عزیزی: نباید سطح توقع مردم را از تیم ملی بالا ببریم

ستاره سابق فوتبال ایران در گفتگو با روزان

عزیزی: نباید سطح توقع مردم را از تیم ملی بالا ببریم

13 شهریور 1396 15:55

مهدی حسینی: ناراحتی ملی‌پوشان فوتبال ایران از فدراسیون فوتبال به خبر اصلی رسانه‌های ایران و حتی برخی از رسانه‌های جهان تبدیل شده است. کار به جایی رسیده که کی‌روش و بازیکنان تیم ملی، جشن صعود به جام‌جهانی را تحریم کرده‌اند. در رابطه با این اتفاقات و شرایط تیم ملی با خداداد عزیزی، ستاره سابق تیم ملی فوتبال ایران گفتگویی انجام دادیم که در ذیل می‌خوانید:

مهدی حسینی: ناراحتی ملی‌پوشان فوتبال ایران از فدراسیون فوتبال به خبر اصلی رسانه‌های ایران و حتی برخی از رسانه‌های جهان تبدیل شده است. کار به جایی رسیده که کی‌روش و بازیکنان تیم ملی، جشن صعود به جام‌جهانی را تحریم کرده‌اند. در رابطه با این اتفاقات و شرایط تیم ملی با خداداد عزیزی، ستاره سابق تیم ملی فوتبال ایران گفتگویی انجام دادیم که در ذیل می‌خوانید:
در حالی که همه از صعود به جام جهانی و رکوردشکنی تیم ملی خوشحال هستند، بازیکنان نسبت به متعهدنبودن فدراسیون به وعده‌هایش گله‌مند هستند.
بازیکن زحمت کشیده و فدراسیون هم تعهد داده و باید به قولش عمل کند. بازیکنان ما کار بزرگی انجام دادند و توانستند با اقتدار تمام به جام جهانی صعود کنند. شما کدام تیم را در جهان سراغ دارید که بدون گل خورده و بدون شکست راهی مسابقات جام جهانی شده باشد. ارزش کار تیم ملی و بازیکنان بسیار بالاست و فدراسیون باید حمایت بیشتری از این بازیکنان به عمل آورد. واقعا حیف است که شیرینی این موفقیت به کام اعضای تیم ملی تلخ شود.
توقع این را نداشتیم از بازیکنان دفاع کنید.
چرا نباید دفاع کنم؟ بازیکنان زحمت کشیده‌اند. فکر نکنید این صعود به راحتی صورت گرفته است. باید قدردان زحمات کادر فنی و بازیکنان تیم ملی باشیم.
شما از جمله کسانی هستید که بارها از کی‌روش انتقاد کردید. در مورد عملکرد وی چه نظری دارید؟
من اگر انتقادی هم کردم، انتقادم فوتبالی بوده و هرگز قصد تخریب کی‌روش را نداشتم. شاید خیلی‌ها بگویند خداداد زبان تندی دارد ولی همه می‌دانند من جایی انتقاد می‌کنم که واقعا لازم است. من چرا الان از کی‌روش انتقاد نمی‌کنم؟ اگر قصد تخریب داشتم، همین الان هم باید انتقاد می کردمولی عملکرد کی‌روش خیلی خوب بوده و توانسته یک تیم قدرتمند تشکیل دهد. شما ببینید ما هم در خط دفاع، هم در خط میانی و خط حمله عملکرد خوبی از خود به نمایش می‌گذاریم؛ البته به نظرم خط حمله تیم ما می‌تواند عملکرد بهتری هم داشته باشد و امیدوارم تا جام‌جهانی کی‌روش روی قدرت هجومی تیم هم کار کند تا توازن بین نقاط مختلف زمین حفظ شود. قبلا می‌گفتیم تیم ملی فوتبال خوبی از خود به نمایش نمی‌گذارد ولی به نظر من ما در این مرحله علاوه بر نتیجه‌گیری، بازی‌های خوبی هم از خود به نمایش گذاشته‌ایم.
به نظر شما رکورد گل‌نخوردن تیم ملی در بازی فردا مقابل سوریه هم حفظ خواهد شد؟
ما اگر بخواهیم به رکورد و ... فکر کنیم از فوتبال عقب می‌مانیم؛ البته نمی‌توان این رکورد را دست‌کم گرفت ولی ما پیش از اینکه به حفظ این رکورد فکر کنیم، باید تیم ملی را در همین سطح نگه داشته و تا جام‌جهانی حتی سطحش را بالاتر هم ببریم. باید از کی‌روش حمایت کرد تا ان‌شاءالله در ادامه هم تیم ملی نتایج خوبی کسب کند. دیدار با سوریه هم به‌نظرم دیدار چندان سختی برای ما نیست چون ما به جام‌جهانی صعود کرده‌ایم و شاید تنها انگیزه بازیکنان در برابر این تیم، حفظ رکورد بسته نگه‌داشتن دروازه تیم ملی است.
قبول دارید عملکرد خوب تیم ملی سطح توقع مردم را بالا برده است؟
بله ولی نباید این سطح توقع تا جایی بالا برود که فشار آن بر تیم ملی ضربه بزند. بالاخره وقتی سطح توقع بالا برود، تیم و بازیکنان تحت فشار روحی و روانی زیادی قرار می‌گیرند که همین موضوع می‌تواند روی نتایج تیم ملی در جام جهانی تاثیر مستقیم بگذارد. این درست که تیم ملی عملکرد فوق‌العاده‌ای در مرحله انتخابی جام جهانی داشت ولی باید یادمان باشد شرایط جام جهانی خیلی متفاوت از شرایط مرحله انتخابی است.
شما چه تفاوتی بین شرایط حضور در جام جهانی و مرحله انتخابی می‌بینید؟
ما در مرحله انتخابی با تیم های آسیایی بازی می‌کنیم که همه آنها در سطح بالایی قرار ندارد ولی در جام جهانی همه تیم‌ها از سطح بالایی برخوردار هستند و رقابت با آنها خیلی سخت است. هیچ موقع نمی‌توان دیدار با آلمان را با دیدار با کره‌جنوبی یا ازبکستان مقایسه کرد! پس امیدوارم با این صعود سطح توقع مردم را برای صعود به مراحل بالاتر در جام جهانی بالا نبرند و اجازه دهند کی‌روش در آرامش، تیم را برای جام جهانی آماده کند. همه ما از صعود به مراحل بالاتر خوشحال می‌شویم ولی این موضوع نباید روی تیم فشار وارد کند.
شما به عنوان یک کارشناس چقدر به صعود ایران به مرحله بعدی جام جهانی امیدوار هستید؟
من هرگز نمی توانم در این مورد اظهار نظر کنم چون همان‌طور که گفتم جام جهانی شرایط خاص خودش را دارد. من امیدوارم به گروه خوبی بخوریم و بقیه دست کی‌روش و بازیکنان تیم است که بتوانند نتایج خوبی کسب کنند. 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما