پوست ایالات متحده، اقدامات و عملکردی داشت که بسیاری از آمریکایی‌های سفید پوست محافظه کار تندرو از نسل قدیم را وادار کرد تا در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته میلادی در حمایت از دونالد ترامپ رای خود را به صندوق‌‌های رای بیندازند. 
البته باراک اوباما یک اشتباه راهبردی کشنده هم در طول کارزار انتخاباتی انجام داد. او  به‌صورت تمام قد و بسیار جدی در حمایت از هیلاری کلینتون رقیب سابقش و جانشین احتمالی‌اش وارد عمل شد‌. ترامپ بارها در سه مناظره تلویزیونی رو در رو با هیلاری کلینتون به اختلاف‌های موجود بین اوباما و کلینتون اشاره و کلینتون را بدین متهم کرد که برای رسیدن به ریاست جمهوری حتی با رقیبش نیز روی هم می‌ریزد و اهل ساخت و پاخت است‌. البته حمایت همه جانبه اوباما از کلینتون هم از نظر کارشناسان دور نماند و آنها دود آتشی را که در ژانویه 2017 روشن می‌شد در تابستان 2016 دیده بودند و دفاع اوباما از کلینتون را به حساب تاثیر نداشتن کارزار تبلیغاتی نامزد دموکرات‌ها گذاشتند.
بعد از مشخص شدن نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و شروع دوره یک ماهه انتقال قدرت در کاخ سفید یک چهره بسیار دیدن داشت، آن هم در روزی که دونالد ترامپ پا به کاخ سفید گذاشته بود‌. باراک اوباما در آن روز در کنار ترامپ نشست و میزبانی او را برعهده گرفت؛ ولی او به خوبی می‌دانست که تنها یک نفر باعث شده است تا ترامپ به کاخ سفید بیاید، آن هم به عنوان رئیس جمهور و آن یک نفر هم کسی نبود جز باراک حسین اوباما که تنها یک کار را خیلی خوب انجام داد و آن هم باز کردن در کاخ سفید به روی چهره‌هایی بود که انتظار می‌رفت مانند خودش هیچ‌گاه به ریاست جمهوری در ایالات متحده نرسند. خبر‌گزاری مهر به نقل از شبکه خبری سی.‌ان.‌ان متن نامه‌ای را منتشر کرده است که باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا به جانشینش، دونالد ترامپ، نوشته است‌. اوباما در این نامه چهار نکته را به ترامپ گوشزد کرده و به او خاطرنشان کرده هنگامی که در دفتر کارش در اتاق بیضی شکل کاخ سفید نشسته است، انتظار نداشته باشد که موفقیت را به‌راحتی کسب کند. متن ترجمه این نامه بدین شرح است:
بابت پیروزی شما تبریک می‌گویم. میلیون‌ها نفر به شما امید بسته‌اند و همه ما، به دور از وابستگی‌های حزبی، باید به گسترش رفاه و امنیت در طول دوران حراست شما امیدوار باشیم.
این یک اتاق منحصر به فرد است (اتاق بیضی در کاخ سفید که متعلق به رئیس‌جمهور است)، هیچ طرح روشنی برای موفقیت در آن وجود ندارد، بنابراین نمی‌دانم توصیه‌ای از جانب من بتواند برای شما مفید و سودمند باشد. با این حال اجازه بدهید، چند نکته از دریافت شخصی خود در مدت هشت سال ریاست جمهوری را به شما ارائه دهم.

نخست؛ هر دو ما با شیوه‌های مختلفی و با خوشبینی تمام نسبت به آینده، سعادتمند هستیم. هرکسی به این اندازه خوش اقبال نیست. این به ما بستگی دارد تا هرکاری در توان داریم انجام دهیم تا پله‌های بیشتری برای موفقیت هر کودک و خانواده‌ای که به سختی تلاش می‌کند، فراهم کنیم.
دوم؛ رهبری آمریکا در جهان کنونی بسیار ضروری است. به ما بستگی دارد که از طریق اقدام و عبرت، برای حفظ نظم جهانی که از زمان پایان جنگ سرد در حال گسترش است، تلاش کنیم و ثروت و امنیت ما به همین موضوع بستگی دارد.
سوم؛ ما به طور موقت این جایگاه را به دست آورده‌‎ایم. این موضوع موجب می‌شود ما پاسداران نهادهای دموکراتیک و سنت‌هایمان مانند حکومت قانون، ترک سرسپردگی به قدرت‌ها، حفاظت از برابری و آزادی‌های مدنی باشیم.
صرف نظر از فشارها و دشواری‌های روزانه دنیای سیاست، این وظیفه ماست که دست‌کم ابزارهای دموکراتیک کشورمان را همان اندازه قدرتمند که تحویل گرفتیم، به نفر بعد تحویل دهیم.
و در نهایت نکته چهارم؛ در توفان حوادث و مسئولیت‌ها، وقت کافی برای خانواده و دوستان صرف کنید. آنها شما را ناخواسته خشن می‌بینند.
میشل و من برای شما و ملانیا در این ماجراجویی بزرگ، بهترین‌ها را آرزو می‌کنیم و آماده هستیم به هر طریق که بتوانیم، به شما کمک کنیم. موفق باشید و خدانگهدار!


آزمایش بمب هیدروژنی کره شمالی، جلسه مطبوعاتی محسنی‌اژه‌ای 
دیروز از معدود دفعاتی بود که موضوعی مربوط به اخبار بین‌الملل تیتر یک بسیاری از روزنامه‌ها شده بود‌. خبر آزمایش موفقیت‌آمیز بمب هیدوژنی در کره شمالی که باعث شده بحران در شبه جزیره کره به سطحی تحمل نشدنی برسد از جمله خبرهای مهمی است که در صفحه اول روزنامه‌های چاپ صبح بازتاب پیدا کرده است. این آزمایش باعث شده تا شورای امنیت سازمان ملل جلسه‌ای فوق‌العاده تشکیل بدهد. جلسه هفتگی سخنگوی قوه قضائیه هم از جمله خبرهایی است که روزنامه‌ها منتظرند برگزار شود و روز بعد از برگزاری جلسه‌های مطبوعاتی تیترهای زیادی با توجه به صحبت‌های غلامحسین محسنی‌اژه‌ای نوشته شود‌. این هفته نیز محسنی‌اژه‌ای در جلسه مطبوعاتی‌اش خبرهای مهم زیادی را اطلاع‌رسانی کرده است‌. بازداشت جانشین شهردار تهران در زمان محمد‌باقر قالیباف به جرم فساد مالی از جمله این خبرهاست. 
«مردم‌سالاری» در گزارشی به شرکت عزت‌الله ضرغامی ‌در برنامه جهان آرا تهیه شده در شبکه تلویزیونی افق پرداخته است‌. ضرغامی ‌که تا پیش از جدی شدن رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری دوازدهم از چهره‌های برجسته جمنا بود، در این برنامه درباره موضوعات مختلفی صحبت کرده است که صحبت‌هایش درباره اتفاقات سال 88 و اعتراضات پس از اعلام شدن نتایج انتخابات از جمله بخش‌های مهم صحبت‌های ضرغامی ‌است‌. در بخشی از گزارش می‌خوانیم؛ مناظرات سال 88خوب بود، اما اینکه چرا آن اتفاقات افتاد، جای بحث دارد. 
رئیس پیشین سازمان صدا و سیما با تاکید بر اینکه آقای احمدی‌نژاد و آقای موسوی مناظره را شدیدا دو قطبی کردند، بیان کرد: این مناظره به قدری حساس بود که مجری نتوانست آن را اداره کند و بحث به گونه‌ای پیش رفت که ما باید پاسخگو می‌بودیم. 
وی تصریح کرد: توصیه رهبری به احمدی‌نژاد که گفتند نامزد نشود، بسیار مهم بود که احمدی‌نژاد کم لطفی کرد و شرکت کرد. ضرغامی‌افزود: با اشاره به فضایی که صداوسیما ایجاد کرد، بزرگ‌ترین مشارکت مردم را در انتخابات به‌وجود آورد. 
عضو شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه هیچ دستگاه امنیتی پیش‌بینی فتنه را نمی‌کرد، گفت: ما فکر نمی‌کردیم که موسوی مصاحبه و خود را پیروز انتخابات بنامد و مردم را به حضور در خیابان‌ها دعوت کند. وی با بیان اینکه در ایران صدا وسیما به‌دلیل داشتن قدرت بسیار، می‌تواند در قدرت و حاکمیت دست داشته باشد، اظهار کرد: ما شب انتخابات 88 غافلگیر شدیم و من به وزارت کشور اعلام کردم که شمارش آرا را تزریقی و کم کم به مردم اعلام کند. 
رئیس پیشین صدا و سیما ادامه داد: در 25 خرداد که درگیری‌ها رخ داد و 30 کشته روی دست گذاشت، ما باید وارد عمل می‌شدیم و به همین منظور من هم به خانه موسوی و کروبی رفتم و با هر دو صحبت کردم و گفتم فاصله آرا 12 میلیون است و نمی‌توان تقلب کرد. ضرغامی ‌با بیان اینکه اگر در سال 84 جریان اصلاحات تکثر نامزد نداشت، احمدی‌نژاد به دور دوم نمی‌رفت و کروبی وارد دور دوم می‌شد، اظهار کرد: چرا جریان اصلاحات در سال 84 پشت آقای کروبی در نیامد؟ 
«قانون» در گزارشی به تغییر شرایط در بحران‌های منطقه‌ای پرداخته و نقش دستگاه دیپلماسی را در بهبود اوضاع ایران در عرصه بین‌المللی بررسی کرده و به دیدار مولوی عبدالحمید با ظریف، وزیر امور خارجه، اشاره کرده است. در بخشی از گزارش این روزنامه می‌خوانیم: بی‌شک در این بین از نقش مولوی عبدالحمید نیز نمی‌توان چشم‌پوشی کرد؛ امام جمعه اهل سنت زاهدان که سال‌ها در دوران احمدی‌نژاد با محدودیت‌های فراوانی روبه‌رو شده بود. مولوی، در زمان ربوده شدن مرزبانان ایران نیز در سال 93 تلاش‌های فراوانی را برای رهایی آ‌نان در دستور کار قرار داد و تا حدی نیز موفق شد. شاید امروز حضور او بتواند به کمک دیپلماسی کشور بیاید‌. 

shareاشتراک گذاری

نظرات شما