باید در مقابل تیم‌های قدرتمند هم منسجم باشیم

دروازه بان سابق استقلال و تیم ملی در گفتگو با «روزان»:

باید در مقابل تیم‌های قدرتمند هم منسجم باشیم

12 شهریور 1396 15:16

تساوی بدون گل تیم ملی فوتبال ایران برابر کره جنوبی، ایران را به یک رکورد دست‌نیافتنی رسانده است. عملکرد خوب شاگردان کی‌روش، مردم را به حضوری موفق در جام جهانی 2018 روسیه امیدوار کرده است. در مورد دیدار با کره‌جنوبی و آینده تیم ملی، گفتگویی انجام دادیم با هادی طباطبایی، دروازه‌بان سابق استقلال و تیم ملی فوتبال ایران که در ذیل می‌خوانید:

میثم صیامی: تساوی بدون گل تیم ملی فوتبال ایران برابر کره جنوبی، ایران را به یک رکورد دست‌نیافتنی رسانده است. عملکرد خوب شاگردان کی‌روش، مردم را به حضوری موفق در جام جهانی 2018 روسیه امیدوار کرده است. در مورد دیدار با کره‌جنوبی و آینده تیم ملی، گفتگویی انجام دادیم با هادی طباطبایی، دروازه‌بان سابق استقلال و تیم ملی فوتبال ایران که در ذیل می‌خوانید:
اقای طباطبایی عملکرد تیم ملی را در دیدار با کره جنوبی چگونه دیدید؟
ما در بازی تیم ملی با کره‌جنوبی و حتی دیگر بازی‌های تیم ملی در مقدماتی جام‌جهانی شاهد یک منطق فوتبالی از تیم هستیم؛ یعنی تیم اول به گل‌نخوردن فکر می‌کند و بعد به فکر باز‌کردن دروازه حریف است. ما شاهد هماهنگی بسیار خوبی در خط دفاع تیم هستیم و این هماهنگی و انسجام باعث شده تا تیم ملی در اکثر نقاط زمین عملکرد خوبی داشته باشد.
آیا همین هماهنگی باعث شده تا به امروز دروازه ما باز نشود؟
باید قبول کنیم ما هم‌اکنون خط دفاع بسیار قدرتمندی داریم که گل‌زدن به آن واقعا سخت شده است. ما کمترین اشتباه را در خط دفاع و درون دروازه شاهد هستیم. این عملکرد همه حریفان ما را در آسیا دچار ترس و استرس کرده است. در دیدار با کره‌جنوبی هم این استرس را در ملی‌پوشان کره به وضوح می‌دیدیم.
سال‌هاست تاکتیک تیم ملی اول حفظ دروازه و سپس حمله است و حالا به نظر در این زمینه خیلی قوی‌تر شده ایم؟
بله، خب از زمان روی کار‌آمدن کی‌روش تیم ملی این تاکتیک را دنبال کرده و امروز می‌بینیم که به یک هماهنگی خوبی در این زمینه رسیده است. تیم ملی همان‌طور که در خط دفاع عملکرد خوبی دارد در خط حمله نیز زهدار نشان می‌دهد و این اتفاق خوبی برای تیم ما هست.
به نظر شما در جام جهانی هم با همین سبک بازی خواهیم کرد؟
بله، صددرصد. یک‌ساله که نمیشود سبک تیم ملی را دوباره عوض کرد. ما این سبک را سال‌هاست کار کرده‌ایم تا به ثبات برسیم و بتوانیم در جام‌جهانی نیز با این روش نتایج خوبی بگیریم.
به نظر شما علت صعود زود‌هنگام تیم ملی به جام جهانی، عملکرد خوب تیم ما بود یا ضعف حریفان؟
در عملکرد خوب تیم ما که هیچ شک و شبهه‌ای وجود ندارد. تیم ما با وجود ضعف‌هایی که در هر تیمی‌ممکن است وجود داشته باشد، توانست عملکرد خوبی از خود به نمایش بگذارد ولی باید قبول کنیم که حریفانمان نیز آن حریفان همیشگی نبودند به‌ویژه کره‌جنوبی که مدت زمان زیادی است افت کرده و آن جنگندگی سابق را ندارد. شما اگر دیدار کره‌جنوبی با ایران را دیده باشید، می‌بینید که این تیم حتی یک برنامه دقیق برای حمله به دروازه ما را نداشت و ما جای هرگونه نفوذ را از این تیم گرفته بودیم.کره‌ای در اکثر دقایق بازی سردرگم بوده و رو به بازی مستقیم آورده بودند که شاید بتوانند با اشتباه مدافعین یا دروازه‌بان ما به گل برسند که در آخر هم این‌طور نشد.
به نظر شما اگر ما در گروه دیگری قرار داشتیم، می‌توانستیم این عملکرد را داشته باشیم؟
باید قبول کنیم تیم‌های ژاپن و استرالیا تیم‌های به مراتب بهتر و قوی‌تری از تیم‌های کره‌جنوبی و ازبکستان یا چین و قطر هستند. شانس هم با ما یار بود که در گروه نسبتا راحتی قرار بگیریم؛ البته این حرف‌ها را نمی‌زنم که خدای ناکرده موفقیت تیم ملی فوتبال ایران را زیرسوال ببرم ولی خب ما اگر با ژاپن یا استرالیا هم‌گروه بودیم، مطمئنا باید تلاش به مراتب بیشتری برای صعود به جام جهانی انجام می‌دادیم. تیم‌هایی که در گروه ما قرار دارند، تیم‌های زیاد قدرتمندی در این دوره از رقابت‌ها نشان ندادند.
پس با این وجود هنوز نمی‌توان گفت خط دفاعی تیم ملی محک جانانه‌ای خورده است؟
امیدوارم تیم ملی در برابر تیم‌های قدرتمندتر هم انسجام خود را در خط دفاع حفظ کند و بتواند نتیجه مناسب را بگیرد. بالاخره الان وقت حمایت از تیم ملی است و من امیدوارم تا شروع جام جهانی، تیم از این هم بهتر و هماهنگ‌تر شود و برای اولین‌بار در تاریخ فوتبالمان بتوانیم از گروه خودمان در جام جهانی بالا برویم.
البته گروهی هم که در آن قرار خواهیم داشت، مهم است؟
بالاخره تیم‌هایی که به جام جهانی صعود می‌کنند، تیم‌هایی خوب و قوی هستند ولی امیدوارم دست‌کم در گروهی قرار بگیریم که تیم‌های خیلی قدرتمند در آن حضور نداشته باشند. شاید همان‌طور که در مرحله انتخابی جام جهانی در گروه خوبی قرار گرفتیم، در جام‌جهانی هم شانس با ما یار باشد و با قرعه مناسبی رو‌به‌رو شویم. 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما