احتمال دخالت چین در جنگ آمریکا و کره شمالی

وب لاین

احتمال دخالت چین در جنگ آمریکا و کره شمالی

13 شهریور 1396 15:55

مقامات کشور چین همواره از دولتمردان ایالات متحده و رهبران کره شمالی خواسته‌اند به اقداماتی دست نزنند که باعث شود در شبه جزیره کره تنش‌ها بالا گیرد.

مقامات کشور چین همواره از دولتمردان ایالات متحده و رهبران کره شمالی خواسته‌اند به اقداماتی دست نزنند که باعث شود در شبه جزیره کره تنش‌ها بالا گیرد. این مقامات در ماه‌های گذشته که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا و کیم‌جونگ اون، رهبر کره‌شمالی برای یکدیگر پیغام‌های خصمانه ارسال می‌کردند و هر لحظه امکان داشت دست یکی از این دو روی ماشه برود و جنگی تمام عیار به راه بیفتد در تمام مدت دو طرف مخاصمه را به خویشتن‌داری سفارش می‌کردند‌. ولی در شماره اخیر نشریه گلوبال تایمز که ارگان اصلی و بازوی رسانه‌ای حزب حاکم سوسیالیست چین به شنار می‌رود، سرمقاله‌ای منتشر شده که در آن نویسنده مطلب به صراحت نوشته در صورتی که آمریکا و کره جنوبی وارد جنگ با کره شمالی شوند و قصد داشته باشند تا رهبر این کشور و نظام حاکم بر آن را سرنگون کنند، دولت چین بی‌تفاوت نخواهد نشست. 
به گزارش ایرنا، انتشار این مطلب توسط نشریه گلوبال تایمز پس از آن صورت می‌گیرد که تنش‌ها میان واشنگتن و پیونگ‌یانگ به شدت افزایش یافته و این رسانه با نفوذ چین از هر دو کشور خواسته است تا جایی که می‌توانند از اظهارات و اقدامات تهدید‌آمیز دوری کنند. 
در بخشی از این مطلب آمده است؛ تاکنون پکن نتوانسته واشنگتن و پیونگ‌یانگ را از اتخاذ مواضع تند منصرف کند؛ اما اکنون زمان آن فرا رسیده است که موضع روشنی در قبال تمام طرف‌ها اتخاذ کند و به آنها بفهماند که اگر اقداماتشان منافع چین را به خطر بیندازد با قاطعیت با آنها برخورد خواهد شد. 
این روزنامه تاکید کرده است که کره شمالی و آمریکا می‌گویند به دنبال درگیری نظامی ‌و جنگ نیستند؛ اما این جدال لفظی در حال حاضر به یک بازی افراطی تبدیل شده که نه کره‌شمالی و نه آمریکا از تجربه کافی برای کنترل و مهار آن برخوردار نیستند. 
«نشریه ارگانی» چین با بیان اینکه در صورت حمله کره شمالی به خاک آمریکا، پکن به پیونگ یانگ کمک نمی‌کند و بی‌طرف می‌ماند، به شدت از اظهارات آمریکا مبنی بر پرواز بمب افکن‌های خود در منطقه شبه جزیره کره در صورت لزوم و تهدید کره شمالی به حمله موشکی به 30 تا 40 کیلومتری جزیره گوام انتقاد کرده است. 
روزنامه چینی با بیان اینکه در حال حاضر شبه جزیره کره، محل همگرایی منافع استراتژیک تمام طرف‌هاست، تصریح کرده است: آمریکا و کره شمالی با رفتارهای نادرست خود شبه جزیره کره و جهان را ناامن کرده‌اند. 
«گلوبال تایمز» ادامه می‌دهد که پرواز بمب افکن‌ها و حمله موشکی می‌تواند متغیرهای تازه‌ای را پیش روی منطقه قرار دهد و خطر یک جنگ تمام عیار را به دنبال داشته باشد. 
این نشریه می‌نویسد: پکن نتوانسته است طرفین را به مذاکره تشویق کند و آنها درخواست‌های چین برای بازگشت به میز گفتگوها را نادیده گرفته‌اند؛ اما اگر درگیری شروع شود، بدانند که چین تدابیر سرسختانه‌ای اتخاذ خواهد کرد. 
نشریه ارگانی چین افزوده است: چین علاوه بر وجود تسلیحات هسته‌ای در شبه جزیره کره، با جنگ در این منطقه مخالف است و با هر تلاشی برای بر هم زدن وضع موجود مقابله می‌کند. 
این در حالی‌است که روزنامه «مردم» دیگر ارگان حزب حاکم چین، روز شنبه در مطلبی تحلیلی آورده است، هر دو کشور باید اقداماتی را که باعث کاهش تنش‌ها می‌شود، انجام دهند تا بتوان به یک راه حل مناسب دست یافت. 
این گزارش با بیان اینکه چین وجود تنش‌ها را مانع حل مسئله هسته‌ای کره شمالی می‌داند، می‌نویسد: تا زمانی که تنش‌ها میان کره شمالی و آمریکا فروکش نکند، نمی‌توان برای حل مسئله راهی پیدا کرد. 
«مردم» می‌نویسد: چنانچه طرفین خود را به طور کامل و جدی به صلح پایبند نشان ندهند و به میز مذاکره بازنگردند، راهی برای برون رفت از بحران هسته‌ای شبه جزیره کره وجود ندارد. 
ارگان حزب حاکم چین تصریح کرده است که فشارهای بی‌امان آمریکا و کره جنوبی در روزهای اخیر و تحریم‌های شورای امنیت موجب شد تا کره شمالی هم تهدید حمله موشکی به گوام را مطرح کند. 
این رسانه همچنین به همه طرفین هشدار داده است که حتی آخر این مناقشات نیز نباید به جنگ ختم شود؛ زیرا فضایی برای آتش افروزی در شبه جزیره کره وجود ندارد. 
تنش میان پیونگ‌یانگ و واشنگتن زمانی شدت گرفت که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در واکنش به آزمایش‌های موشک‌های قاره پیمای کره شمالی گفت چنانچه این کشور به تهدیدهایش ادامه دهد با آتش و خشمی‌که دنیا تاکنون به خود ندیده مواجه خواهد شد. 
در مقابل این سخنان، کره شمالی هم اعلام کرد، طرحی برای حمله موشکی به جزیره گوام، که جزء قلمروی آمریکاست و بمب افکن‌های راهبردی این کشور در آن نگهداری می‌شود، در دست تهیه دارد. 
بازگشت به سال‌های جنگ سرد 
رهبران دو کشور ایالات متحده و روسیه با صدور فرمان‌های پی در پی و در اقداماتی متقابل، اماکن دیپلماتیک طرف مقابل را توقیف می‌کنند و به اخراج دیپلمات‌های طرف مقابل از خاک کشورشان دستور می‌د‌هند‌‌. 
روز جمعه هفته گذشته، صبح زود به وقت محلی، زنگ خطر آتش‌نشانی شهر سان‌فرانسیسکو در ایالات متحده به صدا در آمد و شهروندان سان‌فرانسیکویی گزارش دادند که بر فراز ساختمان کنسولگری روسیه در این شهر دودی سیاه رنگ دیده می‌شود‌. گزارش‌های اولیه آتش‌نشان‌هایی که به محل گزارش شده مراجعه کرده بودند، حاکی از آن بود که ساکنین داخل ساختمان کنسولگری در اقدامی‌ عمدی در جایی در ساختمان آتش درست کرده‌اند و دود غلیظی که دیده می‌شود، از دودکش یکی از بخش‌های ساختمان خارج می‌شود‌. آتش‌نشانی سان‌فرانسیکو در گزارشی عنوان کرد که به نظر می‌رسد ساکنین ساختمان در حال از بین بردن چیزی با روشن کردن آتش هستند‌. 24 ساعت بعد دولت آمریکا از روسیه خواست تا سه ساختمان متعلق به اماکن دیپلماتیک روسیه در خاک ایالات متحده را تحویل مقامات پلیس آمریکا دهد تا آنها بتوانند در این ساختمان‌ها تحقیقات خود را دنبال کنند. 
خبرگزاری ایرنا به نقل از وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد: به دنبال اعلام تصمیم آمریکا برای انجام تفتیش و بازرسی ساختمان مرکز کنسولی روسیه در واشنگتن، آنتونی گودفری، رئیس بخش سیاسی سفارت آمریکا در مسکو احضار شد. 
در این بیانیه آمده است: در دیدار با رئیس بخش سیاسی سفارت آمریکا در مسکو مراتب اعتراض طرف روسی از تصمیم تفتیش مرکز کنسولی روسیه در واشنگتن به وی ابلاغ شد. 
وزارت امور خارجه روسیه این اقدام آمریکا را بی سابقه و خصومت‌جویانه توصیف، و خاطرنشان کرد: بازرسی غیرقانونی اموال دولتی روسیه که از مصونیت دیپلماتیک برخوردار است، بدون حضور مقام‌های رسمی ‌روسی می‌تواند با قرار دادن اشیا با هدف دسیسه جویی ضد روسی به‌کار گرفته شود. 
مناقشه دیپلماتیک به‌وجود آمده بین ایالات متحده آمریکا و روسیه که در حال حاضر باعث شده است تا سطح روابط این دوکشور به پایین‌ترین حد ممکن برسد، در ماه‌های آخر ریاست جمهوری باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا ریشه دارد‌. اوباما بعد از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 که به پیروزی دونالد ترامپ منجر شد، در دوران انتقال قدرت طی فرمانی اجرایی دستور داد تا دیپلمات‌های روس از این کشور خارج شوند‌. بعد از صدور این حکم بسیاری انتظار اقدام متقابل روسیه را می‌کشیدند، ولی ولادیمیر پوتین اعلام کرد که تا بر سر کار آمدن ترامپ به اقدامی‌ تلافی‌جویانه دست نخواهد زد‌. دلیل صدور این حکم از سوی اوباما گمانه زنی‌هایی بود که حکایت از آن داشت دیپلمات‌های روسی مقیم ایالات متحده از طریق رایانه‌های اماکن دیپلماتیک روسیه در خاک آمریکا عملیات هک بی‌‌سابقه‌ای را هدایت کرده‌اند و توانسته‌اند با انتشار اخبار جعلی روی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تاثیر بگذارندو مقدمات پیروزی دونالد ترامپ بر هیلاری کلینتون را فراهم آورند‌. البته مقامات روسی در همان زمان ادعاهای طرف‌های آمریکایی را تکذیب کردند و منتظر ماندند تا ترامپ در کاخ سفید امور را در دست بگیرد؛ اما کنگره و مجلس سنا اجازه انعطاف نشان دادن به تیم جدید مستقر شده در کاخ سفید در مقابل روسیه را نداد و تحریم‌های اقتصادی علیه روسیه را گسترده‌تر کرد. دو ساختمان دیپلماتیک راتصویب تحریم‌های جدید علیه روسیه که برای پیدا کردن ضمانت اجرایی با تصویب تحریم‌هایی گسترده علیه ایران محکم‌کاری شده بود، این پیام را به مقامات دولت روسیه و ولادیمیر پوتین فرستاد که نباید به ترامپ و تیمش در کاخ سفید دلخوش کنند، چرا که دست آنها در پوست گردوی تحقیقات اف‌بی‌آی در مورد دخالت روسیه در انتخابات برگزار شده در سال گذشته میلادی است که منجر به پیروزی ترامپ بر هیلاری کلینتون شده است. 
برای همین روسیه طی حکمی‌که از جانب ولادیمیر پوتین صادر شد، دستور تخلیه دو ساختمان دیپلماتیک آمریکا در خاک روسیه و اخراج بیش از 700 نفر دیپلمات را صادر کرد‌. این دستور که حدود یک ماه پیش صادر شد با واکنش شدید مقامات آمریکایی مواجه شد. همزمان با این رویدادها تعدادی از دیپلمات‌های آمریکایی مستقر در خاک کوبا با مشکلاتی در سلامتی‌شان مواجه شدند و گزارش‌هایی مبنی بر وجود دستگاه‌هایی در نزدیکی محل اقامت و کارشان منتشر شد که این دستگاه‌ها با تولید پارازیت و صدا‌های گوش‌خراش باعث می‌شدند تا دستگاه شنوایی این افراد دچار اختلال شود. برخی از گزارش‌های تایید نشده دخالت روس‌ها در این عملیات خرابکاری را تایید می‌کرد‌. البته آمریکایی‌ها جزئیات زیادی از این موضوع را درز ندادند‌. حالا با گذشت یک‌ماه از صدور فرمان اخراج آمریکایی‌ها از خاک روسیه کاخ سفید هم تصمیم گرفته است تا در اقدامی ‌متقابل از چند ساختمان دیپلماتیک روسی در خاک کشورش تفتیش به‌عمل بیاورد‌. اقدامی‌که با واکنش مقامات بلند پایه وزارت خارجه روسیه مواجه شده است و در اظهار نظری صریح اعلام کرده‌اند که هدف آمریکایی‌ها از تفتیش ساختمان‌ها کارگذاشتن دستگاه شنود در این اماکن است. جولیان اسانژ، موسس سایت افشاگر ویکی لیکس نیز که مدت‌هاست در ساختمان سفارت اکوادور در لندن به سر می‌برد، اقدام آمریکا را خلاف کنوانسیون‌های بین‌المللی ارزیابی کرده است. 
برنامه چهار سال آینده وزارت خارجه‌، بازدید از پدافند هوایی 
مصاحبه وزیر امور خارجه، محمد‌جواد ظریف با پایگاه خبر‌رسانی دولت از جمله خبرهایی است که روزنامه‌ها‌ی چاپ یک‌شنبه آن را مهم ارزیابی کرده‌اند و در تیتر‌های یک صفحات اول خود بدان اشاره کرده‌اند .
آقای ظریف در این مصاحبه درباره سفر نیکی هیلی به مقر آژانس انرژی اتمی و دیدار با یوکیو آمانو، رئیس آژانس و ادعای دولت آمریکا مبنی بر بازرسی از اماکن نظامی ایران برای اثبات پایبندی ایران به برجام واکنش نشان داده و به طور کلی از سیاست‌ها و رویکرد وزارت خارجه در چهار سال پیش رو صحبت کرده است .
خبر بازدید فرمانده ستاد مشترک نیروهای مسلح ایران، سردار باقری، از مقر پدافند هوایی ایران و صحبت‌های سردار باقری با نمایندگان رسانه‌های جمعی درباره احتمال وقوع تهاجم نظامی به ایران و واکنش احتمالی ایران به این تهاجم از جمله دیگر خبرهای مهم بازتاب یافته در روزنامه‌های دیروز است‌. سردار باقری در این مصاحبه تصریح کرده که درگیری نظامی با ایران تنها به مرزهای کشورمان محدود نمی‌شود‌. وی همچنین عنوان کرده است که تهاجم نظامی  احتمالی به ایران زمینی نخواهد بود .
«آرمان» امروز در خبری شوکه‌کننده از افشای پرونده تعرض یکی از کارکنان تاسیساتی یک مرکز نگهداری از معلولین ذهنی و فکری به مددجویان مرکز خبر داده است.
در این گزارش با یکی از مدیران قبلی سازمان بهزیستی کشور مصاحبه شده است که بخش‌هایی از آن را با هم می‌خوانیم: مدیرکل پیشین اداره کودکان بی‌سرپرست، در پاسخ به اینکه این اتفاقات چه اندازه صحت دارد و به چه میزان رخ می‌دهد، می‌توان گفت، فرض کنید ‌هزار مرکز داریم و در هر مرکزی 20نفر ممکن است همکاری کنند. اگر خدای‌ناکرده یک‌درصد از این 20‌هزار نفر مشکل داشته باشند، چون جامعه آماری ما بالاست، به تعداد زیادی می‌رسیم. نبی‌الله عشقی‌ افزود: البته این استدلال که 10‌هزار بچه را نگه می‌داریم و دو تا بچه ما این طور شده پذیرفتنی نیست. یکی هم زیاد است. یک مرکز نمی‌تواند بگوید مواظب60 نفر بودم و یکی از دستم رفت؛ چون نسبت به همه مسئولیت دارد.
«خراسان» از جمله روزنامه‌هایی است که مطلبی دارد درباره محسن حججی یکی از مدافعان حرم که طی روزهای گذشته در پی توافق حزب‌الله و نیروهای داعش پیکرش به ایران بازگشت‌. مطلب این روزنامه بیشتر متنی ادبی است؛ ولی به دلیل ذکر برخی جزئیات جنبه خبری هم دارد‌. در قسمتی از این متن می‌خوانیم:
شهادتش چه رستاخیزی به پا کرده؛ تماشایی! دوست اهل سنت من تو آفریقای جنوبی عکس پروفایل واتس‌اپش رو گذاشته محسن ما. اون رفیق جوون تازه ازدواج کرده دیگه‌ام که تو عمانه بهم پیام داده، گفته من همه چیم شبیه محسنه، کاش مرگم هم شبیه محسن بشه. خوب که دقت کردم دیدم آره حتی از نظر صورت شبیه محسن آقاست. خلاصه شرق و غرب جهان رو یه شبه رفته.
«اعتماد» درباره حسن روحانی، رئیس جمهور، و رویکردش در دولت جدیدش با غلامحسین کرباسچی، دبیر کل کارگزاران سازندگی، مصاحبه کرده است‌. کرباسچی معتقد است نباید از روحانی انتظار داشت فضای انتخابات را ادامه دهد. او باید واقعیت‌های عملکردش را در گفتگوی تلفنی با مردم در میان بگذارد‌. در بخشی از این مصاحبه می‌خوانیم‌:« انتظار درستی نیست که بگوییم آقای رئیس‌جمهور در نخستین مصاحبه زنده، ایدئالی سخن بگوید. او باید همان‌طور که عمل کرده، آمار واقعی را ارائه و شرایط کشور را برای مردم تشریح کند.» کرباسچی با تاکید بر اینکه روحانی به سمت جناح راست مایل نشده است، گفت: «روحانی را باید با توجه به شخصیتش ارزیابی کرد. او را نمی‌توان با تاج‌زاده و حجاریان مقایسه کرد. همان‌طور که نمی‌توان او را با حسین شریعتمداری یا سردار عباسی مقایسه کرد.»

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما